فلسطین ، ادلب و پناهجویان سوری محورهای سفر چاووش اوغلو به لبنان

تهران – ایرنا – مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ظهر امروز(جمعه) در یک سفر رسمی دو روزه و به منظور رایزنی در خصوص مساله پناهجویان، سوریه، فلسطین و خاورمیانه وارد بیروت شد و با مسوولان عالی لبنان نیز دیدار کرد.

برپایه گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، چاووش اوغلو در ابتدا با «نبیه بری» رئیس‌ پارلمان و سپس با «میشل عون» رئیس‌جمهور و «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است پس از این با «سعدالحریری» نخست‌وزیر و «ریا الحسن» وزیر کشور لبنان نیز دیدار کند.
چاووش اوغلو و نبیه بری در این دیدار در خصوص فلسطین و حقوق ملت مسلمان آن و اهمیت راه حل سیاسی در سوریه و وحدت و حاکمیت این کشور با یکدیگر به گفت و گو پرداختند.
هنوز جزییات بیشتری از از این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد منتشر نشده است.

میشل عون رییس جمهوری لبنان نیز در دیدار با چاووش اوغلو تاکید کرد: استمرار نادیده گرفتن مساله بازگشت آوارگان سوری به کشور خود سوالات زیادی را در این خصوص مطرح می کند.
عون تاکید کرد: مساله بازگشت آوارگان سوری به کشور خودشان نگرانی مشترک ترکیه و لبنان است.
میشل عون در ادامه با اشاره به لزوم ادامه داشتن کمک های انسانی به آوارگان سوری گفت: این امر می تواند آوارگان را برای  بازگشت به کشور خودشان تشویق کند.
همچنین دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل فلسطین، سوریه، و دریای مدیترانه نیز با یکدیگر رایزنی کردند که جزییات زیادی از آن منتشر نشده است.
خبرگزاری آناتولی نیز در این خصوص نوشت: «میشل عون» در این دیدار گفته است که لبنان بیش از یک و نیم ملیون پناهنده سوری را در خود جای داده و لازم است آنها به کشور خود باز گردند.

پس از این گفت‌وگوها، «چاووش اوغلو» با «جبران باسیل» همتای لبنانی خود نیز دیدار کرد و طرفین پس از آن مقابل خبرنگاران حاضر شده و به اظهار نظر پرداختند.
جبران باسیل در مقابل خبرنگاران گفت که لبنان و ترکیه در مقابل تهدیدات مشترکی از جمله بحران سوریه و مسأله آوارگان قرار دارند و شهروندان سوری باید توأم با امنیت و کرامت به کشورشان بازگزدند. او تأکید کرد که لبنان از مسیر سیاسی برای حل بحران سوریه دفاع می‌کند و این حق مردم این کشور است که سرنوشت خودشان را تعیین کنند.
«جبران باسیل» در خصوص مسأله فلسطین نیز گفت: «حق مردم فلسطین و کرامتشان بر هر مسأله دیگری ارجحیت دارد.»
مولود چاووش اغلو نیز گفت که ثبات و توسعه لبنان برای ترکیه و منطقه بسیار مهم است و آنکارا به حمایت خود از لبنان ادامه می‌دهد. او با بیان اینکه دولت آنکارا از سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترکیه‌ای در لبنان حمایت می‌کند؛ از بحث و تبادل نظر با همتای لبنانی خود در خصوص راههای حمایت از اقتصاد این کشور خبر داد.
وزیر خارجه ترکیه سپس به مسأله ادلب پرداخت و مدعی شد که نقاط دیده‌بانی ترکیه در شمال سوریه از جانب هیچ طرفی در محاصره نیست و ارتش ترکیه هرگز از ادلب خارج نخواهد شد. او گفت که آنکارا به طور مداوم با روسیه در خصوص مسأله ادلب در ارتباط است.
چاووش اوغلو همچنین مدعی شد که هیچ طرفی نمی‌تواند نیروهای ترکیه را در ادلب محاصره کند و حملات ارتش سوریه موجب نقض آتش‌بس و وخیم تر شدن اوضاع در این استان می‌شود.

او در ادامه تأکید کرد که ترکیه خواهان هیچ نوع درگیری بر روی زمین در ادلب نیست.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =