۹۲۸ طرح زیربنایی و اقتصادی در قزوین افتتاح می‌شود

قزوین – ایرنا – همزمان با هفته دولت ۹۲۸ طرح زیربنایی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در قزوین با ۶۷۴ میلیارد و ۵۳۰ میلون تومان اعتبار به بهره برداری خواهد رسید.

عبدالمحمد زاهدی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: از این تعداد ۵۶۸ طرح کاملا دولتی، ۸۰ طرح کاملا خصوصی و ۲۸۰ طرح مشارکتی با شهرداری، شرکت برق، کمیته امداد و دهیاری ها است.
زاهدی گفت:میزان اشتغال این طرح‌ها در مجموع به صورت مستقیم سه هزار و ۹۰۵ نفر و ۶ هزار و ۲۴۴ نفر به صورت غیر مستقیم است.
وی با اشاره به طرح‌هایی که در این هفته عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود، گفت:این طرح‌ها شامل اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان با یک طرح با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار، شرکت گاز ۶ طرح با هشت میلیارد تومان، شرکت آب و فاضلاب یک طرح با ۱۴ میلیارد، دانشگاه علوم پزشکی ۲ طرح با هفت و نیم میلیارد تومان، شرکت شهرک‌ها با ۴۳ طرح و ۷۳۳ میلیارد تومان در قالب ۱۶۵ هکتار زمین کلنگ زنی خواهد شد.
زاهدی با تفکیک این طرح‌ها در بخش‌های مختلف گفت: ۷۹۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۲۲۴ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان در امور زیربنایی و عمرانی شامل سازمان‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت برق، سازمان حفاظت محیط زیست، پخش فراوردهای نفتی، آب و فاضلاب شهری و روستایی، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، شهرداری و دهیاری و گاز افتتاح خواهد شد.
استاندار قزوین ادامه داد: ۹۱ طرح با اعتباری بالغ بر ۳۷۸ میلیارد تومان شامل فعالیت‌های جهادی، کشاورزی، آب منطقه ای، صنعت، شرکت شهرک‌ها و یک طرح اداره امور مالیاتی به بهره برداری می‌رسد.
وی گفت:همچنین ۴۰ طرح با اعتباری بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان در امور فرهنگی و اجتماعی شامل سازمان‌های نوسازی مدارس، میراث فرهنگی، پارک علم و فناوری، دانشگاه پیام نور، کمیته امداد، دانشگاه علوم پزشکی و اداره ورزش در این مدت بهره برداری خواهد شد.

نظام جمهوری اسلامی با وجود سنگ اندازی ها به مسیر خود ادامه می‌دهد

استاندار قزوین ادامه داد: امسال هم همانند سال‌های گذشته، برنامه هایی را به مناسبت هفته دولت برگزار می کنیم با این تفاوت که هفته فرهنگی قزوین هم منطبق با هفته دولت است، بنابراین برنامه‌های متنوعی به مناسبت هفته قزوین آغاز شده که تا ۹ شهریور ماه ادامه دارد.
وی تصریح کرد: سال ۱۳۶۰، سال پرحادثه ای برای مردم و نظام جمهوری اسلامی بود و حوادثی توسط منافقان رخ داد.
استاندار گفت:در ششم تیر ماه سال ۶۰ ترور ناموفق مقام معظم رهبری رخ داد و هفتم تیرماه حادثه حزب جمهوری اسلامی به وقوع پیوست و شهید بهشتی، تعدادی از وزرا، نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی و مدیران جامعه به شهادت رسیدند و در هشتم شهریورماه هم دفتر دولت مورد هدف تروریستی قرار گرفت.
زاهدی اضافه کرد: با وجود همه این اتفاقات، سختی‌ها و سنگ اندازی‌ها نظام جمهوری اسلامی پابرجا است و مسیر خود را ادامه می دهد.

تخصیص اعتبارات به طرح‌های عمرانی در قالب قانونی امکان پذیر است

استاندار قزوین به سفر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه به استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما پیش از این سفر با معاون نوبخت در تهران دیدار کرده و بسیاری از طرح‌های عمرانی استان را در آن جلسه تعریف و تصویب کردیم.
زاهدی گفت:به دنبال آن جلسه رییس سازمان برنامه و بودجه در استان حضور یافت و ۲۳۰ میلیارد تومان را برای اجرای طرح‌ها به استان اختصاص داد.
وی با اشاره به نفوذ برخی شخصیت ها در تخصیص اعتبارات برای طرح‌های ملی و استانی، گفت: یک روالی در این زمینه از گذشته در استان وجود داشته است که هنوز هم ادامه دارد و برخی شخصیت های استان در این زمینه تاثیرگذار بوده‌اند ولی تمامی تصمیم گیری‌ها در قالب قوانین بوده است.
زاهدی افزود: به عنوان مثال اعتبارات طرح ملی سد بالاخانلو ممکن است توسط یک فردی به دلیل ارتباطات گسترده مورد پیگیری قرار گیرد ولی در نهایت استاندار با وزیر مربوط آن را پیگیری کرده و در نهایت به سازمان و برنامه و بودجه ارایه خواهد کرد.
وی گفت:هر مقدار از اعتبارات که به طرح‌های ملی و استانی تخصیص یابد در قالب اعتبارات مصوب است و بیش از آن چیزی داده نمی‌شود.

بدون توجه به حواشی برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کنیم

زاهدی اضافه کرد:وظیفه خود می دانیم که بدون ورود به حواشی همه تلاش خود را برای پیگیری و حل مشکلات استان به کار گرفته و طرح‌های بزرگ استان مانند خط انتقال آب از سد طالقان را اجرا کنیم.
وی اضافه کرد: به فرمانداران و دهیاران نیز مثل مدیران دولتی تذکر می‌دهیم که حق ورود به مسایل انتخاباتی را ندارند در غیر این صورت به شدت با آنها برخورد خواهد شد.

مجتمع لاله الموت هنوز واگذار نشده است

وی اضافه کرد: این مجتمع هنوز واگذار نشده است و در نظر داریم آن را به بخش خصوصی واگذار کرده ولی مالکیت متعلق به دولت باشد.

 ۲۰ بهمن امسال بازنشسته می شوم

استاندار قزوین گفت:موضوع بازنشستگی خود را به وزیر کشور در تاریخ فوق طی نامه‌ای اعلام و تاکید کرده‌ام که استاندار بعدی را چندماه قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخاب کنند تا انتخابات را برگزار کند.

وی با اشاره به مطالب برخی کانال‌ها مبنی بر انتصاب مدیران براساس فشارهای سیاسی و باج دهی، گفت:من در آخر خدمت خود قرار دارم و استعفا و بازنشتگی خود را برای وزیر نوشته‌ام و هیچ مدیری در آخر خدمت خود باج نمی دهد.

موضوع هفت سنگان بحث هر روز استان است

وی با اشاره به تشکیل پرونده قضایی در این خصوص گفت:از روز اول ورود من به استان این پرونده مطرح بود و چون من به عنوان استاندار و رییس کل دادگستری قزوین در این موضوع اتهامی نداریم تمامی مدارک در استانداری، راه و شهرسازی، دادگستری را جمع کرده و به تهران فرستاده‌ایم.

زاهدی گفت:این پرونده الان در تهران در دستگاه قضا و راه و شهرسازی در حال بررسی است و هرچه آنها رای دهند قانونی خواهد بود.

شهرستان شدن الموت توسط کارشناسان در حال بررسی است

استاندار قزوین ادامه داد: اختلاف نظری در این خصوص در مورد تعیین مرکز این شهرستان وجود دارد که باید توافقی در خصوص آن بین مردم صورت گیرد.

تکمیل پل امام رضا به نظر مشاور طرح وابسته است

وی در خصوص تکمیل پل امام رضا در شهر قزوین گفت:در این زمینه باید قطعا مشاور طرح نظر بدهد ولی بعد از پیگیری‌های زیاد به این نتیجه رسیدیم که مشاور تغییراتی را در طرح بدهد تا آسیب‌های کمتری به باغستان برسد.

زاهدی گفت: مدیران روی جاده‌های ساخته شده حرکت می‌کنند و وقتی ۹۰ درصد این پل ساخته شده یا باید آن را بلااستفاده رها کنیم یا کاری کنیم که آسیب کمتری به باغستان وارد شود.

شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه درستی در خصوص خیابان انصاری نداشته است

وی با بیان اینکه طرح خیابان انصاری شرقی شهر قزوین هنوز مشکل دارد، افزود: ۵۲۰ هکتار از منطقه بلاغی قزوین در بافت تاریخی اعلام شده است که چند هزار واحد مسکونی و چند واحد تاریخی دارد.

زاهدی افزود: می توانستیم به راحتی برای چند واحد تاریخی این منطقه، حریم تعریف کرده و ساخت و ساز را برای ساکنان این منطقه دارای صرفه اقتصادی کنیم.

وی گفت: به نظر من شورای عالی شهرسازی و معماری باید این طرح را از بافت تاریخی خارج کرده و برای تک تک واحدهای تاریخی منطقه حریم تعریف کند و دولت با پرداخت بهای ساختمان‌های تاریخی آنها را خریداری کرده و محوطه سازی کند.

زاهدی افزود: شورای عالی شهرسازی و معماری در گذشته مصوبه درستی در این زمینه نداشته است و باید فکری به حال مردم این منطقه شود.

بابت لغو جشن روز خبرنگار عذرخواهی می کنم

استاندار قزوین ادامه داد: برنامه روز خبرنگار به دلیل تغییرات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار نشد و من از این بابت عذرخواهی می کنم.

وی همچنین بابت حضور نیافتن در دفتر تمامی رسانه های استان بابت روز خبرنگار، گفت: در مراسمی که اتاق بازرگانی بابت روز خبرنگار برگزار کرد حضور یافته و به جای خبرنگاران صحبت کردم و لپ کلامم این بود که با خبرنگاران برخورد نشود.

مسئولیت شورای فرهنگ عمومی با استاندار نیست

زاهدی با اشاره به برگزار نشدن جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان، گفت: مسئولیت این شورا با استاندار نیست و جلسات آن به دلایل مسایل پیش آمده در خصوص اداره کل ارشاد و اختلاف نظرها تشکیل نشده است.

وی گفت:استاندر به عنوان نایب رییس شورای فرهنگ عمومی است و نمی تواند در صورتی که رییس شورا حضور دارد برای برگزاری جلسه اقدام کند.

زاهدی با اشاره به دستگاه‌های موفق در انجام امور فرهنگی گفت: باید به شهرداری و میراث فرهنگی در این زمینه بیشترین نمره را بدهیم چون بیشترین فعالیت فرهنگی در این دو سازمان بوده است.

طرح ساماندهی امامزاده حسین، سنگی بزرگ به علامت نزدن است

وی با اشاره به تاخیر و کندی در اجرای طرح ساماندهی امامزاده حسین شهر قزوین گفت:این طرح یک پروژه بزرگ در حد حرم امام رضا علیه السلام بوده که به دلیل فاز بندی نشدن اجرای آن دشوار است.

زاهدی گفت: تملکات این طرح نیز بسیار سخت و هزینه بر است و اگر محدوده طرح کوچک تر شود موفقیت طرح نیز بیشتر خواهد شد.

 وی اضافه کرد:برای کندی و تاخیر در اجرای طرح نیز خیلی نباید دنبال مقصر بود چون در اصل اگر این پروژه جمع و جور تر می بود سریعتر اجرا می شد.

۶۱۰۱