۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۵
کد خبرنگار: 2297
کد خبر: 83449495
۱ نفر

برچسب‌ها

وارد کردن ۱۴۷ قلم صنایع دستی به تهران ممنوع شد

تهران-ایرنا- سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه عمده قاچاق مرتبط با میراث فرهنگی در زمینه اموال تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و دستگاه های فلزیاب انجام می شود گفت: واردات ۱۴۷ قلم از تولیدات مرتبط با صنایع دستی به استان ممنوع شد.

شهرام صابری روز شنبه در سومین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که در استانداری تهران برگزار شد افزود: در پنج ماهه سالجاری  ۷۲ سایت در خصوص خرید و فروش دستگاه های فلزیاب مسدود شد.

وی ادامه داد: در ۳۳ عملیات مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۸۴۶ شی اصلی، ۵۲۴ شی تقلبی و یکهزار و ۵۰۰ دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شد.

صابری با بیان اینکه دستورالعمل هایی در خصوص مبارزه با قاچاق کالا در حوزه صنایع دستی و میراث تاریخی و فرهنگی به دستگاه های ذی ربط ابلاغ شده است، تصریح کرد: گشت های میدانی در بازارهای صنایع دستی به منظور جلوگیری از قاچاق کالا انجام می شود.

سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران گفت: سامانه ۰۹۶۶۲ به صورت شبانه روزی برای پاسخگویی و ارتباط مردمی با سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نظر گرفته شده است که شهروندان از این طریق می توانند شکایات یا کشف کالاهای تاریخی و صنایع دستی را با ما در میان بگذارند.

اجرای طرح پایلوت استقرار نیروی انتظامی در مبادی ورود و خروج و گمرک ها

همچنین دبیر کمیسیون هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز  نیز در این نشست با بیان اینکه طرح پایلوت دستورالعمل استقرار نیروی انتظامی در مبادی ورود و خروج و گمرک ها در راستای تشدید امنیت اقتصادی در استان های تهران، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کردستان، سنندج و آذربایجان غربی اجرا می شود، افزود:  این طرح در استان تهران در فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) نیز اجرا می شود.

سید مهدی محمدی افزود: دستورالعمل نحوه استقرار نیروی انتظامی در مبادی رسمی ورود و خروج کالا و ارز  و گمرک ها توسط اسحاق جهانگیری ابلاغ شده است که متعاقب این دستور جلسه ای مجدد در ستاد برگزار شده که چند تکلیف در زمینه های کاربری راهبری و نظارت بر حسن اجرا و ارزیابی نحوه استقرار فعالیت نیروی انتظامی در مبادی رسمی ورود و خروج کالا در سطح های استان های مشمول طرح  در استان های تهران، هرمزگان، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان با محوریت دبیر کمیسیون برنامه رزی و هماهنگی نظارت بر قاچاق کالا و ارز و با حضور مدیران کل دستگاه های ذی ربط برگزار می شود.

وی ادامه داد: بعد از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات بسیار ارزشمندی را در حوزه پیشگیری و راه اندازی سامانه ها در سال های اخیر انجام داده که در پی آن آیین نامه ها و دستورالعمل های مختلفی در بحث کالاهای قاچاق ابلاغ شده و علاوه بر افزایش تنوع حجم کار این ستاد افزایش یافته است.

محمدی تصریح کرد: طرح برش استانی، مجموع راهبرد ها و برنامه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شده و انتظار می رود دستگاه ها با توجه به وظایف ذاتی و تکلیفی در رابطه با اجرای سیاست ها به ما کمک کنند تا بتوانیم سیاست های کمیسیون را  اجرا کنیم.

وی  با بیان اینکه اقدامات مطلوبی در نشست کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در خصوص تدوین و توجیه مدیران کل دستگاه ها داشته صورت گرفته است، گفت: طبق آمارهای مرجع  این ستاد و برابر ماده ۱۶ مرجع قانونی، در خصوص انتشار اخبار و اطلاعات مربوط به قاچاق کالا در پنج ماهه اول امسال در اجرای سیاست های این ستاد پیشتاز بوده ایم.

دبیر کمیسیون هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با توجه به وظایف دستگاه های اجرایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اهداف و راهبردها تفکیک شده و نیازمند مصوبه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

محمدی با بیان اینکه تفاهم نامه ای میان ستاد مرکزی مبارزه با قاجاق کالا و ارز با وزارت آموزش و پرورش منعقد شده و تعهداتی را وزارت آموزش و پرورش پذیرفته است افزود: این تفاهم نامه در سطح استان تهران با مسئولیت کمیسیون ها و پیگیری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: این تفاهم نامه در سه نسخه،شش ماده و ۲۲ بند به امضای هندیانی معاون پیشگیری و کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش رسیده است.

دبیر کمیسیون هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز  گفت: در جلسه پنجم ارائه گزارش در خصوص تغییرات ساختاری در معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهران بزرگ، نحوه تعامل و همکاری با دستگاه های کاشف کالای قاچاق، عدم همکاری مسئولان نیروی انتظامی و پلیس امنیت اقتصادی در اجرای احکام دادسراها گشت های مشترک با وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، دانشگاه علوم پزشکی گشت های مشترک صورت می گیرد.

محمدی ادامه داد: نحوه تعامل دستگاه های کاشف با دستگاه های علوم پزشکی در برنامه گشت مشترک با همراهی کارشناسان اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید انجام شود متاسفانه کماکان کارشناسان یا قضات سازمان تعزیرات حکومتی و ناجا در گشت های مشترک حضور ندارند.

تهرام۳۰۳۶//۶۱۳۹

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =