افزایش گرایش های تبعیض آمیز جامعه آمریکا علیه مسلمانان

تهران - ایرنا - نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که حمایت آمریکایی ها از اجازه داده شدن به صاحبان کسب و کار کوچک برای خودداری از ارائه خدمات به افراد بر اساس باورهای مذهبی آنها افزایش یافته است؛ که از افزایش تمایلات تبعیض آمیز علیه مسلمانان در دوره زمامداری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، حکایت دارد.

به گزارش موسسه تحقیقات مذهبی عمومی (PRRI) آمریکا؛ نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که از هر پنج شهروند این کشور، یک نفر (22 درصد) می گوید که صاحبان کسب و کارهای کوچک باید اجازه داشته باشند در ایالت های متبوع خود از ارائه خدمات به مسلمانان بر اساس سوابق مذهبی آنها خودداری کنند. مردان بیشتر از زنان از اعمال چنین تبعیضی علیه مسلمانان حمایت می کنند (25 در مقابل 22 درصد) و همچنین تفاوت اساسی در میزان حمایت افراد از چنین سیاستی بر اساس سن، دیده نمی شود.

جمهوری خواهان با 32 درصد در مقایسه با افراد مستقل (20 درصد) و دموکرات ها (14 درصد)، حمایت بیشتری از اجازه دادن به صاحبان مشاغل کوچک برای خودداری از ارائه خدمات به مسلمانان، ابراز داشته اند.

چنین گرایش هایی با توجه به اختلافات نژادی و وابستگی های مذهبی نظرسنجی شوندگان متفاوت بود. حدود سه نفر از هر 10 نفر از پروتستان های انجیلی سفیدپوست (32 درصد) و پروتستان های اصلی (28 درصد) در این نظرسنجی گفته اند که صاحبان کسب وکار کوچک باید اجازه داشته باشند تا  از ارائه خدمات به مسلمانان به دلایل مذهبی خودداری کنند. در  مقابل یک نفر از هر پنج پروتستان غیرسفیدپوست، کاتولیک ها (19 درصد) و افرادی که وابستگی مذهبی ندارند (17 درصد) با این نظر موافقت کرده اند.

به علاوه این نتایج نشان داد که میزان حمایت آمریکاییان از اجازه داشتن صاحبان کسب و کار کوچک برای خودداری از  ارائه خدمات به یهودیان در سال جاری (2019) در مقایسه با سال 2014 افزایش یافته به گونه ای که از 12 درصد در سال 2014 به 19 درصد در سال جاری میلادی رسیده است. در اینجا نیز جمهوری خواهان با 24 درصد نسبت به مستقل ها با (16 درصد) و دموکرات ها (17 درصد) حمایت بیشتری از خودداری از ارائه خدمات به یهودیان کرده اند.

این نتایج نشان داد که حمایت از خودداری صاحبان فعالیت های تجاری کوچک از ارائه خدمات به برخی دیگر از گروه های اقلیت ساکن آمریکا مانند دگرباشان، افراد بی دین و آفریقایی تباران، افزایش یافته است. سهم آمریکایی هایی که فکر می کنند صاحبان کسب و کارهای  کوچک باید بتوانند از ارائه خدمات به دوجنسیتی ها و دگرباش ها امتناع کنند، در میان دیگر گروه های اقلیت از  همه بیشتر (30 درصد) بوده است.

این نتایج همچنین حکایت  از آن داشت که 15 درصد از آمریکایی ها می گویند صاحبان  کسب وکارهای کوچک باید اجازه داشته باشند از ارائه خدمات به شهروندان آفریقایی تبار خودداری کنند، به ویژه اگر با این کار باورهای مذهبی صاحبان این مشاغل تناقض داشته باشد.

کسب و کار کوچک به مشاغل آزاد خصوصی گفته می شود که دارای کارمندان و درآمد کمتری در مقایسه با شرکت هایی با اندازه متوسط هستند. در بسیاری از کشورها بسته به نظام  اقتصادی آنها، کسب وکارهای کوچک مختلفی رایج  است که شامل دفاتر وکالت و حسابداری، غذاخوری، آتلیه عکاسی، خواروبارفروشی، آرایشگاه و کسب وکار آنلاین می شود.

این نظرسنجی در میان یک هزار و 100 آمریکایی بزرگسال از طریق تماس تلفنی و با ضریب خطای 3.5 درصد برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =