توان دفاعی ایران مورد توجه رسانه های خارجی قرار گرفت

تهران - ایرنا - مراسم رونمایی از جدیدترین سامانه پدافند هوایی ساخت ایران که اواخر هفته گذشته با حضور «حسن روحانی» رئیس جمهوری در تهران برگزار شد، مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت.

خبرگزاری های داخلی ایران روز پنجشنبه ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) از برگزاری مراسم رونمایی جدیدترین سامانه پدافند هوایی ایران به نام «باور ۳۷۳» (bavar 373) خبر دادند که به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، ایران با داشتن این توان، جزو ۴ کشور دارای چنین سامانه ‌ای قرار می‌گیرد.

ویژگی این سامانه دوربرد با ارتفاع بلند، منهدم ساختن اهدافی همچون هواپیماهای بدون سرنشین، بمب افکن ها، هواپیماهای شکاری و انواع موشک های بالستیک و کروز عنوان شده است.

این رونمایی در رسانه های خارجی نیز بازتاب گسترده ای داشته است:

نشریه اشپیگل آلمان با اشاره به رونمایی از سامانه موشکی «باور ۳۷۳» با برد ۲۰۰ کیلومتر آن را هم ردیف سامانه های دفاع موشکی ساخت روسیه دانست و گفت: «در میانه تنش ها بین آمریکا و ایران، این کشور اقدام به رونمایی از یک سامانه دفاع موشکی جدید کرد؛ «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در روز صنعت دفاعی در مراسم رونمایی از «باور-۳۷۳» آن را بهتر از نمونه های مشابه روسی (اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰) دانست و دستور به کارگیری این سامانه را در سیستم دفاعی کشور صادر کرد.

به نوشته این نشریه آلمانی، ساخت سامانه «باور ۳۷۳» که از نظر تکنیک نظامی قابل مقایسه با سامانه های روسی است، زمانی آغاز شد که تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران از سوی روس ها به دلیل تحریم های موجود با تعلل مواجه شد.

شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا با اشاره به قابلیت های این موشک و اتفاقات اخیر و سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران در آب های تنگه هرمز، نوشت: «ایران از سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ خورشیدی) صنعت دفاعی خود را اعم از سلاح های سنگین و سبک، خمپاره ها، تانک و زیر دریایی گسترش داده است.»

خبرگزاری رویترز نیز ضمن پرداختن به سخنان حسن روحانی، به نقل از تحلیلگران غربی مدعی شد که ایران معمولا در مورد قابلیت های سیستم های دفاعی خود اغراق می کند، این در حالی است که ترس و نگرانی از سیستم های دفاعی ایران باعث خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران شد.

روحانی با تقدیر از تلاش های وزارت دفاع در تولید بومی این سامانه، اعلام کرد: «سامانه باور ۳۷۳ از اس-۳۰۰ قویتر و به اس-۴۰۰ نزدیکتر است.»

شبکه خبری الجزیره در گزارشی از برگزاری مراسم رونمایی از این پدافند همزمان با پیشنهاد جدید فرانسه به مقامات ایران برای نجات توافق هسته ای و افزایش تنش میان ایران و آمریکا خبر داد.

این شبکه خبری به نقل از رئیس جمهوری فرانسه نوشت که "ما پیشنهاداتی برای کاهش تحریم ها یا ساز وکاری برای جبران تحریم ها در جهت فراهم کردن شرایط برای زندگی بهتر مردم ایران، ارائه کرده ایم."

تارنمای نیوز آسیا نیز با انتشار این خبر نوشت: «ایران با استفاده از این سامانه پدافند هوایی، می تواند اهدافی را در فاصله ۳۰۰ کیلومتری را شناسایی و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری آن را هدف قرار داده و منهدم کند.»

این تارنما در ادامه نوشت که ایران با وجود تحریم های بین المللی و مشکلات فراوان برای وارد کردن قطعات، صنعت دفاعی و تسلیحاتی خود را توسعه داده است.

روزنامه انگلیسی اکسپرس نیز در مورد رونمایی از این پدافند هوایی ساخت ایران نوشت: به نظر می‌رسد صنعت دفاعی و نظامی ایران در حال توسعه و رشد است و این پیامی واضح به واشنگتن است که خود را برای جنگ با ایران آماده می کند.

این روزنامه همچنین در ادامه به قابلیت ها و فاصله هدف گیری این پدافند اشاره کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از دیگر رسانه هایی بود به مراسم رونمایی از سامانه جدید پدافند هوایی ایران پرداخت؛ به نوشته این خبرگزاری : حسن روحانی رئیس‌ جمهور ایران مذاکره با آمریکا را بی‌فایده دانست و گفت که وقتی دشمنان ایران منطق ندارند ما هم نمی‌توانیم با منطق با آنها سخن بگوییم و زمانی که موشکی علیه ما پرتاب می‌شود ما نمی‌توانیم بگوییم آقای موشک لطفا به مردم ما آسیب نزنید.

رسانه های رژیم صهیونیستی از جمله تارنمای "اورشلیم پست" از رونمایی این پدافند هوایی ساخت ایران خبر دادند و درباره مسائل مختلفی از جمله تنش ها میان ایران و آمریکا، قابلیت های این پدافند و توسعه صنعت دفاعی و تسلحاتی ایران نوشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =