بیماری عفونی خاص و واگیردار میان حجاج ایرانی مشاهده نشده است

تهران- ایرنا- رئیس مرکز پزشکی حج ۹۸ گفت: بیماری عفونی خاص و نگران کننده و واگیردار میان حجاج ایرانی مشاهده نشده است.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی حج، محمدتقی حلی ساز با اشاره به اینکه امسال حدود ۲۵ هزار زائر از مجموع ۸۶ هزار زائر بیت الله الحرام سن بالای ۷۰ سال دارند، اظهارداشت: به لطف خدا حج آرامی پیش رو داشتیم و تعداد بیماران و فوتی ها با توجه به پیگیری و مراقبت های درمانی صورت گرفته در حد قابل قبولی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع بیش از ۶۰۰ هزار نوع خدمت درمانی به حجاج ضیوف الرحمان در مکه و مدینه ارائه شده است، تاکید کرد: در مدینه النبی فضای درمانی نسبت به مکه مکرمه آرام‌تر است. در حال حاضر ۱۰۰ مورد اکو قلب و ۷۰۰ مورد سونوگرافی ثبت شده است.
رئیس مرکز پزشکی حج ۹۸ با بیان اینکه به طور متوسط هر زائر ۳ بار به پزشک مراجعه کرده است، تصریح کرد: برخی از زائران ۳۰ بار مراجعه کردند که در سامانه ثبت شده است.
وی با بیان اینکه عموما بیماری‌های زائران قلبی و تنفسی است، افزود: تعداد فوتی‌های کشورمان از دیگر کشورها کمتر بوده است.  

اسکان ۹ هزار زائر در مدینه
طبق اطلاعیه ستاد مدینه منوره تا پایان امشب (شنبه دوم شهریور) ۹۱۱۳ زائر در قالب ۶۳ کاروان در مدینه النبی اسکان دارند.

بر اساس این اطلاعیه، مدینه منوره تا پایان امشب (شنبه دوم شهریور) ۹۱۱۳ زائر در قالب ۶۳ کاروان در مدینه النبی اسکان دارند. برای این تعداد زائر ۲۱ هتل در نظر گرفته شده است.
بر این اساس امروز ۱۲ کاروان با ۱۷۷۳ زائر بیت الله الحرام از مکه مکرمه برای زیارت قبور پیامبر مهربانی و ائمه مطهر بقیع وارد مدینه منوره می شوند.
همچنین آمارها نشان می دهد ۱۵ کاروان با ۱۹۷۴ زائر سرزمین وحی را از فرودگاه مدینه به مقصد کشورمان ترک می‌کنند. تعداد کل پروازهای بازگشت از مدینه تاکنون ۹۰ پرواز بوده است.
۴۳ هزار زائر ایرانی درمکه
ستاد مکه مکرمه اعلام کرد آمار زائران ایرانی در مکه مکرمه امروز به بیش از۴۳۰۰۰ نفرمی رسد.

براساس تازه ترین آمارستاد مکه مکرمه با خروج  ۴۲۵۱۷ نفر از زائران ایرانی از مکه مکرمه، تعداد حجاج کشورمان که در جوار بیت الله الحرام باقی مانده اند امروز به ۴۳۷۲۴ نفر می رسد.
در اطلاعیه ستاد مکه آمده است: امروزشنبه(۲ شهریورماه) ۱۶۴۱ زائر در قالب ۱۰ کاروان از مکه به جده منتقل شده و با ۷ پرواز به ایران بازمی گردند. همچنین ۱۸۳۹ زائر مدینه بعد نیز در قالب ۱۲ کاروان برای زیارت بارگاه نبی مکرم اسلام وائمه بقیع به شهر پیامبر منتقل می شوند.
در این گزارش آمده است تا پایان امروز از مجموع ۵۹۰ کاروان حجاج کشورمان ۳۰۱ کاروان از مکه خارج می شوند.
آمارها نشان می دهد: از۲۵ مردادماه تاکنون بیش از۳۳ هزار نفر از حجاج و عوامل اجرایی حج ۹۸ با ۱۳۹ پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر"هما" از طریق دو فرودگاه مدینه و جده  به کشور بازگشتند.
گفتنی است درحج ۹۸ بیش از ۸۸ هزار و ۵۰۰  نفر از هموطنان کشورمان از ۱۹ ایستگاه پروازی عازم سرزمین وحی شدند که قرار است با بیش از ۳۶۰ پرواز از دو فرودگاه مدینه و جده به ایران بازگردند.                   کاهش بار حجاج نسبت به سال های قبل                 

کامران اکبری مسئول حمل‌ونقل عملیات حج ۹۸ گفت: عملیات بازگشت حجاج تاکنون در ۶ ایستگاه پروازی از مجموع ۱۹ ایستگاه پروازی کشور به پایان رسیده و در دو ایستگاه دیگر نیز تا روز دوشنبه پایان می‌یابد.

وی در این رابطه با بیان اینکه پروازها به صورت روان و عادی در حال انجام است، افزود: از جمله مباحث قابل توجه، کاهش بار حجاج در سال جاری نسبت به سال‌های قبل است.
اکبری گفت: برخلاف گذشته، هواپیماها در انتقال بار حجاج در برگشت تاکنون با مشکلی روبرو نشده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به عملیات نقل و انتقال حجاج در مکه و مدینه از انجام شش میلیون فرصت جابجایی با اتوبوس برای زائران ایرانی در داخل مکه مکرمه در سال جاری خبر داد.
مسئول حمل و نقل عملیات حج ۹۸ برگزاری برنامه زیارت دوره به‌منظور بازدید حجاج ایرانی از اماکن تاریخی شهرهای مکه و مدینه را از جمله برنامه‌های فرهنگی ایام اقامت آنان در این شهرها برشمرد و اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۶۱ هزار زائر در قالب ۴۱۸ کاروان در برنامه زیارت دوره مدینه منوره و ۸۲ هزار زائر در قالب ۵۵۸ کاروان در زیارت دوره مکه مکرمه شرکت کرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =