۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۷
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83450244
۰ نفر
رهبر مخالفان دولت روسیه آزاد شد

مسکو- ایرنا – الکسی ناوالنی برجسته ترین رهبر مخالفان دولت روسیه پس از یک ماه بازداشت به جرم دادن فراخوان به اعتراض عمومی بدون مجوز از بازداشتگاه آزاد شد.

کرا یارمش سخنگوی ناوالنی روز یکشنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: ناوالنی پس از ۳۰ روز از بازداشتگاه موقت (اسپتس پریومنیک) آزاد شد.
وی خاطرنشان کرد که در هنگام آزادی ناوالنی در نزدیکی بازداشتگاه موقت اتوبوس حامل نیروهای ویژه و خودرو ماموران پلیس قرار داشت اما وی را بازداشت نکردند. 
در همین حال روزنامه نووایا گازتا متعلق به مخالفان دولت روسیه امروز نوشت که دادگاه مسکو حکم داده بود که حبس ناوالنی را بخاطر بستری شدن در بیمارستان در طول دوره بازداشت، یک روز دیگر تمدید کنند.

یادآور می شود که ناوالنی در دوره بازداشت به دلیل بروز نوعی حساسیت راهی بیمارستان شد و رسانه های غربی مدعی شدند که به وی حمله شیمیایی شده است.
ناوالنی اکنون سرشناس ترین رهبر مخالفان دولت روسیه به حساب می آید، او دوم مرداد ماه با انتشار فیلمی از خود، اعلام کرد که بار دیگر توسط پلیس مسکو دستگیر شده است.
وی پیش از دستگیری در تجمع قانونی هزاران مخالف حذف نامزدهای مستقل و مخالف دولت (طرفداران ناوالنی) در انتخابات شورای شهر مسکو در سخنانی گفته بود که اگر مشکل افراد رد صلاحیت شده، حل نشود هفته های بعد هم مسکو شاهد تجمع معترضان خواهد بود.
اولگا میخاییلوا وکیل ناوالنی نیز در هنگام دستگیری وی به خبرگزاری اینترفاکس گفت که او را به دلیل نقض دوباره اصول سازماندهی تظاهرات دستگیر کرده‌اند جرمی که در صورت اثبات، جریمه ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار روبلی (۲۵۰۰ الی ۵۰۰۰ دلاری) یا حبس تا یک ماه دارد.
 ناوالنی در اکثر تجمع‌های اعتراضی قانونی یا غیر قانونی در روسیه با موضوعات مختلف حضور می‌یابد و از آن به عنوان فرصتی برای تاختن به دولت یا سایر ارکان روسیه استفاده می‌کند و هر از چند گاهی با سخنرانی‌های تند و انتقادی به سر خط خبری رسانه‌های غربی علیه کرملین تبدیل می‌شود و پای ثابت بازداشتگاه‌های روسیه به حساب می‌آید.
وی چند سال پیش به اتهام فساد مالی توسط دادگاهی در روسیه محکوم و از آن زمان به این طرف به مخالف سرسخت سیاست‌های کرملین تبدیل شد.
گفتنی است، با وجودی که رسانه های غربی دست به بزرگنمایی چهار تجمع اعتراضی پی در پی در مسکو طی روزهای شنبه در یک ماه گذشته زدند اما به نطر می رسد که اوضاع در کنترل دولت قرار دارد چرا که حداقل طی دو هفته اخیر خبری از تجمعات اعتراضی در روزهای شنبه در مسکو نیست.
در هفته گذشته اعتراضات به حذف نامزدان مستقل در انتخابات مجلس محلی مسکو برگزار شد و صدها نفر توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.
مخالفان دولت معتقدند که پلیس تمامی رهبران این تجمع ها را در طول ماه گذشته بازداشت کرد.
پیشتر والنتین گوربونوف رئیس کمیسیون انتخابات مسکو در جمع بندی نتایج مرحله اول کارزار انتخابات مجلس محلی مسکو اعلام کرد که ۲۳۳ نامزد در انتخابات ثبت شده اند که ۱۷۱ نفر نمایندگان احزاب و ۶۲ نفر نامزد مستقل بودند و ۵۷ نفر نیز رد شدند.
انتخابات مجلس محلی مسکو به نام موس گور دوماً روز هشتم ماه سپتامبر (۱۷ شهریور ماه) برگزار می شود و ساکنان هر منطقه مسکو در مجموع ۴۵ نماینده این مجلس قانونگذاری را انتخاب می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =