سودان برای بازسازی اقتصاد خود به ۸ میلیارد دلار احتیاج دارد

تهران – ایرنا-  نخست وزیر جدید سودان گفت که این کشور برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی به ۲ میلیارد دلار ذخیره نقدی به علاوه ۸ میلیارد دلار برای بازسازی اقتصاد خود نیاز دارد.

"عبدالله حمدوک" دیروز (شنبه) در مصاحبه با خبرگزاری "رویترز" افزود: برای بازسازی سودان به ۸ میلیارد دلار کمک خارجی احتیاج داریم.

 حمدوک که ۳ روز پیش به عنوان نخست وزیر شورای حاکمیتی سودان سوگند یاد کرد، ادامه داد که برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی کشور نیز به ۲ ملیارد دلار ذخیره نقدی در بانک مرکزی احتیاج داریم.

نخست وزیر جدید سودان با اشاره به انجام مذاکراتی با واشنگتن بر ضرورت خروج سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم تاکید کرد.

نخست وزیر جدید سودان که یک کارشناس اقتصادی کار کشته است و پیش تر در منصب دبیر اجرایی کمیته اقتصادی آفریقا در سازمان ملل مشغول به فعالیت بوده است، تاکید کرد: تماس هایی با صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و کشورهای دوست برای بحث در مورد تغییر ساختار بدهی سودان و تامین کمک ها برقرار شده است.

اکنون هر دلار آمریکا در بازار سیاه این کشور برابر با ۶۵ جنیه سودان است اما در بازار رسمی هر دلار آمریکا معادل ۴۵ جنیه سودان است.

سودان از سال ۱۹۹۳ تاکنون در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دارد. واشنگتن در سال ۱۹۹۷، تحریم ‌های اقتصادی، تجاری و مالی علیه سودان وضع کرد و این کشور را به حمایت از تروریسم، بی ‌ثبات کردن کشورهای همسایه و نقض حقوق بشر متهم کرد.  
آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی، تحریم های تجاری سودان را پس از چند دهه لغو کرد اما نام این کشور را همچنان در لیست حامیان تروریسم باقی گذاشت.  

این کشور بعد از جدایی از سودان جنوبی  (۲۰۱۱) از مشکلات اقتصادی رنج می برد چرا که بخش عظیمی از ذخایر نفتی خود را از دست داد.

 در پی اعتراضات مردمی "عمر البشیر" رییس جمهور سابق سودان در ۲۲ فروردین ماه بر کنار شد و شورای نظامی زمام امور را به دست گرفت اما مردم مخالف با حکومت نظامیان بودند و سرانجام پس از اعتراضات پی در پی ومذاکرات شورای نظامی با گروه های اپوزیسیون هفته گذشته یک شورای حاکمیتی متشکل از نظامیان و غیر نظامیان تشکیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =