۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83450195
۰ نفر

برچسب‌ها

دو سوم مردم فرانسه همچنان از عملکرد مکرون ناراضی اند

تهران - ایرنا - طبق آخرین نظرسنجی موسسه "ایفوپ"، اگر چه با ۲ امتیاز بیشتر در ماه اوت، میزان محبوبیت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور به ۳۴درصد رسیده اما همچنان نارضایتی ۶۶ درصدی از عملکرد رئیس جوان گروه ۷ برقرار است.

براساس این نظرسنجی که روز یکشنبه در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" منتشر شده، میزان محبوبیت مکرون از ۳۲درصد در ماه ژوئیه به ۳۴درصد در ماه اوت رسیده است؛ ماهی که روزهای داغ پایانی اش در سواحل جنوب غربی فرانسه، عرصه کارزار ۷ غول صنعتی پیشرفته جهان برای تبادل نظرات و گفت و گوهای رهبران در رفع چالش های بین المللی و منطقه ای است.

اگر چه محبوبیت مکرون از ۲۳ درصد در ماه دسامبر ۹ درصد دیگر بیشتر شده اما مناطق مرزی فرانسه با اسپانیا از روز گذشته همزمان با ورود رهبران گروه ۷ شاهد حضور هزاران نفر از معترضان به جهانی سازی و ضد نظام سرمایه داری است؛ اعتراض هایی که بار دیگر با حضور حداکثری نیروهای پلیس و امنیتی با گاز اشک آور و خودروهای آب پاش از آنها پذیرایی شد.

روز گذشته افزون بر ۹ هزار نفر در مرز فرانسه با اسپانیا به جمع معترضان به نظام سرمایه داری پیوسته اند. همچنین "بایون" در روز گذشته شاهد درگیری معترضان با نیروهای پلیس فرانسه بود؛ ۶۸نفر در این ارتباط دستگیر شدند.

«کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه در آستانه برگزاری چهل و هفتمین نشست سران گروه ۷ اعلام کرده بود که افزون بر ۱۳هزار نفر از نیروهای پلیس ، تامین امنیت این اجلاس را بر عهده خواهند داشت.طبق نظرسنجی موسسه ایفوپ، تنها ۴۵درصد از مجموع افراد زیر ۵۰سال فرانسوی که صاحب مشاغلی چون تجارت، صنعت و یا کارآفرین هستند از سیاست های مکرون اعلام رضایت کرده اند که نسبت به ماه گذشته ۷درصد افزایش نشان می دهد.

در این میان طبق نظرسنجی ها، میزان محبوبیت «ادوارد فیلپ» نخست وزیر فرانسه همچنان با ۳۶درصد پایدار بوده است.

اگر چه نارضایتی ها از عملکرد مکرون از همان ماه های ابتدایی ریاست جمهوری او ایجاد شد اما آغاز اوج این نارضایتی ها به ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸/ ۲۶آبان ۹۷ برمی گردد؛ جایی که ۳۰۰هزار نفر از مردم فرانسه در اعتراض به سیاست های دولت مکرون به خیابان ها ریختند.

این تجمع ها و تظاهرات اکنون به افزون بر ۹ ماه رسیده که این شنبه چهل و یکمین هفته اعتراضی معترضان به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها اگر چه با برگزاری چهل و هفتمین اجلاس سران گروه ۷ همزمان شد اما همچنان برقرار بود.

این اعتراض ها تاکنون ۱۱ کشته و چندین هزار زخمی در بین معترضان و نیروهای پلیس فرانسه بر جای گذاشته است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =