۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۰
کد خبرنگار: 811
کد خبر: 83449015
۰ نفر
فریبکاری ترامپ در مبارزه با تروریسم

تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا که کشورش نقش اصلی در راه اندازی و حمایت از گروههای تروریستی در جهان دارد، به تازگی مدعی شده که واشنگتن «به تنهایی» با تروریسم مبارزه می کند و سایر کشورها از جمله ایران نیز باید در این موضوع وارد عمل شوند.

به گزارش رسانه های خارجی، رئیس جمهوری آمریکا همچنین مدعی شده که سایر ملت ها تلاش بسیار اندکی برای مبارزه با تروریسم کرده اند.

ترامپ بار دیگر با طرح این ادعا که آمریکا گروه تروریستی داعش را به تنهایی در عراق و سوریه شکست داده(!) گفته ممکن است زمانی فرا برسد که کشورهایی چون هند، پاکستان، ترکیه، ایران و روسیه مجبور شوند با داعش در افغانستان مبارزه کنند.

ادعاهای ترامپ درخصوص مبارزه واشنگتن (به تنهایی) با تروریسم و نادیده گرفتن نقش آفرینی سایر کشورها، درحالی صورت می گیرد که به اذعان بسیاری از اندیشمندان و صاحبنظران و مراکز مطالعاتی و اندیشکده های بین المللی، ایران در مبارزه با تروریسم همواره نقش محوری داشته و بطور قطع بدون حضور جمهوری اسلامی، مبارزه با پدیده شوم تروریسم در منطقه معنا نخواهد داشت.

 این نوع اظهارات ترامپ را می توان در راستای فریب افکار عمومی و فرافکنی های او در موضوعات مهم بین المللی ارزیابی کرد و تردیدی نیست که رییس جمهوری آمریکا که حمایت های کشورش از تروریسم بر هیچکس پوشیده نیست با طرح این ادعاها سعی در کمرنگ کردن نقش آمریکا در ایجاد و پشتیبانی از گروه های تروریستی در جهان دارد.

در همین پیوند، چندی پیش مؤسسه آمریکایی صلح و رفاه، در گزارش خود به نقش آمریکا در بحران آفرینی ها در جهان اشاره و خاطر نشان کرد که آمریکا برای شعله ور نگهداشتن آتش جنگ در سوریه، از تروریست ها حمایت و برای آنها برخلاف قوانین، کمک نظامی ارسال می کند. 

«الکساندر جورج» استاد علوم سیاسی دانشگاه استنفورد و «نوام چامسکی» فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی در کتابی با نام «تروریسم دولت‌های غربی» می‌نویسند که کاخ سفید در زمان‌های مختلفی در تاریخ معاصر ایالات متحده آمریکا، از تروریست‌ها و سازمان‌های شبه‌ نظامی مختلف در سراسر جهان حمایت کرده است.

واشنگتن همچنین به تعداد زیادی از رژیم‌های دیکتاتور عربی حاشیه خلیج فارس کمک کرده تا با استفاده از «تروریسم دولتی» مردم و مخالفان خود را سرکوب کنند.

در حالیکه رهبران آمریکا بارها در اظهارات خود ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند اما چامسکی در سلسله تحقیقات خود که به‌ صورت کتاب‌هایی در دهه 70 میلادی منتشر شد، تصریح می‌کند این خود واشنگتن است که تروریسم دولتی را اجرا کرده و مفهوم تروریسم با نام آمریکا در جهان عجین شده است.

وی همچنین در کتابی با نام «11 سپتامبر» صراحتا تاکید می کند که آمریکا بزرگترین دولت تروریست در جهان و افزایش ترور و خشونت، نتیجه سیاست خارجی ایالات متحده است.

از سوی دیگر مستندات تاریخی و شواهد نشان می دهد که حمایت مالی واشنگتن از گروههای تروریستی مخالف جمهوری اسلامی ایران از جمله گروهک منافقین، تهدید کشتی های ایران در خلیج فارس، میزبانی از صدها عناصر تروریست در خاک آمریکا و حضور مقامات کاخ سفید در نشست های منافقین و به رسمیت شناختن فعالیت های براندازانه و تروریستی آنها و سکوت معنادار مقامات کاخ سفید در برابر جنایات گروههای تروریستی و پشتیبانی از رژیم صدام در تهاجم وحشیانه به ایران که صدها هزار مرد و زن و کودک را به خاک و خون کشید، فقط بخش اندکی از اقدامات حمایتی آمریکا از گروه های تروریستی است.

سخن آخر، واضح است که حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی که در خدمت منافع آمریکا بوده‌اند، سیاست دیرین دولت این کشور بوده و بدون شک اظهارات و ادعاهای فریبکارانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر عمل نکردن کشورهای مخلتف به وظایف خود در قبال تروریسم  موجب تطهیر چهره آمریکا در ایجاد و حمایت از تروریسم نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =