۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۳
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83449312
۰ نفر
منابع خبری از توافق آمریکا و طالبان درباره دوره انتقالی خبر دادند

تهران- ایرنا- منابع خبری اعلام کردند که آمریکا و طالبان درباره دوره انتقالی و تشکیل یک دولت موقت چهارده ماهه به توافق رسیدند.

این منابع روز شنبه به شبکه خبری الجزیره گفتند که هیأت نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر درباره دوره انتقالی و تشکیل دولت موقت به مدت ۱۴ ماه به توافق رسیدند.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان به منظور گفت وگو درباره راه های اجرای توافقنامه صلح، پنجشنبه گذشته در دوحه قطر آغاز شد.

این منابع افزودند؛ بحث ها درباره مخالفت طالبان با ادامه حمایت واشنگتن از دولت کابل در دوره انتقالی همچنان ادامه دارد.

به گفته این منابع، این توافق شامل تشکیل دولت موقت در کابل با حضور اعضای طالبان در پست های حساس و کلیدی خواهد بود.

این منابع که نامشان ذکر نشده، همچنین فضای گفت وگو میان دو هیأت را مثبت ارزیابی کردند.

این دور از مذاکرات میان دو طرف به دنبال کشته شدن دو نظامی آمریکایی در روز چهارشنبه گذشته (۳۰ مردادماه) در افغانستان و انفجارهایی که روز دوشنبه گذشته (۲۸ مردادماه) شهر جلال آباد را لرزاند، آغاز شد.

در ادامه خشونت ها در افغانستان، شنبه گذشته (۲۶ مرداماه) نیز یک مراسم عروسی در کابل هدف حمله تروریستی قرار گرفت که در آن ۸۰ نفر کشته شدند.

گروه ترویستی داعش مسؤولیت این حمله را به عهده گرفت.

انتظار می رود؛ خروج بیش از ۱۳ هزار نظامی آمریکایی از افغانستان در جدول زمانی مشخص که خواسته اصلی طالبان است و نیز برقراری آتش بس میان عناصر طالبان و نیروهای آمریکا یا دست کم "کاهش خشونت ها" میان دو طرف از جمله موارد مورد توافق میان دو طرف باشد.

تاکنون هشت دور مذاکره مستقیم میان آمریکا و طالبان برگزار شده که آخرین دور آن، روز یکشنبه ۲۰ مرداد در دوحه پایتخت قطر بدون نتیجه خاصی پایان یافت.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده، اعلام آتش‌ بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، چهار محور اصلی توافقنامه صلح آمریکا و طالبان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =