۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۳
کد خبرنگار: 949
کد خبر: 83450091
۰ نفر

برچسب‌ها

سهم ورزش در سبد خانوار جانمایی می‌شود

بیرجند -ایرنا - مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: با ساماندهی فعالیت های ورزشی مبتنی بر خانواده محوری با محوریت بانوان، سهم ورزش را در سبد خانوار جانمایی می‌کنیم که منجر به افزایش نشاط اجتماعی می‌شود و این مهم نیز در چشم انداز سال ۱۴۰۴ محقق خواهد شد.

حسن عزیزی روز یکشنبه در نشست خبری افزود:  به دنبال این هستیم که توسعه ورزش را در خانواده‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین رویکردهای خود سامان دهیم.

وی اظهار داشت: رویکرد ما در بحث ورزش و جوانان خراسان جنوبی توسعه نشاط اجتماعی و تقویت مشارکت‌های نهادمند اجتماعی جوانان است که به عنوان راهبردهای اصلی این ۲ رویکرد را دنبال می‌کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی بیان کرد: از ۷۷۰ هزار نفر جمعیت استان، ۳۳ هزار نفر در قالب ورزشکار سازمان یافته فعالیت می کنند و با رویکردهای جدیدی که ایجاد شده به دنبال ایجاد توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار در بخش ورزش و جوانان استان هستیم.

عزیزی گفت: در گذشته بیشترین سهم ورزش استان مربوط به بخش قهرمانی بود و ۸۵ درصد منابع  اداره کل ورزش و جوانان صرف اعزام تیم های ورزشی، حضور در رقابت های ورزشی و ... می شد اما در رویکرد جدید ما در توزیع و تخصیص اعتبارات سهم ورزش همگانی را در کنار ورزش قهرمانی سهم برابر می‌بینیم چون اعتقاد داریم در خراسان جنوبی با وجود همه تلاش ها نتوانستیم قاعده هرم ورزش همگانی را توسعه دهیم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی بیان کرد: به دنبال تغییر نگرش و باور مردم نسبت به سلامت آنها هستیم، در حوزه سلامت فقط به سلامتی جسمی اکتفا نمی کنیم بلکه دیگر ابعاد سلامت هم شامل سلامت معنوی، روانی و اجتماعی هم مورد توجه ما است و این موضوع را در قالب توسعه ورزش همگانی دنبال می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ظرفیت های قانونی خوبی در بحث توسعه ورزش وجود دارد که در بخش شهرداری در جلسه‌ای که با شهردار بیرجند داشتیم قرار شد فضای خوبی برای زیرساخت‌های ورزشی و فرهنگی به شهر بیرجند اختصاص دهند و جلساتی هم با مدیرکل دفتر امورشهری و شوراهای استانداری خراسان جنوبی برگزار می‌کنیم که این موضوع را به عنوان تکلیف اصلی شهرداری ها به عنوان متولی ورزش همگانی در دیگر شهرداری های استان ساماندهی کنیم.

وی یادآور شد: توسعه ورزش قشری در توسعه ورزش همگانی موثر است که باید در قالب برنامه مشخصی انجام شود، توسعه ورزش تربیتی از اهداف توسعه ورزش همگانی است که متاسفانه در استان چیزی به اسم توسعه نهادمند ورزش در حوزه سیستماتیک نداریم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: ورزش تربیتی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته شده که توسط نهادهای رسمی مثل وزارت آموزش و پرورش و ... انجام می‌شود و این ظرفیت ها باید پای کار باشد تا بتوانیم آموزش حرکتی پایه را مبتنی بر استعدادیابی توسعه دهیم.

عزیزی افزود: برگزاری المپیادهای همگانی، استعدادیابی ورزشی و ورزش بخش روستایی را توسعه خواهیم داد و باید ۲۰ درصد از کل جمعیت استان را تحت پوشش ورزش‌های همگانی ببریم.

وی اظهار داشت: در بحث توسعه ورزش قهرمانی برای دومین سال المپیاد استعدادهای برتر را برگزار می‌کنیم که با سیاست وزارت ورزش و جوانان با هدف شناسایی و معرفی ظرفیت‌های نخبگانی ورزش در رده های پایه در سراسر کشور انجام می‌شود و  بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، ۹۶ مورد اعزام داریم که  بالغ بر هزار نفر در این رویدادهای ورزشی شرکت می‌کنند.

وی یادآور شد: اگر به ورزش خراسان جنوبی توجه شود و با برنامه جلو رویم افتخاراتی زیادی در این استان کسب می شود، باید زیرساخت های ورزش قهرمانی با مشارکت خیران و بخش خصوصی فعال شود و به دنبال این هستیم که بحث توازن در توسعه ورزش در بخش بانوان دنبال شود.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: از ۱۰ سال پیش تاکنون فقط ۶ ملی پوش داریم و دعوت شدگان به اردوهای تیم ملی ۱۱ نفر هستند که این آمار پایین است و باید موفق‌تر عمل کنیم.

عزیزی افزود: رویکرد ما در هیات های ورزشی جوان‌گرایی است و احساس می کنیم اگر مدیران جوان به بدنه هیات‌های ورزشی اضافه شوند مفید خواهد بود که سه ماهه چهارم سال جاری انتخابات ۹ هیات ورزشی برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه ظرفیت های خوبی به لحاظ اسپانسر داریم اما آموزش های لازم برای بهره گیری از این ظرفیت را هیات های ورزشی ندارند که دوره هایی در حوزه مدیریت مالی و بازاریابی در ورزش را برای هیات‌های ورزشی ایجاد می‌کنیم و تعداد ۱۱ شرکت را احصا و قرار است از مدیران آنها تقاضا کنیم در رده های پایه به ما کمک کنند.

وی یادآور شد: سیاست ما مدیریت بهینه منابع مبنی بر تمرکز گرایی بر رشته های پایه و پر مدال مبتنی بر سند آمایش سرزمین است، منابع ما باید به شکل هدفمند برای شکوفایی ظرفیت ها به کارگیری شود و در بعد همگانی معتقدیم همه رشته‌های ورزشی باید دیده شود.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: بنده سال‌ها در حوزه روابط عمومی کار کرده و با شرایط سخت کار رسانه آشنایی دارم، برای خبرنگاران کارت استفاده از استخر صادر می‌کنیم و باید حرمت رسانه حفظ شود، حوزه ورزش خودش رسانه است.

عزیزی افزود: بازدیدهای مستمر رسانه ای به شکل هدفمند خواهیم داشت و با برگزاری تورهای رسانه ای خبرنگاران را با چالش ها و ظرفیت‌های حوزه ورزش آشنا می‌کنیم.

۷۵۵۹ * ۶۰۵۴