تولید سورفکتانت ریوی ایرانی؛ رویایی که محقق شد

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تولید این دارو زمانی آرزو و جزء رویاهایمان بود، گفت: این دارو یک محصول عادی نیست زیرا به دانش فنی بالایی نیاز دارد که خوشبختانه امروز محققان ما به آن دست یافته‌اند.

محمد رضا شانه‌ساز روز یکشنبه در مراسم رونمایی از اولین سورفکتانت ریوی تولیدی ایران در شرکت دانش‌بنیان تکزیما البرز  افزود: این محصول با توجه به نیاز جامعه، ۴.۵ تا ۵ میلیون دلار ارز بری داشته است اما اهمیت ارزبری آن، با توجه به اینکه گروه هدف آن، نوزادان نارس هستند قابل مقایسه نیست، اهمیت این دارو در نجات جان نوزادان مهم‌تر از ابعاد اقتصادی آن است. 
وی ادامه داد: متاسفانه برنامه‌ریزی دشمن در تحریم‌ها این بوده که در تامین دارو با چالش روبه‌رو شویم، رفع کمبود شیرخشک و داروی سورفکتانت ریوی از مواردی است که برای ما مهم بوده است، جنبه‌های دارویی این موارد خیلی مهم‌تر از ابعاد اقتصادی و ارزبری آن است.

شانه‌ساز با اشاره به اینکه شرکت‌های خارجی بزرگی سال‌ها با ما کار می‌کردند اما الان به واسطه تحریم‌ها، تحت فشار قرار گرفته که مواد اولیه به ما نفروشند، یادآور شد: اگر این پتانسیل در کشور ایجاد نمی‌شد در این حوزه ضربه‌پذیر بودیم زیرا کالایی نیست که بتوان روی آن مقاومت کرد.

سرپرست سازمان غذا و دارو افزود: آنچه بعد از پیروزی انقلاب توسط محققان کشور شکل گرفته، موجب شده که سرمان را جلوی دشمن بالا بگیریم، محققان کشور با توجه به توانایی خود می‌توانند ظرف دو سال نسبت به تولید هر دارویی دست پیدا کنند، چرا که تحریم‌ها همت ما را مضاعف کرده است.  

وی گفت: به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد فرمان امام (ره) گام‌های موثری در جهت تولید مواد اولیه دارویی برداشته شده است، با کمک متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز خود را از حیث عددی تامین کنیم، در خصوص مواد اولیه نیز می‌توانیم  ۶۵ درصد مواد اولیه مورد نیاز خود را با حمایت مالی سازمان غذا و دارو، تامین کنیم.

شانه‌ساز بیان کرد: اگر تلاش محققان در سال‌های بعد از انقلاب نبود الان باید ۴۵ میلیارد دلار صرف تامین دارو می‌کردیم که با توجه به میزان فروش نفت این یک امر محال بود.

وی یادآور شد: با توجه به توسعه اکوسیستم فناوری در کشور  باید تولید بسیاری از این داروها را به شرکت‌های دانش‌بنیان بسپاریم.

داروی برکسورف اولین سورفکتانت ریوی تولید شده در ایران، امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

برکسورف که برای زجر نفسی نوزادان یک داروی حیاتی به شمار می‌رود، حاوی ماده فعال دارویی براکتانت است که یک سورفکتانت طبیعی استخراج شده از ریه‌های گاو برای کمک به تنفس نوزاد به شمار می‌آید.
این دارو برای درمان و پیشگیری سندروم زجر تنفسی (RDS) نوزادن استفاده می شود، سندروم زجر تنفسی معمولا در نوزادان نارسی اتفاق می افتد که در کمتر از ۳۲ هفتگی بارداری مادر به دنیا آمده اند یا وزن تولدشان برابر یا بزرگتر از ۷۰۰ گرم بوده است.
این نوزادان کمبود ماده‌ای به نام سورفکتانت در ریه خود دارند که از چسبیدن ریه‌ها به هم جلوگیری می‌کند و نوزاد قادر به تنفس طبیعی نیست، برکسورف، سورفکتانت طبیعی است که همانند سورفکتانت خود نوزاد به او در تنفس کمک می‌کند.
برکسورف سوسپانسیون استریل، به رنگ سفید مات تا قهوه ای روشن است و در ویال‌های تک دوز عرضه می‌شود.
این دارو پیش از این از کشورهای آمریکا، ایتالیا و کانادا وارد کشور می‌شد که با تولید آن توسط شرکت دانش بنیان تکزیما البرز تا حدودی نیاز کشور برطرف می‌شود.
داروی برکسورف توانسته با سپری کردن تست‌های حیوانی و بالینی مجوز ورود به بازار را بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =