سرپرست حجاج ایرانی: برنامه روحانیون کاروانهای حج پیوسته باید پویا و به روز شود

تهران- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی اعلام کرد به منظور ایجاد پویایی و تحول لازم در برنامه های فرهنگی حج، برنامه فعالیت روحانیون کاروان ها بطور جدی مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش شنبه شب پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در همایش روحانیون، معین و معینه های کاروانهای حج در مکه مکرمه گفت: «اگر نوآوری و پویایی در کار نباشد، برنامه های فرهنگی حج طراوات خود را از دست می دهد و دیگر پاسخگوی نیاز زائران نخواهد بود. به همین دلیل، از معاون محترم فرهنگی بعثه خواسته ام در برنامه روحانیون کاروانها بازنگری جدی کند.»
وی افزود: روحانی پزشک روح است. همانطور که پزشکان جسم نسبت به گذشته، برنامه ها، تجهیزات و فعالیتهای خود را متناسب با دانش روز و تحولات جامعه تغییر داده اند، روحانیون نیز باید از ابزارها و برنامه های جدید در امور فرهنگی و تبلیغی استفاده کنند.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری اظهار کرد: روزگاری، همه برنامه های یک روحانی کاروان حج در یک کتاب و جزوه خلاصه می شد اما امروزه این برنامه ها خیلی بیشتر شده و لازم است این وضعیت متناسب با شرایط روز و امواج مسمومی که با ابزارهای مختلف در فضای فرهنگی جامعه تزریق می شود، کاملا متحول شود.
وی گفت: امروز ویروس های مخرب، فضا را گرفته و حتی امواج موبایلها می تواند بسیار مخرب باشد. در چنین شرایطی، دشمنان زیادی تلاش می کنند تا زحمات روحانیون را هدر بدهند و برای این کار از همه ابزارها بهره می گیرند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: آیا همانطور که پزشکان جسم از وسایل و ابزارهای جدید برای دفع میکروبها و درمان بیماریها بهره می گیرند، روحانیون به عنوان پزشکان روح نیز برای درمان دردهای امروز ابزارها و دانش خود را به روز کرده اند و امکانات موجود را در این راه بدرستی به خدمت گرفته اند؟!
وی تصریح کرد: حساسیت کار پزشک روح از پزشک جسم گاهی به مراتب بیشتر و بالاتر است به گونه ای که طبیب روح حتی با انتخاب واژه ها و استخدام کلمه ها می تواند تاثیرگذاری فراوانی روی مخاطبان داشته باشد.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با الهام گیری از سخن امام علی (ع) در مورد پیامبر گرامی اسلام (ص) که فرمود «طبیب دوار بطبه»، اظهارداشت: ما گاهی با قلبهای ناتوان، گوشهای کر و زبانهای گنگ و لال در دریافت معارف الهی و دینی رو به رو می شویم. آیا برای خارج کردن اینگونه افراد از غفلت کاری می کنیم؟!
وی یادآور شد: ما باید با رجوع به کارشناسان و افرادی که علاقه مند و دارای انگیزه برای کار هستند، با آنان به گفت وگو و تبادل نظر بپردازیم و از دیدگاههای آنان برای بهبود برنامه های حوزه حج و زیارت استفاده کنیم.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری از روحانیون کاروانهای حج خواست با توجه به طولانی شدن اقامت حجاج در سرزمین وحی در سال جاری، از این فرصت برای گفت وگو و برگزاری جلسات مختلف معرفتی و هم اندیشی به منظور ارتقای روحیه معنوی آنها استفاده کنند .
برگزاری دوره های مکه شناسی، انجام عمره مفرده، محافل انس و معرفت، جلسات پاسخ به پرسشهای زائران و بهره گیری از انواع نوآوری ها در کار فرهنگی از جمله توصیه های نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در این زمینه به روحانیون کاروانهای حج بود.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در ادامه این نشست، ضمن استماع نظرات و دیدگاههای چندتن از روحانیون کاروانها در زمینه وضعیت برگزاری حج و راههای بهبود فعالیتهای فرهنگی در آن، از همه آنها خواست دیدگاهها و نظرات خود را به صورت مکتوب یا حضوری به بعثه مقام معظم رهبری اعلام کنند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: جلسات ما برای دریافت ایده ها و نظرات روحانیون و بررسی راهکارهای جدید پس از بازگشت به کشور، در قم نیز ادامه خواهد یافت.
بازگشت ۸۸ هزار و ۵۰۰ حاجی ایرانی به کشور از ۲۵ مردادماه آغاز شده است و تاکنون بیش از ۳۰ هزارتن از آنان به وطن بازگشته اند.
بازگشت کامل حجاج با هواپیماهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) تا ۱۷ شهریور طول خواهد کشید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =