بررسی مشکلات حج امسال برای بازنگری در برنامه های سال آینده آغاز شد

تهران - ایرنا - شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه و ستاد حج و زیارت نشست های خود را به ریاست نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی به منظور ارزیابی اقدامات حج سال جاری و بازنگری و ایجاد تحول لازم در برنامه های سال آینده حج تمتع ۹۹ آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در این نشست که در مقر بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برگزار شد، از همه اعضا خواست کاستی ها و مشکلات موجود در حوزه های فعالیت خود را در سال جاری مطرح کنند تا راهکارهای لازم برای برطرف کردن آن در سال های آینده اتخاذ شود.
اعضای این شورا را مسئولان بخشهای مختلف بعثه مقام معظم رهبری،  سازمان حج و زیارت، هیات پزشکی حج جمعیت هلال احمر و بخش کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل می دهند.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری گفت: با توجه به انجام مناسک حج و روند بازگشت حجاج به کشور، باید ارزیابی دقیق و جامعی از وضعیت کنونی داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی مناسبی برای حج سال آینده و در صورت لزوم، بازنگری در برنامه ها به عمل آورد.
حجت الاسلام نواب افزود: این نشست ها تا زمان ارزیابی کامل ابعاد مختلف حج تمتع امسال و تدوین برنامه های لازم برای هر چه بهتر برگزار شدن مناسک حج در سال های آینده ادامه خواهد یافت.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری در پاسخ به پیشنهاد یکی از اعضا برای حذف برخی بخش های موازی در بعثه و سازمان حج و زیارت و ایجاد اصلاحات ساختاری در آنها اظهار داشت: این موضوع از ابعاد مختلف بررسی و در صورت لزوم، نتیجه نهایی برای اتخاذ تصمیم به مراجع تصمیم گیر ارایه خواهد شد.
«علی رضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست با ارایه گزارشی از اقدام های انجام شده در بخش های مختلف برای حجاج ایرانی مستقر در مکه و مدینه، به موضوع نان اشاره کرد که کیفیت آن در سال جاری مورد اعتراض زائران در هتل های مختلف بود.
وی گفت: برای رفع این مشکل، امسال چهار دستگاه پخت نان به مکه مکرمه وارد کردیم که تجربه خوبی بود.
رئیس سازمان حج افزود: با این حال، آرد موجود در عربستان برای پخت با این دستگاه ها نیاز به بازنگری دارد و علاوه بر آن، باید فضا و سالن بزرگتری برای فعالیت آن اختصاص داده شود.
دکتر «محمودرضا فقیهی» مدیر عملیات پزشکی حج تمتع 98 هم در گزارشی اعلام کرد: در سال جاری، 570 هزار انواع خدمات پزشکی به زائران ایرانی در شهرهای مکه و مدینه ارایه شده است، به گونه ای که برخی زائران تا 30 بار مراجعه نیز در این مدت به درمانگاه ها داشته اند.
وی میانگین مراجعه زائران ایرانی را به درمانگاه ها و پزشکان حج و زیارت در عربستان در سال جاری را 5/3 مورد بیان کرد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب پس از استماع گزارش مرکز پزشکی حج و زیارت بر ضرورت تشدید غربالگری بیماران، کنترل های بیشتر روی بیماران دارای اختلالات روحی – روانی و معتادان به مواد مخدر پیش از اعزام زائران به حج تاکید کرد.
برخی اعضا در این نشست پیشنهاد دادند در صورت تعلل در شناسایی و پیشگیری از اعزام افراد معتاد یا دارای بیماریهای سخت و خطرناک به مناسک حج از سوی پزشکان، مجازات های بسیار سنگینی برای آنان تعیین شود.
دکتر «جواد شیخ زاده» عضو بازرسی پزشکی نیز با ارایه گزارشی به تشریح نقاط قوت و ضعف حوزه بهداشت و درمان حج تمتع 98 پرداخت و چیدمان مثبت پزشکان در مجموعه ها، تسریع در دریافت مجوزها، تسریع در ترخیص داروها، مکان یابی درمانگاه ها، اعزام بموقع پزشکان از ایران، بهبود نرم افزارها و انتقال سریع دارو به درمانگاهها را از جمله ویژگی های مثبت آن برشمرد.
وی همچنین پیشنهاد کرد در انتخاب برخی پزشکان برای اعزام به حج در سال آینده بطور جدی بازنگری شده و سامانه نرم افزاری هیات پزشکی حج ارتقا یابد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر «جواد مظلومی» معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز از استقبال حجاج و زائران ایرانی از برنامه هایی نظیر جلسات ویژه علمی نخبگان، جلسات انس و معرفت فرهیختگان ، تهیه هدایای فرهنگی کاروانها در ایران، فوق برنامه های بازدید از موسسه پرده باقی کعبه، متحف (موزه) معرض حرمین شریفین ، و انجام احرام عمره از میقات جعرانه و حدیبیه به عنوان دستاوردهای مثبت حج امسال در این حوزه نام برد و در عین حال، خواستار بازنگری در نحوه اعزام روحانیون و شیوه انتخاب معین و معینه های کاروان ها شد.
تاکید بر مقوله آموزش دست اندرکاران حج، بهره گیری بیشتر از نیروهای افتخاری کاروانها و  تسریع در ثبت نام حجاج و اعلام برنامه های حج سال آینده از دیگر محورهای پیشنهادی اعضا در این نشست بود.
حجت الاسلام والمسلمین نواب در این نشست از همه اعضا خواست با طرح دیدگاه ها و پیشنهادهای خود در جلسات آینده، به روند بازنگری و ایجاد تحول در برنامه های حج سال آینده کمک کنند.
نشست بعدی در این زمینه دوشنبه آینده در مکه مکرمه برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =