۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱:۰۷
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83447964
۰ نفر
محدودیت های مسلمانان در کشمیر همچنان پابرجاست

تهران - ایرنا - پس از گذشت ۱۸ روز از لغو امتیازهای ویژه کشمیر ازسوی دولت مرکزی هند، محدودیت های ارتباطی منطقه کشمیر از جمله قطعی تلفن های ثابت و اینترنت همچنان پابرجاست.

رویترز به نقل از دو بیمارستان اصلی منطقه هیمالیا نوشت: با تشدید سرکوب اعتراضات در کشمیر به ویژه در شهر سرینگر، حداقل ۱۵۲ نفر ازسوی شلیک تفنگ های ساچمه ای و گاز اشک آور زخمی شده اند.

یک مقام محلی دولتی در جامو و کشمیر احتمال داد که تعداد مجروحان بیشتر از این رقم است.

مقام‌های هندی در روزهای اخیر دستور افزایش نیروهای شبه نظامی در این منطقه را داده‌اند. تجمعات همچنان ممنوع است و ارتباط‌های تلفنی و اینترنتی برای جلوگیری از تظاهرات و تنش‌های بیشتر قطع است.

از پنجم اگوست (۱۴ مرداد) و پس از این که دولت هند خودمختاری جامو و کشمیر را لغو کرد، در کشمیر حکومت نظامی برقرار شده و ارتباط تلفنی از داخل این منطقه با دیگر نقاط جهان هم غیرممکن شده است.

هند پس از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد کشمیر، روند کاهش محدودیت های ارتباطی شهروندان کشمیر را آغاز کرده اما همچنان برخی از مردم این منطقه از دسترسی به شبکه های ارتباطی محروم هستند.

پس از تصمیم دولت هند برای سلب خودمختاری منطقه جامو و کشمیر تنش ها میان دهلی و اسلام آباد تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

تنش های دیپلماتیک پس از اخراج سفیر و ۱۳ دیپلمات هند از پاکستان در پی تشدید اختلاف ها میان دو کشور، سبب شد تا اسلام آباد به طور رسمی مبادلات تجاری و فرهنگی با دهلی را متوقف کند.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =