محتوای مناسب چالش اصلی سینمای کودک است

اصفهان- ایرنا- تهیه کننده و کارگردان سینما، محتوای مناسب را مشکل اصلی سینمای کودک برشمرد و گفت: امروز محتوای مناسب برای مخاطب خردسال، کودکان و نوجوانان در سینما دیده نمی‌شود که باید برای رفع آن تدابیری اندیشید.

اسماعیل شرعی روز دوشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: علاوه بر تلاش برای محتواسازی باید برای ارتقا جامعه مخاطب شامل کودکان و نوجوانان  و محتواسازی در سینمای کودکان و نوجوانان نهادینه سازی شود.

وی با اشاره به اکران فیلم‌ها جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان تصریح کرد: متاسفانه در این فیلم‌ها خبری از محتوای درست برای مخاطب خردسال، کودکان و نوجوانان نیست از این رو فیلم‌سازان باید برای تحقق تولید این راهبرد برای مخاطب خردسال و کودک تلاش مضاعف داشته باشند.

تهیه کننده و کارگردان سینمای کودک و نوجوان با اشاره به نبود سرمایه‌گذاری در سینمای کودک و نوجوان بیان کرد: نبود سرمایه‌گذاری تنها برای سینمای کودک نیست و سینمای بزرگسال هم با این مشکل روبه‌رو است.

به اعتقاد وی سینمای کودک و نوجوان باید از بخش دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شود تا بخش خصوصی در این بخش سرمایه‌گذاری کند تا تولید را رقم بزند.

شرعی اضافه کرد : باید پایه‌های سینمای کودک را قوی‌تر کنیم چون هرچه بر سینمای دولتی تکیه کنیم رشدی در سینمای کودک نخواهیم داشت.

وی با بیان این که کودکان آینده‌سازان این جامعه هستند، اظهار داشت: ضرورت توجه به سینمای کودک احساس می‌شود زیرا کودکان جوانان آینده مملکت هستند و کشور به دست آن‌ها ساخته می‌شود، در این راستا اگر پشتیبانی خوب فرهنگی و محتوایی در سینمای کودک وجود داشته باشد مشکلات سینمای کودک در زمان حال و آینده برطرف خواهد شد.

این کارگردان خاطرنشان کرد: متاسفانه سینمای کودک از سطحی که در گذشته داشته روبه افول حرکت کرد و به نظر می‌رسد متصدیان فرهنگی جامعه از جمله هنرمندان و بخش خصوصی باید کمک کنند تا سینمای کودک از حالت رکود خارج شود.

وی با بیان این که به جز توجه به محتوا و محتواسازی برای مخاطب خردسال و کودک راه چاره‌ای وجود ندارد، تصریح کرد: ساختن فیلم‌های موزیکال مدنظر ما نیست بحث محتوا و پیامی که در داستان جاری می‌شود مهم‌تر از رنگ و لعاب دادن به فیلم‌هاست.

به گزارش ایرنا، از سوابق کاری اسماعیل شرعی می‌توان به بازیگری و مدیرتولید در فیلم سینمایی تهران ۱۵۰۰ به کارگردانی بهرام عظیمی اشاره کرد.

جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۶۱ تا کنون در ۳۱ دوره برگزار شد و  در این مدت، ۱۹ دوره در شهر اصفهان، ۶ دوره در شهر تهران، پنج دوره در شهر همدان و یک دوره در شهر کرمان برگزار شد.

۹ سالن سینما، ۱۸۹ سانس اکران، ۲۳۱۲ صندلی در پردیس‌های سینمایی ساحل، چهارباغ، سیتی سنتر و سینما بهمن خوراسگان فیلم‌های جشنواره را نمایش می‌دهند.

در جشنواره امسال فیلم کودک اصفهان ۱۹۴  اثر در بخش سینمای ایران به دبیرخانه جشنواره رسید که از این تعداد حدود ۱۵ اثر در بخش فیلم سینمایی است و در این این دوره ۱۸۵ فیلم سینمایی، فیلم بلند و کوتاه، پویانمایی از سینمای ایران و جهان را اکران شد.

سال گذشته سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های کودکان و نوجوانان هشتم تا چهاردهم شهریور ۹۷ در شهر اصفهان برگزار شد.

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پس از هشت روز شامگاه امروز به کار خود پایان می دهد.

۹۹۱۳/۶۰۲۶/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =