۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۹
کد خبرنگار: 2504
کد خبر: 83449977
۱ نفر

برچسب‌ها

فاتح ایرانی اورست: اطلاعات‌مان در خصوص قله «تبلیس» ‌کم بود

تهران - ایرنا - کوهنورد ایرانی فاتح قله اورست گفت: هر چند اطلاعات زیادی در خصوص مسیرها یا نحوه صعود به قله «تبلیس کوه» در کشور تاجیکستان نداشتیم اما با اشتیاق به ناشناخته بودن آن برنامه صعود را اجرایی کردیم.

«محمدحسن نجاریان» امروز یکشنبه پس از فتح قله «تبلیس کوه» که هفته گذشته (۳۱ مرداد)  انجام شد در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: در سال‌های اخیر موج صعود و فتح قلل ناشناخته مرتفع‌تر از ۶ هزار متر در بین کوهنوردان صاحب نام جهان قوت گرفته و کوه‌های پامیر شرقی مجموعه‌ای از کوه‌های ۶ هزار متری است که صعودکنندگان زیادی نداشته و کوهنوردان علاقمند را به خود فرا می‌خواند.

وی ادامه داد: ۲۴ مرداد با پروازی از مشهد وارد دوشنبه پایتخت جمهوری تاجیکستان شدیم و با خودرو طی ۲ روز و از کنار رود «پنج»  حرکت کرده و خود را به کوه‌های پامیر شرقی در روستایی به نام لنگر رساندیم.

نجاریان که فتح بیش از ۷ قله ۸ هزار متری را در کارنامه خود ثبت کرده،  اضافه کرد: اطلاعاتی در خصوص صعود به قله «تبلیس کوه» همچون صعودکنندگان قبلی،  مسیرها و اینکه در چه فصلی این صعود انجام شده، نداشتیم و  ضمن اینکه محلی‌ها هم اطلاعاتی از صعود کنندگان قبلی نداشتند که در اختیار ما قرار دهند.

وی می گوید: پامیر شرقی یا «انگلس»  منطقه‌ای بسیار زیبا و مجموعه‌ای از کوه‌های مرتفع ۶ هزار متری تا  ۶ هزار و ۷۰۰ متری است و به گونه‌ای بهشتی برای کوهنوردان محسوب می‌شود.

سرپرست تیم کوهنوردی فاتح تبلیس کوه گفت: قله تبلیس ۶ هزار و ۷۵ متر ارتفاع دارد و ما پس از تهیه مایحتاج مورد نیاز و هماهنگی با چند باربر صعود را آغاز کردیم که البته مردم این منطقه به زبان شیرین فارسی صحبت می کنند که این مساله کار را برای گرفتن راهنمایی از آنان بسیار آسان‌تر کرد.

این کوهنورد ۵۳ ساله نهاوندی اظهار داشت: در روز نخست به  ارتفاع بالای چهار هزار متر صعود  کردیم. با کمک محلی‌ها و باربران کمپی برپا کرده و ۲ نفر که تجربه بیشتری داشتیم  برای باز کردن راه صعود، مسیر را ادامه دادیم.

وی با بیان اینکه خوشحالیم که جزو نخستین ایرانیان صعود کننده به تبلیس کوه هستیم، گفت: تا ارتفاع ۵ هزار و ۵۰۰ متری صعود راحتی داشتیم اما به مرور منطقه فنی شد و دست به سنگ شدیم و  شروع به صعود در دهلیزهای پر یخ و برف کردیم و البته این در شرایطی بود که در جریان کامل هواشناسی بوده و از خوبی هوا اطمینان داشتیم.

نجاریان در ادامه افزود: در نهایت پنجشنبه هفته گذشته، تیم موفق شد قله تبلیس را با اهتزاز پرچم سه رنگ ایران فتح کند و نکته جالب این صعود ترکیب سنی تیم بود که از ۲۴ تا ۶۴ سال را  در خود جای داده و به عبارتی ترکیبی از تجربه،  انرژی و هیجان بود.

وی در پایان گفت: بیشتر نفرات اعزامی تجربه صعودهای بالای ۷ هزار متر را داشتند و این در صعود به قله تبلیس کمک زیادی برای تیم و کاهش خطر برای نفرات بود.

محمد حسن نجاریان، محمد حسن باستانی، حمید محمودی، ملیکا ولی زاده، رضا گل زردی، مژگان گلستان (پزشک تیم)، سعید صالحی و مجتبی سلطانی تیم کوهنوردان عود کننده و فاتحان تبلیس کوه هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =