کاردار آمریکا به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد

بغداد - ایرنا - با هدف گوشزد کردن حاکمیت و استقلال عراق و اعتراض به دخالت‌های واشنگتن در امور داخلی این کشور، وزارت امور خارجه عراق کاردار آمریکا در بغداد را احضار کرد.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای جمعه شب اعلام کرد که "محمدعلی الحکیم" وزیر امور خارجه این کشور کاردار آمریکا را به وزارت خارجه احضار و به وی گوشزد کرده است که بغداد هر اقدامی را برای جلوگیری از هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود انجام خواهد داد. 

الحکیم به کاردار آمریکا که در نبود سفیر این کشور در بغداد به وزارت امور خارجه احضار شد، تاکید کرد که عراق به اصل حسن همجواری با همسایگانش پایبند است و این امر را حافظ امنیت عراق و منطقه می داند.  

وی گفت: عراق میدانی برای درگیری و اختلاف نیست بلکه عرصه سازندگی و توسعه است. 

وزیر خارجه عراق در این دیدار همچنین از آمریکا خواست که به بندهای توافقنامه مشترک میان دو طرف موسوم به "چارچوب راهبردی" در ابعاد امنیتی و اقتصادی پایبند باشد و این امر را موجب تقویت همکاری مشترک میان دو کشور در بخش های مختلف دانست. 

الحکیم تاکید کرد که کشورش همه گزینه های دیپلماتیک و قانونی را در صدر اولویات خود قرار می دهد تا مانع هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود شود و بدینوسیله از امنیت و حاکمیت عراق و مردمش صیانت کند. 

در این بیانیه علت دقیقی برای احضار کاردار آمریکا  ذکر نشده است اما در فضایی انجام شده است که به نظر می رسد افزایش مداخلات واشنگتن در امور داخلی این کشور از جمله فشارهای سیاسی در مورد سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) و نیز انفجارهایی که در چند مرکز و انبار مهمات الحشد رخ داد و انگشت اتهام به سوی واشنگتن و تل آویو نشانه رفت، از جمله علل این احضار باشد. 

احضار سفیر یا کاردار آمریکا در عراق امری کم سابقه است اما در دوران کمتر از یکسال دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر، این دومین بار است که چنین رویداد دیپلماتیکی میان دو کشور می افتد، امری که ناظران آن را نشانه اقتدار بیش از پیش دولت و نظام سیاسی در عراق و شخص عبدالمهدی می دانند. 

طی یک ماه گذشته چهار انبار سلاح های  الحشد الشعبی در معرض انفجار قرار گرفته است که بسیاری از ناظران حوادث معمول چون اتصال برق، گرمای شدید عراق، انبارداری نامناسب و .. را بی تاثیر دانسته و بر عمدی و مشکوک بودن این رویدادها بویژه تکرار آن تاکید می کنند.

برخی ناظران و مسوولان عراقی نیز آمریکا و اسراییل را مسوول این حملات دانسته اند. 

معاون سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) روز چهارشنبه در بیانیه ای آمریکا را مسوول حملات اخیر به پایگاه ها و انبارهای مهمات خود دانست و همچنین از وجود طرحی برای حذف فیزیکی شخصیت های مقاومت عراق خبر داد.

"ابومهدی المهندس" تاکید کرد که اطلاعات دقیقی در اختیار این سازمان است که نشان می دهد حملات اخیر به چند مرکز و انبار مهمات الحشد الشعبی کار آمریکایی ها بوده است. 

وی تاکید کرد: هواپیماهای آمریکا اخیرا بجای آن که به تعقیب داعش بپردازند همچنین اقدام به تجسس از مراکز ما کرده اند. 

المهندس گفت: دشمنان عراق در حال طراحی برای زدن نیروهای الحشد الشعبی به روش های مختلف هستند. 

در پی افزایش فشارهای سیاسی و نیز انفجار در مقرهای الحشد الشعبی عراق، گروهها و شخصیت های مختلف عراقی با انتشار بیانیه های جداگانه از این سازمان بعنوان سازمان بسیج مردمی که نقشی اساسی در شکست گروهک تروریستی تکفیری داعش داشت، اعلام حمایت کرده و از دولت خواسته اند که با اقدامات ضد امنیتی و ملی که الحشد را هدف قرار داده است، مقابله کند. 

شورای امنیت ملی عراق نیز امروز جمعه در پایان نشست خود به ریاست عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، طی بیانیه ای تاکید کرد که همه سازمان های نظامی کشور و از جمله الحشد الشعبی نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق و شهرهای عراق از دست تروریست ها داشته اند و دولت خود را مسوول حمایت از  آنها می داند. 

شورای امنیت ملی عراق همچنین بر ضرورت اجرای تصمیم قبلی خود مبنی بر لغو کلیه مجوزهای پرواز در حریم هوایی عراق (اشاره به پرواز پرنده های ائتلاف تحت رهبری آمریکا) جز با موافقت موردی فرماندهی کل نیروهای مسلح یا نماینده ای که او تعیین می کند، و همچنین انجام اقدامات لازم برای انتقال سلاح و مهمات (از مناطق مسکونی) به مناطق ایمن در بیرون از شهرها تاکید کرد.  / 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =