۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 1120
کد خبر: 83447470
۰ نفر
ویژگی های مهدهای کودک استاندارد

تهران- ایرنا- از نظر برخی از کارشناسان، مهدهای کودک با توجه به شهریه‌ای که دریافت می‌کنند دارای امکانات متفاوتی هستد اما تمامی آن‌ها برای رسیدن به استانداردهای لازم باید معیارهای مشخصی داشته باشند؛ امری که از سوی والدین و مسوولان به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، امروزه به دلیل پیشرفت های تکنولوژی و تغییرات آن، نیاز به آموزش ویادگیری، شاغل بودن مادر و پدر وآمادگی برای مدرسه وکسب مهارت های یادگیری، کودکان در ساعاتی از روز به مهدهای کودک سپرده می شوند. بطوری که باید گفت مهدکودک دوره‌ی آموزشی مخصوص کودکان است که در تمام زمینه‌های عاطفی، ذهنی، جسمانی و اجتماعی روی کودکان تاثیر می‌گذارد. در این دوره به کودکان پایه و اصول مفاهیم مهم برای شروع زندگی در اجتماع و نحوه یادگیری مطالب در مدرسه آموزش داده می‌شود.

اگر چه مهد های کودک با توجه به شهریه‌ای که دریافت می‌کنند دارای امکانات متفاوتی هستد اما تمامی آن‌ها برای رسیدن به استاندارهای آموزشی باید معیارهای مشخصی داشته باشند. برای مثال داشتن مربیان کارا، فضای مناسب و نورگیر، وسایل بازی ایمن و... از جمله ویژگی های ابتدایی است که هر مهد کودکی باید آنها را دارا باشد. این در حالی است که بسیاری از مهدهای کودک در ایران فاقد اولیه ترین و مقدماتی ترین شرایط و ویژگی های لازم هستند و از سوی دیگر هیچ گونه نظارت و بازرسی از نوع فعالیت آنها نمی شود.

 بنابراین مشخص کردن ویژگی های مهدهای کودک استاندارد و آشنا ساختن والدین با این ویژگی ها می تواند آنها را در مسیر انتخاب مکان مناسب برای رشد و پروش کودکانشان مطمن تر سازد.

با توجه به اهمیت این موضوع و ضرورت پرداختن بدان با  حسینی، مدیر یک مهد کودک  به گفت و گو نشستیم.

انواع مهدهای کودک

حسینی در خصوص انواع مهدهای کودک و ویژگی های آنها گفت: مهدهای کودک چند دسته هستند. یکسری از مهدهای کودک زیر نظر بهزیستی فعالیت می کنند و دارای مجوز رسمی از سازمان بهزیستی هستند. یکسری نیز با جواز وزارت ارشاد فعالیت می کنند و برخی دیگر زیر نظر شهرداری در سراهای محلات کار می کنند. همچنین مهدهایی هستند که در فرهنگسراها و زیر نظر شهرداری فعالیت می کنند. در این بین رسمی ترین و قانونی ترین مرکزی که می تواند از کودکان نگهداری کند، مهدهای کودک زیر نظر بهزیستی هستند.

وی افزود:‌ مرکزی که بصورت رسمی و قانونی از نظر قوانین جمهوری اسلامی می تواند از کودکان 6 ماه به بالا نگهداری کند، همین مراکز زیر نظر بهزیستی هستند. هر چند وقت یکبار ناظرانی از مراکز بهداشت، اماکن، دارایی، شهرداری و بهزیستی برای نظارت و برررسی به این اماکن می آیند و ضمن بررسی فضای مهد، مدارک لازم را نیز چک می کنند.

این مدیر مهد کودک افزود: مرکزی که می خواهد بازگشایی شود از ابتدا اجازه فعالیت ندارد تا زمانی که این جوازها را بتواند کسب کند و دارای مدارک مورد نیاز شود.

ویژگی مهدهای کودک استاندارد

حسینی در خصوص ویژگی های مهدهای کودک استاندارد گفت: سراهای محلات یا فرهنگسراها یا حتی مهدهای کودک زیر نظر وزارت ارشاد عنوان مهد کودک را ندارند و تنها مراکزی برای نگهداری کودکان هستند. هر مرکزی، ویژگی های ابتدایی مهد کودک را به لحاظ قوانین و مقررات باید دارا باشد تا بتواند فعالیت کند  و ثبت نامش را انجام دهد و نیز اجازه نصب تابلو را به آنها بدهند.

وی افزود: داشتن دوربین های مدار بسته در کل فضای مهدهای کودک برای مثال جلوی در ورودی، جلوی راه پله ها و تمام فضاها  از ویژگی های یک مهد استاندارد است که اگر مشکلی در آنها به وجود آید می تواند از طریق فیلم ها مشخص و ضبط شود. از نظر ایمنی کف، دیوارها و راه پله ها باید حفاظ کشی شوند. پنجره ها باید نرده داشته باشند. دیوار ها باید دیوار پوش شده باشند، تمیزی مهد، سرویس های بهداشتی و... از مهمترین نکات خوب بودن یک مهد کودک است.

حسینی افزود: بسیاری از مهدهای کودک زیر نظر بهزیستی واقعا نواقصی ندارند چون مرتب هستند و مدام از سوی مسوولین چک می شوند. برای مثال شما دوربین را نصب کرده اید و ممکن است رسیدگی نکنید و یکی از دوربین ها قطع شود و بازرس هر چند وقت یکبار می آید تا کل فضا را بررسی کند که آیا مشکلی هست یا نیست وهمه چیز آیا طبق روال پیش می رود یا خیر. اما در بسیاری از مراکز خصوصا در سراهای محلات و یا فرهنگسراها واقعا مشکلات زیاد است که به‌ آنها توجه زیادی نمی شود.

این مدیر مهد کودک افزود:بسیاری از مادران نمی دانند مهد کودک با یک مرکز نگهداری کودک تفاوت دارد. چه بسا برخی از مادران می گویند چه فرقی می کند چه اینجا و چه جای دیگر. در حالی که به این تفاوت ها توجه نمی شود و به آنها پرداخته نمی شود. حتی چند سالی است در مساجد مکان هایی برای نگهداری کودک وجود دارد که به آنها عنوان مهد کودک می دهند و می گویند مجوزمان از مسجد است. یعنی در واقع یک طبقه از مسجد به مرکز نگهدای کودک اختصاص داده شده است. اما متاسفانه هیچ کدام از شرایطی که برای نگهداری کودک باید در آنجا وجود داشته باشد، نیست و حتی امکانش هم فراهم نیست.

وی افزود: مسجد، وزارت ارشاد، شهرداری، سراهای محلات، فرهنگسراها و حتی برخی جاها بصورت خصوصی مکان هایی را دایر کرده اند و می گویند ما در اینجا از کودکان مراقبت می کنیم و هیچ کدام مجوز لازم را ندارند. طبیعتا نواقص این اماکن بسیار زیاد است چون نظارتی بر آنها صورت نمی گیرد. بر مربیان آنها نظارتی نمی شود، در حالیکه مربیان زیر نظر بهزیستی باید مدارک لازم مثل مربی گری جهاد دانشگاهی، بهداشت، لیسانس مرتبط و... داشته باشند تا بتوانند فعالیت کنند. در غیر این صورت تذکر داده می شود و در صورت عدم رسیدگی می توان با مدیر مهد کودک برخورد کرد.

حسینی در پایان افزود:  اگر به این تفاوت ها توجه شود و سعی شود والدین را با تفاوت های موجود بین مهدهای کودک آشنا کرد و آنها را در این خصوص مطلع کرد، بسیار می تواند در روند مراقبت و نگهداری از کودکام موثر واقع شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =