۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۸
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83450481
۰ نفر

برچسب‌ها

 رزمایش مشترک دریایی آمریکا و  «آ سه آن» برگزار می شود

تهران- ایرنا- بخش های گسترده ای از ارتش های آمریکا و ۱۰ کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به « آسه آن» اولین رزمایش مشترک دریایی خود را روز دوم سپتامبر (۱۲ شهریور) در آبهای جنوب شرق آسیا برگزار می کنند.

شبکه های خبری آسیایی روز یکشنبه گزارش دادند: نیروهای نظامی مالزی، اندونزی، فیلیپین، سنگاپور، میانمار، برونئی، ویتنام، کامبوج، لائوس و تایلند به همراه نظامیان آمریکایی قرار است این رزمایش را با هدف مقابله با نفوذ چین و اقدامات اشتباهات پکن در منطقه جنوب شرق آسیا برگزار کنند.

پایگاه خبری فیلیپینی راپلر دراین زمینه گزارش داد: آمریکا به طور سنتی یکی از قدرت های دریایی در این منطقه از جهان است اما در دو سال اخیر به دلیل بروز جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن رقابت های نظامی در منطقه افزایش یافته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ابتدای ماه جاری به چند کشور جنوب شرق آسیا سفر کرد تا با کشورهای منطقه در مورد سیاست های جدید آسیا- پاسفیک دولت دونالد ترامپ با مقام های ارشد این کشورها گفت وگو داشته باشد.

اختلافات ارضی میان چین و برخی کشورهای منطقه بر دامنه گسترش فعالیت ها و رقابت های نظامی در آبهای منطقه افزوده است.

جمهوری خلق چین تقریباً بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند. همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند. آمریکا با سوء استفاده از این اختلافات، این دریا را در زمره آب‌های بین‌المللی دانسته و با اعلام حق قانونی حمل و نقل آزاد دریایی، بر حضور ناوهای جنگی اش در این منطقه تاکید می کند.

  چین اما به رغم داشتن اختلافات ارضی با چهار کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا "آسه آن" در آبهای دریای جنوبی، سال گذشته یک رزمایش مشترک را با اعضای این اتحادیه در آبهای منطقه برگزار کرد.

سفارت آمریکا در بانکوک پایتخت تایلند نیز روز جمعه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن  رزمایش مشترکی را با آسه ان در روز دوم سپتامبر (۱۲ شهریور) سال جاری در آبهای جنوب شرق آسیا برگزار خواهد کرد.

قرار است این رزمایش ۵ روزه از پایگاه دریایی استان چانبوری Chonburi در شرق بانکوک آغاز شود.

دراین بیانیه هدف از برگزاری رزمایش مشترک ۱۱کشور" حفظ امنیت دریایی، تمرکز و جلوگیری از اقدامات نادرست در دریای جنوبی چین" اعلام شده است.

 تنش میان چین و ویتنام از ماه گذشته در دریای مورد مناقشه همزمان با ورود یک کشتی  چینی به آبهای مورد ادعای هانوی افزایش یافت. هانوی اعلام کرده که در آبهای تحت مالکیتش چندین پروژه اکتشاف نفت و گاز را مورد پیگیری قرار داده است اما کشتی نظارتی چینی بدون کسب مجوز وارد این آبها شده است.

یک مقام سخنگوی وزارت دفاع تایلند نیز روز گذشته در این زمینه به رسانه ها گفت که آسه آن سال گذشته با چین رزمایش مشترک دریایی داشته و در روزهای آتی نیز این تمرینات مشترک با نظامیان آمریکا تکرار خواهد شد و این موضوع ارتباطی به وضعیت کنونی این دریا ندارد.

نیروهای نظامی آمریکایی در آبهای جنوب شرق آسیا اقدامات تحریک آمیز متعددی را انجام داده اند که با واکنش تند پکن دراین منطقه روبه رو شده است.

تنش های واشنگتن- پکن همزمان با فروش هشت میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی به تایوان در یکماه اخیر رونده فزاینده ای داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =