۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83449097
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار رئیس شورای اروپا به رکود اقتصادی ناشی از جنگ تجاری

تهران - ایرنا - رئیس شورای اروپا نسبت به پیامدهای ناشی از جنگ های تجاری هشدار داد و تاکید کرد: در حالی که توافق نامه های تجاری منجر به رونق اقتصادی می شود، این جنگ ها رکود اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «دونالد توسک» روز شنبه در آستانه برگزاری چهل و پنجمین اجلاس سران ۷ کشور صنعتی جهان در کنفرانس مطبوعاتی این مطلب را بیان و اضافه کرد:‌ تشدید درگیری های تجاری رئیس جمهوری آمریکا با چین و اروپا می تواند اقتصادهای جهان را با رکود مواجه کند.

همچنین به نوشته "آرته"، او گفت: هنوز این یقین وجود ندارد که آیا گروه ۷ قادر به یافتن راه حلهای مشترک باشد یا خیر؟. اجلاس گروه ۷ در چند سال گذشته نشان داده که یافتن "زبان مشترک" برای رهبران جهان دشوار است.

توسک اظهار داشت:‌جنگ های تجاری میان اعضای گروه ۷ (هفت کشور ثروتمند جهان) منجر به تضعیف اعتماد در بین آنها خواهد شد. اجلاس سال گذشته در کانادا نشان داد که پیدا کردن زبان مشترک برای کشورها به طور فزاینده دشوار است.

رئیس جمهوری آمریکا در پی اختلاف با « جاستین ترودو » نخست وزیر کانادا  از امضای بیانیه مشترک سنتی این گروه در سال گذشته امتناع کرد.

توسک گفت که این اجلاس، آزمایشی دشوار برای وحدت و همبستگی است.

او افزود: هرگونه تعرفه تحمیل شده توسط آمریکا در زمینه اعمال مالیات بر شرکت های فناوری، توسط اتحادیه اروپا پاسخ داده خواهد شد.

روزنامه "اکسپرس" هم نوشت: رئیس شورای اروپا همچنین با اشاره به مساله برگزیت گفت، امیدوارم که بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا تمایلی به این نداشته باشد که نامش به عنوان "مرد بدون توافق" در تاریخ ثبت شود.

توسک اضافه کرد:‌ بروکسل آماده و مایل به گفت و گو با جانسون است تا مانع از خروج انگلیس از این بلوک(اتحادیه اروپا) شود.

او درباره پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای حضور روسیه درنشست های گروه ۷ گفت:‌ تحت هیچ شرایطی نمی توانیم با این منطق موافق باشیم.بهتر است به جای روسیه از اوکراین برای حضور در اجلاس بعدی دعوت شود.

بررسی ها حاکی است جنگ تجاری با چین آنطور که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا می گوید، برای واشنگتن توفیقی نداشته و خسارت های زیادی به این کشور وارد کرده است.

ترامپ از یکسال و اندی قبل کار اعمال تعرفه ها بر روی کالاهای صادراتی چین را آغاز کرد و این میزان را به ۲۵۰ میلیارد دلار رساند و بر روی این میزان از محصولات چینی ۲۵ درصد تعرفه در نظر گرفت.

او که تصور می کرد چین با این فشار عظیم تسلیم می شود، سپس خاطر نشان کرد که کل صادرات چین از جمله ۳۰۰ میلیارد دلار باقیمانده را مشمول تعرفه ۱۰ درصدی خواهد کرد.

هدف رییس جمهور آمریکا این بود که در مسیر مذاکرات با چین که تاکنون نزدیک به ۱۳ دور برگزار شده است، از پکن امتیاز بگیرد اما نه تنها در این زمینه توفیقی بدست نیاورد بلکه خیلی از وعده هایی که در این راستا داده بود، عملی نشده است.

رشد اقتصادی آمریکا در نتیجه برخورد تجاری با چین کاهش یافته و به ۲/۱ درصد رسیده است. درصورتی که ترامپ پیش بینی کرده بود این رشد را به ۳ درصد خواهد رساند.

چهل و پنجمین اجلاس سران هفت کشور پیشرفته صنعتی جهان از امروز شنبه ۲۴ تا ۲۶ اوت در تفرجگاه ساحلی بیاریتز فرانسه برگزار می شود.

اجلاس گروه ۷ امروز در حالی در بیاریتز فرانسه آغاز می شود که در مجموع ۱۳هزار نیروی پلیس برای تامین امنیت این اجلاس به این تفرگاه ساحلی اعزام شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =