برگزیدگان تئاتر خیابانی مریوان به جشنواره‌های خارجی معرفی می‌شوند

سنندج - ایرنا - رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور گفت: چندین اثر برگزیده چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به دیگر جشنواره‌های بین‌المللی که در کشورهای گرجستان و عراق برگزار خواهد شد، معرفی می‌شوند.

سامان خلیلیان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به اصلی‌ترین رویداد این حوزه از هنرهای نمایشی در کشور تبدیل شده است اظهار داشت: در چهاردهمین دوره از برگزاری این جشنواره شاهد حضور پرشور گروه‌های خارجی هستیم که در طول پنج روز برگزاری این رویداد باهم به رقابت می‌پردازند.

وی اضافه کرد: گروه‌هایی از تمامی استان‌ها در این جشنواره حضور دارند و  برگزاری ۲ کارگاه آموزشی با حضور اساتیدی از خارج کشور از جمله برنامه‌های جنبی این جشنواره است.

خلیلیان در ارتباط با اعتبار مورد نیاز برای برگزاری این دوره از جشنواره گفت: در جلسه سیاست‌گذاری بیشترین بودجه به این جشنواره اختصاص پیدا کرد و براساس برآورد انجام شده ۱۱ میلیارد ریال برای اجرای آن مورد نیاز است.

وی اضافه کرد: ۵ میلیارد ریال آن سهم اداره کل هنرهای نمایشی است و مابقی آن توسط استان و اسپانسرهای جشنواره تامین می‌شود و در این راستا اداره کل هنرهای نمایشی هرسال به تعهدات خود عمل کرده و مبلغ تعیین شده را پرداخت کرده است.

خلیلیان با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان امروز در دنیا شناخته شده است، گفت: می‌طلبد بخش خصوصی و نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان استان از این جشنواره حمایت کنند.

وی به حضور دبیران اجرایی چند جشنواره خارجی در مریوان اشاره کرد و اظهار داشت: دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی پوتی گرجستان در مریوان حضور دارد و قرار است یک تا ۲ اثر را برای شرکت در دوره بعدی این جشنواره انتخاب کند.

رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور یادآور شد: علاوه براین پنج  اثر برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هم به فستیوال تئاتر بغداد و ۲ اثر هم به جشنواره بین‌المللی دربندی‌خوان اقلیم کردستان عراق معرفی می‌شوند.

۳۰۳ اثر شامل ۲۰۲ اثر از هنرمندان و گروه های نمایشی داخل کشور و ۱۰۰ اثر از هنرمندان و گروه های نمایش خارجی به دبیرخانه چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ارسال شد.

شهرهای تهران، رشت و مریوان به ترتیب با ۳۵، ۲۰ و ۱۳ اثر ارسالی بیشترین آثار را به این دوره از جشنواره ارسال کردند.

این دوره جشنواره در هشت بخش شامل مسابقه ایران، دیگرگونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی و سنتی، مسابقه تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، مهمان (برگزیده جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی)، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی از اول  شهریور امسال آغاز شده و تا پنجم این ماه به طول می‌انجامد.

هیات انتخاب این دوره از جشنواره نمایش‌های داخلی متشکل از محمودرضا رحیمی، رحمان هوشیاری، امیر راد، محمدعلی صادق‌حسنی و یاسر خاسب بودند که ۲۸ اثر را برای شرکت در مرحله نهایی جشنواره معرفی کردند.

۱۱ نمایش در بخش آزاد، پنج نمایش در بخش آیینی سنتی، سه نمایش در بخش دگرگونه اجرایی، سه نمایش در بخش بین‌الملل(نمایش‌های داخلی) و چهار نمایش در بخش کودک و نوجوان به مرحله نهایی این دوره جشنواره راه یافتند.

۳۸ گروه نمایشی در طول پنج روز برگزاری جشنواره ۸۰ اجرا را در شهرهای مریوان، سنندج، سروآباد و تعدادی از روستاهای مریوان دارند.

۹۹۳۶ / ۳۰۳۴ 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =