۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83449951
۰ نفر
انتقاد آلمان و انگلیس از  تصمیم فرانسه برای خروج از توافق «مرکوسور»

تهران - ایرنا - به رغم مخالفت های دولت آلمان و انگلیس، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در بیانیه ای، ضمن متهم کردن رئیس جمهوری برزیل به دروغ گویی در مورد نگرانی از تغییرات اقلیمی، از تصمیم برای لغو توافق تجاری بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به «مرکوسور» خبر داد.

به گزارش رسانه های غربی، «امانوئل مکرون»، رئیس‌ جمهوری فرانسه روز جمعه ۲۳ آگوست (۱ شهریور)، آتش ‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون را «بحران جهانی» نامید و خوستار رسیدگی سریع به این موضوع در نشست گروه ۷ شد.

موسسه تحقیقات فضایی برزیل هفته جاری با انتشار آمار و تصاویر ماهواره ای از گسترش آتش سوزی در جنگل های برزیل خبر داد؛ شمار آتش سوزی در این کشور در مقایسه با سال گذشته ۸۴ درصد افزایش داشته است.

برخی معتقدند که آتش سوزی در این جنگ ها به صورت تعمدی و به منظور تصاحب زمین های بیشتر رخ می دهد و به باور بسیاری، دولت برزیل اقدامات لازم برای مهار این آتش سوزی ها انجام نمی دهد.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با تصمیم مکرون مبنی بر لغو این توافق مخالفت کرده و آن را مورد انتقاد قرار دادند.

جانسون در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «افراد مختلفی وجود دارند که به بهانه های گوناگون خوستار دخالت در تعاملات تجاری و لغو آنها هستند و من نمی خواهم شاهد چنین چیزی باشم».

اواخر روز جمعه سخنگوی صدراعظم آلمان اعلام کرد که لغو توافق تجاری مرکوسور با کشورهای برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه پاسخ مناسبی به آنچه که در برزیل اتفاق افتاده است نیست.

وی افزود: «این تصمیم هیچ کمکی به جلوگیری از تخریب بیشتر جنگل های برزیل نمی کند. »

اما به گفته یک مقام فرانسوی، یکی از اعضای دفتر مکرون، موضع خود در این باره را برای خانم مرکل توضیح داد و خانم مرکل نیز به صورت کامل در جریان این موضوع قرار گرفت.

روز پنجشنبه، مکرون و دبیرکل سازمان ملل متحد، نگرانی خود را در مورد آتش‌سوزی عظیم در آمازون ابراز کردند اما « ژائیـر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل با عصبانیت این امر را دخالت در امور داخلی این کشور خواند.

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گفت که تصمیمات بولسونارو در هفته های اخیرنشان داده است که او به تعهدات خود در نشست گروه ۲۰ ژاپن در مورد تغییرات آب و هوا پایبند نبوده است و در این نشست تنها در حال دروغ گفتن بوده است.

دولت بولسونارو دخالت دیگر کشورها در امور داخلی برزیل را رد کرده و می گوید که از کمک ارتش برای مهار آتش سوزی استفاده خواهند کرد.

نشست سه روزه گروه ۷ روز شنبه ۲۴ آگوست (۲ شهریور) با حضور آلمان، آمریکا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و ایتالیا در «بیاریتز» فرانسه آغاز شد و تغییرات اقلیمی و مسائل امنیتی از جمله محورهای این نشست است.

هدف از توافق مرکوسور ارتقای تجارت و تبادل آزادانه محصولات، نیروی انسانی و واحد پولی میان کشورها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =