۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۰
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83450097
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 رئیس جمهوری برزیل در مخمصه آتش آمازون

تهران-ایرنا- آتش سوزی در جنگل های آمازون در حالی نگرانی کارشناسان نسبت به وضعیت زیست محیطی جهان را به دنبال داشته که رئیس جمهوری راست برزیل پس از مواجهه با موج انتقادهای داخلی و خارجی اکنون به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

تداوم و گستردگی آتش سوزی ها در جنگل های آمازون  شرایط را برای ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل سخت کرده است. بولسونارو که با انتقادها مبنی بر عدم اتخاذ تدابیر مناسب برای مهار این آتش سوزی روبرو بوده  مجبور شد از نیروهای ارتش برای حل این چالش جدی استفاده کند. آتش سوزی بی سابقه در جنگل های آمازون رکورد زده است. بیش از ۷۴ هزار مورد آتش سوزی از ژانویه تاکنون در این منطقه گزارش شده است. دود ناشی از آتش سوزی گسترده آسمان بخش هایی از منطقه آمریکای جنوبی را  فرا گرفته و حتی آسمان شهر ساحلی سائوپولو در تاریکی نسبی قرار دارد.

برخی کارشناسان یکی از عوامل مهم آتش سوزی های اخیر در جنگل های آمازون را  فعالیت های انسان معرفی کرده اند. تداوم آتش سوزی ها در جنگل های کره زمین از جمله جنگل های آمازون فاجعه ای جدی برای سیاره زمین به حساب می آید. اگر جنگل ها در کره زمین در آتش بسوزند، گونه های مختلف گیاهی نیز از بین خواهند رفت. به علاوه اینکه آتش سوزی در آمازون بر روند گرم شدن آب و هوا در کره زمین به واسطه تاثیرات گازهای گل خانه ای تاثیر مثبت می گذارد. تنها در منطقه آمازون حدود ۷۵ میلیارد تن کربن در  درخت ها ذخیره است که در صورت اتش سوزی به دی اکسید کربن تبدیل شده و به هوا می رود.

از آنجایی که دی اکسیدکربن تولیدی خودروها و کارخانه ها بر هوا اثر منفی گذاشته و علاوه بر آلودگی آن سبب گرم شدن کره زمین شده است، آتش سوزی در آمازون نیز که ۲۰ رصد اکسیژن جهان را تامین می کند،‌ می تواند تاثیرات ناشی از  گازهای گل خانه ای را در کره زمین تشدید کند. دانشمندان نگران هستند این تاثیرات منجر به تسریع روند تغییرات جوی در کره زمین شود.

پیش از آتش سوزی گسترده در آمازون، رئیس جمهوری برزیل با انتقادهایی در مورد اتخاذ سیاست های ضد محیط زیستی روبرو شده بود.  منتقدان بر این باورند که بولسونارو به جنگل زدایی در برزیل اعتقاد داشته و به قولش در زمان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر رعایت قوانین زیست محیطی عمل نکرده است.

اعتراض ها به عملکرد بولسونارو در مهار آتش سوزی ها نه تنها در داخل بلکه در خارج از این کشور نیز افزایش یافته است. در چند شهر اروپا و آمریکای لاتین اعتراض هایی نسبت به عملکرد دولت برازیلیا در آتش سوزی آمازون برگزار شد.

در ماههای اخیر گمانه زنی هایی نیز مطرح بود مبنی بر اینکه بولسونارو تلاش کرده مانع از اقدامات در تشویق توسعه جنگ های آمازون شود. استقرار حدود 44 هزار نیروی ارتش در جنگل های آمازون برای مهار آتش سوزی ها در حالی انجام شده است که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با انتقاد از دولت بولسونارو تهدید کرد به دلیل این شرایط توافق نامه اتحادیه اروپا با کشورهای آمریکای جنوبی به مخاطره می افتد.

انتقادها از عملکرد دولت بولسونارو در جنگل های آمازون به این دلیل موجه بوده آتش سوزی های فراوانی پیش تر در سال جاری میلادی در این منطقه و مناطق دیگر رخ داده بود اما اقدامات لازم برای مهار آنها انجام نشده است. منتقدان معتقدند بولسونارو منافع اقتصادی را فدای منافع زیست محیطی که برای زندگی مردم امری حیاتی به شمار می رود، کرده است.

برخی مقامات جهان نگران هستند به دلیل گستردگی جنگل های آمازون و مهم بودن این منطقه برای کره زمین، فاجعه ریست محیطی جبران ناپذیری به دلیل کم کاری دولت بولسونارو رخ دهد که موجب تسریع فرآیند نگران کننده تغییرات جوی در  جهان شود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha