فراهم شدن امکان آزمایش الگوریتم‌های MIMO مقیاس‌پذیر در لایه فیزیکی ۴G و ۵G

تهران - ایرنا - گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ( ICT ) با ایجاد بستر تست و توسعه سیستم MIMO مقیاس‌پذیر در فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز نسل‌های چهارم و پنجم، امکان آزمایش الگوریتم را برای دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و استارتاپ‌ها فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهانگیر دادخواه چیمه مجری پروژه ایجاد بستر تست و توسعه (آزمایشگاه) سیستم MIMO مقیاس‌پذیر در فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز نسل‌های چهارم و پنجم، اظهار داشت: این پروژه در سال ۹۷ شروع شد و با وجود پیچیدگی‌هایی که طراحی این آزمایشگاه داشت، طراحی مفهومی و تفصیلی انجام شده و نهایتا فهرست ملزومات سخت افزاری و نرم افزاری آن تهیه شد.
وی افزود: علت استفاده از فناوری‌های جدید، ارایه سرویس‌هایی با سرعت بالاتر و بلادرنگ است که امکان ارسال و دریافت اطلاعات در سریع‌ترین زمان را فراهم می‌کنند. این آزمایشگاه به عنوان یکی از مهمترین بخش ها برای پیاده سازی نسل های چهارم و پنجم ارتباطی مطرح است.

MIMO چیست
بنا بر اظهارات دادخواه، MIMO فناوری به روزی است که با استفاده از چندین آنتن ارسال و دریافت همزمان رشته بیت‌های داده را انجام می‌دهد. شروع این فناوری از ارتباطات بی‌سیم نسل چهارم یا LTE مطرح شده است.

استادیار پژوهشگاه تاکید کرد: در آزمایشگاه پیاده‌سازی و برپایی یک سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شامل ایستگاه مرکزی و UE ها انجام شده و نسخه پیشرفته‌تری نسبت به آزمایشگاه های مشابه خارجی است.

این مجری پروژه همچنین دلیل پیاده‌سازی آزمایشی سیستم‌ها بر مبنای LTE را اینگونه تشریح کرد: آغاز فناوری ۵G در ۳GPP از نسخه‌های۱۴ به بعد LTE آغاز شده در نتیجه ۵G دارای تطابق پذیری معکوس با LTE بوده و چون LTE آخرین نسخه کاملی است که امکان آزمون و خطای دقیق روی آن وجود دارد ما از ماجول های نرم افزاری مطابق با LTE در آزمایشگاه استفاده کردیم. البته هدف نهایی این آزمایشگاه فقط انجام آزمایش‌ها در ۶ گیگاهرتز نیست بلکه باید با حرکت به سمت استفاده از موج میلیمتری و ۵G New Radio  اقدامی زیربنایی برای ایجاد بستر تست ۵G انجام داد.

کاربردهای آزمایشگاه سیستم MIMO
وی به کاربرد پروژه ایجاد بستر تست و توسعه (آزمایشگاه) سیستم MIMO مقیاس‌پذیر در فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز نسل‌های چهارم و پنجم اشاره و گفت: یکی از موارد کاربرد این آزمایشگاه‌ آن است که می تواند به عنوان بستر مناسبی توسط دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها مورد استفاده قرار گیرد و امکان تست‌ و توسعه الگوریتم‌های مورد نظر در نسل پنجم ارتباطی را فراهم آورد.
دادخواه ضمن تاکید بر اینکه تجهیزات استفاده شده، مطابق با جدیدترین فناوری‌های شرکت معتبر تولیدکننده تراشه و ماژول های مخابراتی است، اضافه کرد: با توسعه این آزمایشگاه می‌توان سرویس‌های اصلی نسل پنجم مانند خدمات پزشکی و بازی‌های آن‌لاین، خدمات حمل و نقل هوشمند و خدمات کنترل از راه دور را پیاده سازی و تست کرد.
عضو  هیات علمی گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار اعلام کرد که تاکنون جلساتی با هدف اطلاع رسانی و مشارکت علمی با  چندین دانشگاه‌ برگزار شده است. این پروژه در حال گذراندن مراحل اجرایی خود در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده و در آینده ای نزدیک آماده ارائه خدمات است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =