۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83449796
۰ نفر
هند به بحرین تکنولوژی فضایی می دهد

دهلی نو - ایرنا- نارندرا مودی نخست وزیر هند در سفر به بحرین و دیدار با خلیفه بن سلمان آل خلیفه، ولیعهد این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس برای انتقال تکنولوژی فضایی و انرژی خورشیدی به بحرین اعلام آمادگی کرد. مودی اولین نخست وزیر هند است که به منامه سفر می کند.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز یکشنبه نوشت، سازمان تحقیقات فضایی هند(ایسرو) و سازمان ملی علوم فضایی بحرین برای همکاری در زمینه فضا به توافق رسیدند. دو کشور همچنین در زمینه ورود بحرین به اتحاد بین المللی انرژی خورشیدی (ایسا) توافق کردند.

اتحاد بین المللی انرژی خورشیدی (ایسا) یک طرح بهره برداری از انرژی خورشیدی است که در سال ۲۰۱۵ توسط نارندرا مودی نخست وزیر هند و فرانسیس اولاند رییس جمهوری سابق فرانسه در طول کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس معرفی شد.

 نارندرا مودی اولین نخست وزیر هند است که بحرین سفر کرده است. وی در جریان سفر خود به سه کشور امارات، فرانسه و بحرین، به این کشور سفر کرد.

پیش از این حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین در سال ۲۰۱۴ به دعوت پرناب موکرجی رییس جمهور سابق هند، به دهلی نو سفر کرده بود.

هند و بحرین دارای روابط تاریخی هستند و توافق نامه ها زیادی در زمینه های فرهنگی، علمی، قانونی، سیاسی، کشاورزی و تجاری امضا کرده اند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه هند ارزش روابط تجاری هند و بحرین در سال گذشته ۸۷۵.۴۷ میلیون دلار بوده است که از این مقدار ۴۹۹.۲۳ میلیون دلار مربوط به صادرات هند به بحرین و ۳۷۶.۲۴ میلیون دلار مربوط به واردات این کشور از بحرین بوده است.

صادرات عمده هند به بحرین شامل مواد شیمایی طبیعی، میوه، محصولات کشاورزی و پوشاک می شود. نفت خام یکی از مهمترین کالای وارداتی هند از بحرین است. علاوه بر نفت، آلومینیوم، فولاد، سوخت های فسیلی، نمک و کود شیمایی از بحرین به هند صادر می شود.

ارزش سرمایه گذاری هند در بحرین حدود ۱.۶۹ میلیارد دلار برآورد شده است.

حدود ۳۵۰ هزار هندی در بحرین مشغول به کار هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =