افزایش پرداخت زکات در گرو حمایت از بخش کشاورزی است

گرگان - ایرنا - رییس شورای زکات کشور گفت: سال گذشته ۴ هزار میلیارد ریال زکات در کشور جمع‌آوری شد که افزایش این رقم منوط به تدبیر مدیران اجرایی و قانونگذار برای حمایت از کشاورزی به عنوان یکی از اصلی ترین منابع درآمدی زکات است.

حجت الاسلام سیدرضا تقوی روز یکشنبه در همایش سراسری زکات در گرگان اظهار داشت: به دلیل صرف بخش عمده ای از زکات جمع آوری شده در همان محل، افزایش زکات نقش موثری در رونق و توسعه مناطق و به خصوص روستاها داشته و بر شکوفایی آن خواهد افزود.

وی بیان کرد: افراد و مسوولان باید همدرد فقرا، پابرهنگان و مستضعفان باشند و نخستین جهت‎گیری نظام اسلامی تامین عادلانه زندگی معیشتی مردم است که یکی از راه‎های آن پرداخت زکات است.

رییس شورای زکات کشور خبر ارسال وجوهات زکات برای کمک به جبهه مقاومت را رد کرد و گفت:  با وجود ضرورت حمایت از مقاومت کشورهای اسلامی، هیچ بخشی از درآمدهای حاصل از وجوهات زکات کشور صرف کمک به جبهه مقاومت نمی شود.

حجت الاسلام تقوی ادامه داد: با وجود مجوزهای شرعی، درآمدهای فعلی زکات به گونه ای نیست که بتوانیم بخشی از آن را برای آزادی ملت فلسطین و کمک به جبهه مقاومت اسلامی هزینه کنیم.

رییس شورای زکات کشور همچنین بر لزوم حفظ منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، سلامتی و امنیت غذایی را به خطر می اندازد و باید از دست درازی به آن جلوگیری کرد.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان هم در این همایش گفت: زکات جمع شده باید در همان محل هزینه شود و مردم باید بدانند که یکی از برکات زکات، برطرف کردن نیازهای عمومی جامعه است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی همچنین بر ضرورت اتحاد و انسجام بیشتر مردم و مسوولان تاکید کرد و گفت: ایجاد گسست و شکاف بین مدیران و مردم از رویکردهای اصلی دشمنان نظام است که تعامل میان آن ها منجر به امیدآفرینی و اعتماد سازی در مردم می شود.

زکات از واجبات مالی اسلام و فروع دین است که بر اساس آن، مسلمانان باید مقدار معینی از ۹ قلم کالا شامل طلا، نقره، گاو، گوسفند، شتر، گندم، جو، کشمش و خرما را برای مصرف در زندگی فقرا و سایر امور عمومی اجتماعی بپردازند. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =