۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۳۳
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83449556
۰ نفر
ترامپ فقط حرف می زند

تهران- ایرنا- وزیر دفاع برزیل روز شنبه گفت: دونالد ترامپ برای مهار آتش سوزی جنگل آمازون فقط پیشنهاد همکاری داده و در عمل هیچ همکاری برای خاموش کردن آتش نداشته است.

به گزارش خبرگزاری ها، «فرناندو آزوودو» در جمع خبرنگاران افزود: در ارتباط با مهار آتش سوزی های اخیر در جنگل آمازون، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها یک تماس تلفنی با «ژائیر بولسانارو» رئیس جمهوری برزیل داشته و هیچ ارتباط دیگری بین کشورها وجود نداشته است.

رئیس مشترک ستاد ارتش برزیل ادامه داد: ۴۴ هزار سرباز برای مقابله با آتش سوزی جنگل های منطقه آمازون شمالی مستقر شده اند و ستاد ارتش برزیل می تواند در روزهای آینده سربازان بیشتری به نقاط دیگر کشور اعزام کند.

یگان های ارتش برزیل در حالی برای کمک به مهار آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون به این منطقه اعزام شده اند که این آتش سوزی به بحرانی گسترده و بین المللی تبدیل شده است.

بولسونارو رئیس جمهوری برزیل روز گذشته دستور اعزام یگان های ارتش برای کمک به مهار آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون را صادر کرد.

کارشناسان معتقدند که جنگل های استوایی آمازون به دلیل وسعت تولید اکسیژن، برای محیط زیست کره زمین بسیار حیاتی به شمار می آید و ویرانی آن مانع  بزرگی در  مقابله با گرم شدن زمین محسوب می شود.

رئیس جمهوری برزیل پیش از این اعلام کرده بود که حفاظت از جنگل های آمازون مسؤولیت سنگینی در راستای پروژه توسعه  اقتصادی این کشور محسوب می شود.

سطح آتش سوزی در آمازون به حدی زیاد هست که آتش به مناطق جنگلی کشورهای همسایه بزریل از جمله بولیوی و پاراگوئه نیز رسیده است. در این میان تجمعات اعتراض آمیزی در برخی کشورهای منطقه آمریکای جنوبی و اروپا از جمله فرانسه، انگلیس و سوئیس برگزار شده و معترضان از دولت برازیلیا خواستند تا اقدامات بهتر و مؤثرتری را  در روند مهار این آتش سوزی گسترده انجام دهد.
 دوشنبه گذشته آتش‌سوزی گسترده و کم‌نظیر جنگل‌های آمازون آغاز شد و دود آتش‌ از فاصله ۲۷۰۰ کیلومتری به شهر سائو پائولو برزیل رسید.

طبق گزارش مؤسسه‌ی ملی پژوهش‌های فضایی برزیل (INPE)، امسال وسعت آتش‌سوزی در جنگل‌های بارانی آمازون بی‌سابقه بوده است. این مؤسسه آتش‌سوزی‌ها را از طریق ماهواره‌ها ردیابی می‌کند.

این مؤسسه اعلام کرده است؛ تاکنون سطح و شدت آتش‌سوزی‌ ها در منطقه در مقایسه‌ با سال گذشته ۸۳ درصد افزایش داشته و از سال ۲۰۱۳ تا کنون، بی‌سابقه بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =