اطفای حریق عرصه‌های طبیعی نیازمند عزم ملی است

تهران- ایرنا - رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: منابع طبیعی میراث گذشتگان و امانت آیندگان است و مدیریت اطفای حریق به عزم ملی و همکاری سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها نیاز دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مهندس خلیل آقایی در بیست و یکمین جلسه ستاد هماهنگی پروژه‌های آبخیزداری با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، مهربانی با مردم، برخورد با حوصله و سعه‌صدر را از ویژگی‌های برجسته شهیدان رجایی و باهنر دانست و افزود: وجدان کاری و صداقت، از ویژگی‌های مثبت این بزرگواران بود و ما باید در خدمت به مردم، شهیدان رجایی و باهنر را الگو و سرمشق خود قرار دهیم.

آقایی جلب مشارکت مردم در اجرای طرح‌های منابع طبیعی را نه فقط وظیفه دفتر ترویج و مشارکت مردمی بلکه وظیفه اصلی تمامی دفاتر سازمانی برشمرد که باید با رفتارهای منطقی حس مسئولیت پذیری نسبت به منابع طبیعی را در مردم بر انگیزند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه با تاکید بر پرهیز از رفتار قهرآمیز با مردم افزود: با رفتارهای مردم دوستانه و داشتن ارتباط تنگاتنگ می‌توان وضعیت منابع طبیعی در کشور را ساماندهی کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آتش سوزی جنگل‌های ارسباران اشاره کرد و افزود: سازمان جنگل ها نسبت به از بین رفتن و تخریب هر گونه گیاه و درخت عرصه‌های طبیعی نمی‌تواند بی تفاوت باشد حتی اگر آن عرصه، تحت مدیریت ارگان و یا سازمان دیگری باشد.

آقایی با به اشاره به صعب العبور بودن منطقه حریق، اظهار داشت: علت عمده اینکه چند روز زمان برد تا حریق اطفا شود، شرایط سخت توپوگرافی منطقه و نبود بالگرد و همچنین غنی بودن پوشش زیراشکوب جنگلی بود.

 وی با بیان اینکه هر سال هزینه‌های زیادی برای تولید نهال، نهال‌کاری و ایجاد پوشش گیاهی در کشور صرف می‌شود، لازمه نگهداشت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی در مواجهه با آتش سوزی را نیازمند تجهیزات پیشرفته و و همکاری بین بخشی در قالب یک عزم ملی دانست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه، عامل موثر در مدیریت بحران در عرصه‌های طبیعی را، تصمیم‌گیری سریع و اقدام به موقع در برخورد با حوادث و رخدادها دانست و در عین حال افزود: امکانات و تجهیزات فعلی اطفا حریق مجموعه سازمان جنگل‌ها متناسب با نیازمندی‌ها نیست.

بر اساس این گزارش، در جلسه ستاد هماهنگی پروژه‌های آبخیزداری، رئیس اداره ترویج و مشارکت مردمی، تسهیل گر منطقه و دهیار روستای لیرو از توابع شهرستان گالیکش استان گلستان (حوزه آبخیز اوغان) گزارشی از چگونگی ورود مردم در پروژه و نقش و مشارکت مردم محلی در طرح‌های آبخیزداری را تشریح کردند.
همچنین در این جلسه عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل و فریبرز غیبی، رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها در خصوص پروژه‌های جنگل‌کاری، بذرگیری و کاشت نهال برای غنی سازی جنگل‌ها گزارشی را به سمع و نظر اعضای ستاد هماهنگی طرح‌های آبخیزداری رساندند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =