۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۷
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83448709
۰ نفر

برچسب‌ها

حاجیان سال آینده با کارت شناسایی هوشمند به حج می آیند

تهران-ایرنا- منابع سعودی اعلام کردند که برای حاجیانی که سال آینده به حج تمتع خواهند آمد، کارت شناسایی هوشمند صادر می شود.

روزنامه سعودی "الشرق الاوسط" روز گذشته (جمعه) نوشت: عربستان مراحل مقدماتی صدور "کارت شناسایی هوشمند"را برای حاجیانی که قرار است سال آینده به حج بیایند، آغاز کرده است.

مسئولان سعودی در ادامه همچنین از پیشرفت ۸۵ درصدی طرح توسعه صحن ‌های خانه خدا خبر دادند.

بنابر گزارش الشرق الاوسط، دولت عربستان برای تکمیل طرح توسعه خانه خدا به منظور افزایش گنجایش آن برای زائران در ایام حج و عمره تلاش گسترده‌ را آغاز کرده و قرار است این اقدامات سال آتی به پایان برسد؛  با تکمیل این طرح،  خانه خدا در آنِ واحد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نمازگزار را در خود جای می دهد.

رئیس کل امور مسجد الحرام و مسجد النبی در این باره اعلام کرد: این طرح ۸۵ درصد پیشرفت داشته و علاوه بر این، آماده‌ سازی مساحت ۳ هزار متر مربعی فضای مسجد الحرام به منظور تسهیل رفت و آمد حجاج و مدیریت آنها نیز شامل این طرح می‌شود.

از دیگر بخش های این طرح، توسعه صحن های خارجی است که شامل سرویس های بهداشتی، گذرگاه‌ ها، تونل ها و دیگر بخش های می شود تا ضمن تسهیل در تردد زائران  و نمازگزاران، خدمات به طور لازم و سریع در اختیارشان قرار بگیرد.

رئیس کل امور مسجد الحرام و مسجد النبی در ادامه گفت که این طرح پایان ماه آتی تکمیل خواهد شد و هدف از آن افزایش ظرفیت داخل مسجد الحرام و صحن های اطراف آن برای ارائه خدمات بهتر به زائران است.

در همین حال، "محمد بنتن" وزیر حج و عمره عربستان اعلام کرد که این وزارت برای حج تمتع سال آینده، کارت‌های شناسایی هوشمند برای حاجیان صادر می‌ کند.

وی افزود: زائران خانه خود با داشتن این کارت، دیگر نیازی به گذرنامه ندارند.

اطلاعات شخصی، درمانی و مسکونی زائر در این کارت درج می شود و امکان ارائه خدمات مختلف به او از جمله یافتن محل اقامتش در صورت گم شدن،  وجود دارد.

 امسال بیش از ۸۸ هزار و ۵۰۰  نفر زائر ایرانی از ۱۹ ایستگاه پروازی برای ادای مناسک حج تمتع عازم عربستان شدند.

بازگشت حجاج از روز ۲۵ مرداد آغاز شده و تا هشتم ماه محرم (17شهریور) ادامه دارد.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) امسال، کار انتقال تمامی حجاج ایرانی را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =