احداث خط دوم ٥ مسیر ریلی در هفته دولت

تهران- ایرنا-مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر راه و شهرسازی از احداث خط دوم ٥ مسیر ریلی به مناسبت هفته دولت خبر داد.

«سعید رسولی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که در ساختمان راه آهن برگزار شد، از افتتاح تعدادی پروژه در حوزه زیربنایی و فنی در روزهای آینده خبر داد.

بر اساس اعلام رسولی، احداث خط دوم مسیر سیستان- اصفهان به طول ٤٥ کیلومتر نخستین افتتاحیه شرکت راه آهن در هفته دولت خواهد بود.

وی گفت: احداث خط دوم مسیر یزدگرد به نظرآباد به طول ٣٧ کیلومتر، احداث خط دوم مسیر نظرآباد - شمسی به طول ٥٤ کیلومتر و همچنین احداث خط دوم مسیر شمسی- میبد و ارژنگ به طول ٤٧ کیلومتر در دستور کار است که مجموع این افتتاحیه ها باعث افزایش ظرفیت در کریدور پر بار مسیر یزد خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی هم چنین از افتتاح مرکز کنترل ترافیک (ctc) یزد خبر داد که این ایستگاه با اعتباری بالغ بر 2.5 میلیارد تومان ساخته شده است.

رسولی از خرید، نصب و راه اندازی شبکه پارتی لاین تصویری ٤٧ ایستگاه (برای ارتباط تصویری ایستگاه‌ها )به ارزش یک میلیون دلار خبر داد و گفت: این پروژه نیز در همین هفته افتتاح می‌شود.

مدیر عامل شرکت راه آهن خبر داد که در سال جاری، ٥٩ کیلومتر احداث خطوط آنتنی هدفگذاری شده است که عملیات اجرایی آن آغاز  و با احداث این ٥٩ کیلومتر ظرفیت انتقال بار از مراکز عمده بار غیر افزایش یافت.

معاون وزیر راه ادامه داد: در ٥ ماهه امسال حدود ٢١٣ دستگاه انواع واگن باری مسافری و لوکوموتیو وارد شبکه ریلی شده است که ویژگی ممتاز آن این است که واگن‌ها صددرصد تولید داخل هستند.

رسولی همچنین از افتتاح مرکز تعمیرات لوکوموتیو در قم در روزهای آینده خبر داد.

وی گفت: مرکز جدید تعمیرات لوکوموتیو نیز در مشهد آماده بهره‌برداری است که به کمک کاهش خرابی‌های لوکوموتیو در مسیر پر تردد مشهد- تهران می‌آید.

رسولی اضافه کرد: مرکز جدید سوخت رسانی به لوکوموتیو نیز در مشهد آماده بهره‌برداری است که راه‌اندازی این مرکز موجب صرفه‌جوی و کاهش تلفات سوخت خواهد شد.

مدیرعامل راه‌آهن درباره راه‌آهن شملچه - بصره گفت: بنیاد مستضعفان در این پروژه تامین‌کننده مالی و پیمانکار است؛ پروژه تضمین دولت را دارد و اگر به هر دلیلی در پرداخت اقساط مشکلی رخ داد از محل درآمد خط بازپرداخت اقساط انجام می‌شود.

وی گفت: این یک قطعه 33 کیلومتر ریل و 700 متر پل است که شرکت ساخت  و توسعه زیربناهای حمل و نقل مسئولیت اجرا را برعهده دارد.

مدیرعامل راه‌آهن در ادامه گفت: در خط آهن برقی تهران- مشهد به خاطر عدم صدور ضمانتنامه از سوی فاینانسور چینی پروژه متوقف است و هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی در خصوص عملکرد ٥ ماه شرکت راه آهن گفت:امسال در 5 ماهه اول 4.8 درصد رشد در حمل مسافر نسبت به مدت مشابه پارسال داشتیم و در بخش تناژ بار 4.9 درصد کاهش  داشتیم. 

رسولی با بیان اینکه در «تن کیلومتر» نسبت به مدت مشابه پارسال 1.8 درصد کاهش داشتیم، گفت: با این حال در حمل بار نسبت به مدت مشابه پارسال در حوزه نسبت سهم یک دهم درصد افزایش داشتیم و در 5 ماهه امسال سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی بار به 12.9 درصد رسید.

مدیرعامل راه‌آهن ادامه داد: دلیل کاهش تناژ در مدت مذکور مسدود بودن یک ماهه محورهای ریلی شمال و جنوب به دلیل سیل، کاهش واردات کانتینر به بندرعباس و کاهش صادرات گوگرد از خانگیران سرخس با رقم 101 میلیون تن بوده است.

رسولی درباره قطار سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان نیز گفت: مصوب هیات وزیران دو ماه پیش در این باره صادر شده است، مسائل قانونی پروژه حل و فصل شد و مقرر شد سازمان برنامه و وزارت راه به اتفاق در باره این پروژه گزارش تهیه کنند. 

وی افزود: زیرسازی در فاصله قم تا اصفهان و همچنین تهران تا قم به صورت محدود انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =