۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۶
کد خبرنگار: 2139
کد خبر: 83447812
۰ نفر

برچسب‌ها

٤٠ هکتار بافت تاریخی شهر مروست ثبت آثار ملی شد

یزد - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم با بیان اینکه این شهرستان یکی از مناطق تاریخی استان یزد است که به داشتن آثار تاریخی متعدد و قلاع تاریخی ارزشمند مشهور است، گفت: بافت تاریخی شهر مروست به مساحت ٤٠ هکتار در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

عباس قدیریان شامگاه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  در سومین جلسه شورای ثبت آثار که در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  تشکیل شد پرونده بافت تاریخی مروست مطرح و پس از بررسی‌های لازم و کارشناسی قابل ثبت در فهرست میراث ملی تشخیص داده شد و به ثبت رسید.

وی افزود: بافت تاریخی مروست یک بافت ارگانیک منسجم و بکر و دارای تک بناهای متعدد ارزشمند تاریخی و خانه‌های مسکونی است که از خصوصیات معماری مناطق گرم و خشک مثل حیاط مرکزی، حوض، باغچه و از عمده مصالح خشت و گِل تبعیت می‌کند.

وی یادآور شد: این شهرستان علاوه بر داشتن تک بناها و محوطه‌های تاریخی ارزشمند دارای بافت‌های تاریخی بکر و دست نخورده شهری و روستایی است که گاهی زندگی در آنها جریان داشته و پویا و زنده است.

او اظهار داشت: همچنین وجود عناصر شاخص بادگیر و بالاخانه (تک اتاق قرار گرفته بر روی پشت بام) در خانه‌های مسکونی نیز از دیگر خصوصیات این بافت ارزشمند تاریخی است.

وی تصریح کرد: پس از ثبت روستای ترکان اولین بافت تاریخی شهرستان، بافت تاریخی مروست و هرابرجان نیز جهت ثبت در فهرست آثار ملی ارسال شده است که به زودی بافت تاریخی هرابرجان نیز ثبت خواهد شد.

بافت تاریخی شهر مروست به مساحت ٤٠ هکتار و با شماره ثبت ٣٢٦١٣ در ٢٧ مرداد ماه امسال در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله ۲۴۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است.

۷۵۳۴/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =