رئیس فدراسیون کبدی: می‌توانیم در المپیک ۲۰۲۸ صاحب مدال شویم

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کبدی ایران گفت: کبدی تنها رشته تیمی در ایران است که در بازی‌های آسیایی صاحب ۲ مدال طلا شد و اگر در المپیک ۲۰۲۸ حاضر شود، روی سکو خواهد رفت.

«عباس اورسجی» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ایران برای نخستین بار در آبان‌ماه سال جاری در جزیره کیش میزبان رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان است و فدراسیون برای برگزاری خوب این رقابت‌ها تلاش می‌کند.
وی گفت: ۲۴ کشور در رقابت‌های جهانی کبدی جوانان حضور دارند و بیشتر آنها از شرایط کیفی بالایی برخوردارند. البته ابتدا فدراسیون جهانی درخواست تهیه بلیت از سوی ما برای همه تیم‌ها را داشت که ما نپذیرفتم و فقط هزینه داوران را بر عهده گرفتیم.
وی ادامه داد: تلاش کردیم از تمام ۵ قاره در این رقابت‌ها نماینده داشته باشند. برای کشورهایی مانند اتریش، ایتالیا هم اگر بتوانیم هزینه اندکی را از دبی تا کیش برای این کشورها فراهم کنیم، آنها نیز در رقابت‌های جهانی حاضر می شوند.
رییس فدراسیون کبدی با اشاره به زمان برگزاری رقابت‌های جهانی گفت: ۱۸ تا ۲۵ آبان‌ماه رقابت‌های جهانی برگزار می شود و تیم جوانان تاکنون ۹ اردو را پشت سر گذاشته و در تلاشیم با یکی از تیم های هند، سری‌لانکا یا تایلند بازی دوستانه برگزار کنیم.
اورسجی افزود: کبدی ایران حرف‌های زیادی برای گفتن در جهان دارد. زیرا اگر قرار باشد یکی از ورزش‌های تیمی در المپیک مدال بگیرد آن رشته کبدی خواهد بود. البته فکر نمی‌کنم کبدی به المپیک ۲۰۲۴ برسد، اما شنیدم خود هندی‌ها درخواست میزبانی المپیک ۲۰۲۸ را داده اند که امیدوارم حضور در المپیک محقق شود.
رئیس فدراسیون با تاکید بر اینکه تمام تمرکز بر روی تیم بزرگسالان نیست، گفت: برای رده‌های پایه برنامه داریم و همین جوانان جهان نمونه‌ای از آن است. قرار بود رقابت‌های نوجوانان جهان را هم برگزار کنیم که المپیاد استعدادهای برتر برگزار شد. همچنین مربیانی را برای شناسایی استعدادها و آموزش صحیح در نظر گرفتیم که کار خود را آغاز خواهند کرد. امسال در سال پانزدهم تاسیس فدراسیون هستیم و خوشبختانه پیشرفت خوبی داشته ایم.
وی ادامه داد: با وجود اینکه عمر این رشته در کشور کم است اما قهرمانی‌ها و افتخارات نشان می‌دهد که تلاش زیادی شده است. البته  شاید پول و بودجه در موفقیت  تاثیر داشته باشد، اما  معتقدم  نیروی انسانی حرف اول را می‌زند و با برنامه ‌ریزی خوب به حامی مالی هم می رسیم.
وی ادامه داد:  لیگ هندوستان فرصت خوبی برای کبدی ماست و حامیان مالی خوبی در این کشور وجود دارد و علاقمند هستند که بازی‌هایی را با ایران برگزار کنند. حتی گفته‌اند تمام هزینه‌ها را پرداخت و مبلغی هم از تبلیغات به ما خواهد رسید.
رئیس فدراسیون کبدی در مورد توجه وزارت ورزش گفت: بدون مساعدت وزارت ورزش قطعا نمی‌توانیم حرکت کنیم و بعد از بازی‌های آسیایی این نهاد وضعیت ما را پیگیری می کنند. برای احداث آکادمی ملی کبدی هم درخواست دادیم و وزیر ورزش با درخواست ما برای اعطای ۲ هزار متر زمین در ورزشگاه آزادی موافقت کرد.
وی در مورد پاداش بازی‌های آسیایی فدراسیون به مدال آوران کبدی گفت: قبل از بازی‌های آسیایی به تیم ملی زنان گفته بودم ۱۰ سکه در صورت قهرمانی می‌دهم، اما نوع آن را مشخص نکردم.
اورسجی ادامه داد: امروز استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، فارس، قزوین و خراسان با توسعه‌ای که در کبدی پیدا کردند سبب شدند تا این رشته از تک قطبی بودن بیرون آمده و سایر استان‌ها نیز برای موفقیت و پیشرفت تلاش کنند. این در حالی است که لژیونرهای تیم ملی از ۶ بازیکن به ۱۶ بازیکن رسیده و فدراسیون نیز برای اعزام بیشتر این ورزشکاران نیز تلاش کرده است که نشان از روند رو به رشد کبدی دارد.

امیرخراسانی رئیس شرکت توسعه ورزش کیش نیز در این نشست گفت: برای توسعه گردشگری سلامت و ورزش قهرمانی جزیره کیش برنامه‌های زیادی را در دستور کار قرار داده ایم. بر همین تلاش می‌کنیم زیر ساخت‌های این جزیره را نیز افزایش دهیم.
وی گفت: امتیاز جزیره کیش عدم نیاز به روادید است و به دنبال این هستیم این جزیره قطب ورزش و گردشگری شود. همچنین به دنبال این هستیم مقر تعدادی از کنفدراسیون‌ها و حتی جهانی را در این جزیره احداث کنیم.
مظفری مدیر عامل منطقه آزاد کیش نیز گفت: بیش از ۴۶ هزار فضای ورزشی در جزیره کیش داریم و امیدوارم میزبان خوبی برای رقابت های جوانان جهان باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =