۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۳
کد خبرنگار: 1029
کد خبر: 83448319
۰ نفر

برچسب‌ها

موزه عمارت وکیل در اراک آغاز به کار کرد

اراک - ایرنا - موزه عمارت وکیل روز شنبه با حضور «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و شماری از مسئولانی استان در اراک به بهره برداری رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در حاشیه گشایش موزه عمارت وکیل در اراک به ایرنا گفت: ۲۵۰ اثر شاخص صنایع دستی هنرمندان استان شامل فرش دستباف، گلیم، آثار قلمزنی، چوبی، تابلو فرش و تابلو خطاطی در این موزه عرضه شده است.

«علیرضا ایزدی» افزود: پنج اثر موجود در این موزه، ثبت مهر اصالت جهانی دارند که شامل کمانچه، گیوه، قیچک، سه تار و تذهیب است.

وی اظهار داشت: ساختمان این موزه مربوط به دوره قاجاریه است که متعلق به حاج وکیل بوده که به کمپانی زیگلر برای صادرات فرش تبدیل شد و سال ۱۳۷۰ به مالکیت میراث فرهنگی استان درآمد و در تیر ۹۸  تبدیل به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این بنا تاریخی به شماره پلاک ثبتی ۱۷۷۱ در سال ۷۵ در فهرست ملی به ثبت رسید.

ایزدی افزود: این اثر تاریخی در ۹۰۰ متر مربع بنا و در چهار هزار متر مربع در ۲ طبقه بنا شده است.

سال گذشته ۳۰۰ هزار و ۱۰۵ نفر از ۱۳ موزه استان مرکزی بازدید کردند.

استان مرکزی در قلب ایران  ۱۳ موزه شامل چهارفصل، دفاع مقدس، سلطان آباد، تنوع زیستی و مفاخر در اراک و چهار سوق ساوه، موزه های مردم شناسی در شهرستان های خمین، محلات، فراهان، تفرش، نراق، آشتیان و کمیجان دارد.

۶۹۹۱/۳۰۷۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =