۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۳
کد خبرنگار: 2122
کد خبر: 83447407
۰ نفر

برچسب‌ها

پنج هزار تروریست در محاصره ارتش سوریه

تهران – ایرنا – یک کارشناس مسائل نظامی گفت: پس از بازپس‌گیری شهر راهبردی "خان شیخون" از سوی ارتش سوریه و همپیمانان آن، ۵ هزار تروریست در محیطی به طول ۲۰۷ کیلومتر مربع در محاصره ارتش هستند.

"علی مقصود" افسر بازنشسته و کارشناس مسائل نظامی به اسپوتنیک گفت: پس از تکمیل سیطره ارتش سوریه بر منطقه راهبردی "خان شیخون" در جنوب استان ادلب، مناطق «لطامنه، کفر زیتا، لطمین، الصیاد، مورک، معرکبه و اللحایا» به محاصره ارتش سوریه درآمده است.
به گفته وی در این منطقه که ۲۰۷ کیلومتر مربع امتداد دارد بیش از ۵هزار تروریست مسلح با سلاح سنگین وسبک حضور دارند و دو گزینه بیشتر برای انتخاب ندارند یا باید تسلیم شدن را انتخاب کنند یا اینکه در برابر رتش سوریه قرار بگیرند.
به گفته وی این تروریست های هیچ راه فراری به ادلب ندارند و تمام راه های گریز و خطوط امدادی آنان از سوی ارتش قطع شده است.
به گفته مقصود، یکی از پایگاه های نظارتی ترکیه در منطقه امن شمال سوریه که در منطقه "مورک" قرار دارد هم اکنون درمحاصره ارتش سوریه است.

 مقصود افزود: این پایگاه نظارتی ترکیه مدت زیادی نمی تواند در این منطقه مستقر باشد زیرا همه مناطق محاصره شده دیگر سرنگون شده محسوب می شوند و در آینده نزدیک به کنترل ارتش سوریه در می آید.
این کارشناس مسائل نظامی اضافه کرد: حتی در صورت باقی ماندن این پایگاه ترکیه ای، وجود آن فقط وجودی نمادین برا حفظ آبروی ترکیه به عنوان یکی از طرف های ضامن نشست آستانه خواهد بود.

ارتش سوریه پس از پنج سال اشغال شهر راهبردی "خان شیخون" در جنوب استان "ادلب" در شمال غرب این کشور توسط تروریست ها، ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸ وارد این شهر شد و بخش هایی بزرگی از آن را از اشغال تروریست ها خارج کرد.
خان شیخون بزرگ ترین شهر حومه جنوبی ادلب است که در ۳۷ کیلومتری حماه، ۱۱۰ کیلومتری حلب پایتخت اقتصادی سوریه و ۷۰ کیلومتری شهر ادلب مرکز این استان قرار دارد و با توجه به این که بخشی از جاده بین المللی حلب به دمشق از آن می گذرد، از نظر اداری و نظامی بسیار راهبردی است؛ چرا که این جاده شمال و جنوب سوریه را به هم وصل کرده و مسیر گذر ترانزیت کامیون ها بین این دو منطقه است.
تسلط بر خان شیخون این امکان را به دولت دمشق می دهد تا براحتی به سمت شمال یعنی "معرة النعمان" حرکت کند؛ منطقه ای که به دلیل این که نقطه اتصال مسیرهای بین‌المللی سوریه به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب این کشور است، اهمیت زیادی زیادی دارد.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =