امام جمعه اردبیل: هویت تاریخی اردبیل در سطح بین‌المللی مطرح شود

اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل خواستار ترویج گسترده هویت تاریخی و فرهنگی استان در سطح بین‌المللی شد.

به گزارش ایرنا ، آیت‌الله سیدحسن عاملی روز شنبه در دیدار با هیات پژوهشی به سرپرستی پروفسور جوشکون مولف کتاب "اردبیلیلر" در اردبیل افزود: غنای تاریخی اردبیل به واسطه اینکه خاستگاه حکومت صفویه بوده، قابل توجه است و معرفی آن در سطح بین‌المللی ضرورت ویژه دارد.

او گفت: شکل‌گیری حکومت صفویه همراه با انسجام ملی و معرفی مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی کشور همراه شد و این مهم ثمرات قابل‌توجهی در تاریخ کشور بدنبال داشته است.

امام جمعه اردبیل اظهار داشت: اشتراکات دینی و فرهنگی باعث شده تا اردبیل میزبان بسیاری از علویان از ترکیه و سایر کشورهای اروپایی باشد و ما نیز تلاش می‌کنیم تا میزبان شایسته‌ای برای آنها باشیم.

جوشکون کوکل محقق علویه‌شناس و استاد دانشگاه‌های ترکیه نیز در این نشست گفت: بسیاری از مردم ما آرزوی زیارت مرقد شیخ‌صفی را دارند و احترام ویژه‌ای به این مکان مقدس قائل هستند.

او اظهار داشت: در دانشگاه‌های ترکیه تلاش می‌کنیم تا مردم را با تاریخ اردبیل و دین اسلام آشنا کنیم.

وی با بیان اینکه کتاب اردبیلیلر نیز با محوریت تشریح مسلک و عقاید مریدان شیخ‌صفی در آناتولی تدوین شده، افزود: علویان ترکیه اعتقاد راسخی به شیخ صفی‌الدین اردبیلی و شاه اسماعیل صفوی دارند و از این ۲ شخصیت با احترام یاد می‌کنند.

۶۰۱۸/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =