۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۱
کد خبرنگار: 1583
کد خبر: 83448724
۰ نفر

سودهای بانکی و چالش سیاستگذاری ارزی

دکتر علی تابش/ فعال اقتصادی بخش خصوصی
سودهای بانکی و چالش سیاستگذاری ارزی

تهران- ایرنا- دولت باید در سیاستگذاری ارزی خود یک اصل بسیار مهم و غیر قابل تردید را رعایت کند و آن اینکه نبایداجازه دهد سودهای بانکی و همچنین درآمدهای تورمی بتوانند تبدیل به منفعت واقعی شوند.

آیا افزایش و یا حفط پایدار ارزش پول ملی بدون کاهش نرخ سود بانکی امکان پذیر و یا حتی صلاح است؟

کاهش قیمت دلار از حوالی ١٥٠٠٠ تومان به حدود ١١٠٠٠ تومان مردم را امیدوار کرده که بالاخره دولت کنترل بازار ارز را بدست گرفته و آشفتگی ارزی بسامان شده است. دوباره حرف از دلار ١٠٠٠٠ تومانی و یا حتی ٨٠٠٠ تومانی زده می شود.

صرف نظر  از  این که دولت چگونه سیاست کاهش قیمت دلار را دنبال کرده است باید گفت که این سیاست بدون کاهش شدید نرخ های نجومی سود بانکی و کنترل تورم  پایدار نخواهد بود.

کاهش قیمت دلار یک چاقوی دو لبه است از یک سو نوید افزایش قدرت خرید مردم را می دهد و از سوی دیگر فشارها روی منابع ارزی را افزایش می دهد.

دولت باید در سیاستگذاری ارزی خود یک اصل بسیار مهم و غیر قابل تردید را رعایت کند و آن اینکه نبایداجازه دهد سودهای بانکی و همچنین درآمدهای تورمی بتوانند تبدیل به منفعت واقعی شوند. لازمه این کار این است که ارزش پول ملی همواره متناسب با تورم و سودهای بانکی کاهش یابد. اگر این اصل که زیر بنای ایجاد اقتصاد بدون ربا است رعایت نشود سرمایه های راکد جولان خواهند داد و منابع ارزی کشور را می بلعند.

اکنون زمان آن رسیده است که دولت تمرکزش را روی کاهش نرخ سود و بهره بگذارد و گامی بزرگ در جهت رونق اقتصادی پایدار بردارد.  در اینصورت ارزش پول خود بخود حفظ و تقویت خواهد شد. امروزه دست دولت برای کاهش نرخ های نجومی سود و بهره بسیار باز تر از گذشته است. در زمان دلار ٣٧٠٠ تومانی این نگرانی وجود داشت که اگر نرخ سود کاهش داده شود سپرده های بانکی از بانک ها خارج و تبدیل به تقاضا برای دلار و افزایش قیمت دلار خواهد شد. این نگرانی در زمان دلار  ١١٠٠٠ تومانی به مراتب کمتر است چرا که امروزه ارزش دلار به مقدار واقعی آن نزدیک است و نمی تواند از آن خیلی فراتر رود.

نرخ های سود ١٨ درصدی و به تبع آن نرخ های تسهیلات ٢٨ درصدی به هیچ وجه عادی نیست و زمان آن رسیده است که دولت آرزوی چند دهه ای فعالان اقتصادی را برآورده کند و با کاهش شدید نرخ بهره رونق چشمگیری را در اقتصاد فعال و تولید ایجاد نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =