استاندار: توسعه آموزش عالی در کردستان نیازمند تصمیم جهادی است

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: لازمه تحول در حوزه دانشگاهی این استان نیازمند تصمیم جهادی است تا در پرتو آن شاهد توسعه همه‌ جانبه باشیم.

بهمن مرادنیا روز شنبه در جلسه شورای دانشگاه کردستان که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد شهدای دولت اظهار داشت: امیدواریم سفر وزیر علوم منشا تحولات مطلوبی در حوزه آموزش عالی این استان باشد.

وی اضافه کرد: به واسطه کم بودن زیرساخت‌های دانشگاهی در استان، کمترین بهره را از منابع بودجه کشوری داریم و به یقین توسعه کردستان در این حوزه اهمیت بسزایی دارد که باید برای آن تدابیری ویژه اتخاذ شود.

استاندار کردستان با بیان اینکه در گذشته کارهای بسیار خوبی در این حوزه در دیگر استان‌های کشور انجام شده است، افزود: این استان‌ها با تلاش توانستهاند سهم خود را بگیرند اما کردستان به واسطه اقماری بودن از این سهم محروم بوده بنابراین اگر بر اساس چارچوب‌های کنونی بخواهیم برای استان سهمی در نظر بگیریم، منجر به نتیجه نخواهد بود.

مرادنیا یادآور شد: استعدادهای مطلوب و همسایگی با اقلیم کردستان از ظرفیت هایی است که در صورت توسعه آموزش عالی در کردستان،  منطقه شمال عراق هم می‌تواند از این ظرفیت بهره‌مند شود.

وی افزود: یکی از درخواست‌های ما در این زمینه اضافه شدن حداقل ٤۰ رشته در مقطع دکترا به مجموع رشته های دانشگاه کردستان است تا بتوان به تحول مثبت در این زمینه امیدوار بود.

مرادنیا به سرانه بسیار پایین آموزشی کردستان نسبت به کشور نیز اشاره کرد و گفت: این اعتبارات نیازمند بازنگری است  ضمن اینکه برند سازی خاص برای دانشگاه کردستان در یکی از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه ضروری است.

استاندار کردستان با اشاره به فارغ التحصیلی اولین گروه دانشجویان زبان و ادبیات کُردی در مقطع کارشناسی این دانشگاه اضافه کرد: برای جلوگیری از مراجعه دانشجویان این رشته به دانشگاه‌های خارجی برای تحصیلات تکمیلی، باید مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای این رشته در دانشگاه کردستان راه‌اندازی شود که خواسته استانداری و جامعه دانشگاهی و غیردانشگاهی استان است.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز شنبه دوم شهریور برای بازدید از پروژه بهره‌وری مصرف آب از طریق کشت انتظاری سیب زمینی مزرعه تحقیقاتی دانشگاه کردستان در دهگلان و پروژه در دست اجرای دانشگاه و کلنگ زنی دو پروژه جدید و جلسه با اعضای شورای دانشگاه به این استان سفر کرده است.

شرکت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان، بازدید از ساختمان مصری و بازدید از پروژه دانشکده صنایع و معادن قروه نیز از دیگر برنامه های وزیر علوم در سفر به کردستان است.

۹۹۳۷/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =