آیا بانوان فضانورد سکان‌دار ماموریت بازگشت به ماه می‌شوند؟

تهران- ایرنا- اگرچه سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پیش‌تر اعلام کرده بود که برای ماموریت آرتمیس ۲۰۲۴ (پروژه بازگشت مجدد انسان به ماه) یک زن و یک مرد فضانورد را اعزام خواهد کرد اما خبرها حاکی از آن است که امکان تغییر ترکیب این ماموریت به خدمه‌ای مرکب از دو فضانورد زن که به عنوان نخستین نمایندگان بانوان به ماه گام می‌گذارند، وجود دارد.  

به گزارش پایگاه اینترنتی «سی ان ای تی»، در جریان سخنرانی آنلاین روز جمعه جیم برایدنستاین مدیر ناسا برای دانشجویان دانشگاه کلرادو بولدر، یکی از دانشجویان از وی پرسید که آیا ناسا به این گزینه که خدمه ماموریت آرتمیس همگی از بانوان فضانورد باشند، فکر کرده است یا نه.

برایدنستاین پاسخ داد: «آیا به این گزینه فکر کردیم؟ بله و تعجب نمی‌کنم اگر چنین کاری هم بکنیم.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد که خدمه این ماموریت هنوز انتخاب نشده‌اند و تاکید کرد با استناد به اطلاعاتی که در اختیار وی قرار داده شده است، انسان ظرف ۵ سال آتی بار دیگر با خدمه‌ای که همگی آمریکایی خواهند بود، به ماه قدم می‌گذارد.

به گفته وی، «ممکن است ظرف ۵ سال آینده دو خدمه بانو به ماه اعزام شوند.»

پروژه جدید ناسا موسوم به آرتمیس با هدف بازگشت انسان به ماه سال‌ها پس از سفر موفقیت‎‌آمیز نیل آرمسترانگ و باز آلدرین به ماه در سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود.

تا به حال تنها فضانوردان مرد به ماه سفر کرده‌اند و ممکن است آرتمیس به دو بانوی فضانورد این شانس را بدهد تا نخستین گام‌ها را برای از بین بردن تبعیض جنسیتی حوزه هوافضا بردارند.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =