۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83447391
۰ نفر
استیصال آمریکا و تحریم خطوط کشتیرانی خصوصی مایل به کمک به ایران

تهران- ایرنا- آمریکا در واکنش به همکاری نکردن جامعه بین المللی به توقیف نفتکش ایرانی، در نهایت استیصال، به اهرم فشار تحریم های یکجانبه خود متوسل شد و اعلام کرد، بخش های خصوصی را که درصدد کمک به نفتکش ایرانی در مدیترانه برآیند، تحریم می کند.

رویترز به نقل از این مقامات وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، نوشت، واشنگتن برای جلوگیری از کمک بخش خصوصی به کشتی "آدریان دریا-۱"، نفتکشی که نام قبلی آن "گریس-۱" و حامل بیش از ۲ میلیون بشکه نفت برای سوریه بود، تحریم هایش را اعمال خواهد کرد.

قبل از آزادی این کشتی در ۱۱ اوت، آمریکا از جبل الطارق خواسته بود این نفتکش را به خاطر ارتباط با نهادهای تحریم شده ایرانی توقیف کند.

مقام یاد شده افزود، در پی هشدار واشنگتن به کشورها در رابطه با اجازه پهلو گرفتن به این نفتکش، بخش خصوصی کشتیرانی باید توجه داشته باشد که ما تحریم های آمریکا را اعمال خواهیم کرد.

در حالی که آخرین گزارش ها حاکیست، این کشتی در حال حرکت به سمت یونان است، آتن اعلام کرد، تقاضایی در رابطه با پهلو گرفتن این کشتی در بنادر یونان دریافت نکرده است.

"محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه ایران، پنجشنبه، پس از سفر این هفته به سوئد گفت، امید می رود این نفتکش آزاد شود.

کشتی گریس-۱ حدود دو ماه پیش با بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران توسط نیروی ویژه ارتش انگلیس در نزدیکی ساحل جبل طارق توقیف شد. لندن مدعی بود، این کشتی قصد داشت محموله خود را به سوریه تحویل دهد و این اقدام ناقض تحریم‌ های اتحادیه اروپاست. ایران با رد ادعای انگلیس در مورد مقصد کشتی، تأکید کرد، تحریم‌ های اتحادیه اروپا یکجانبه است و ایران الزامی به پایبندی به این تحریم‌ ها ندارد.

پس از اقدامات تقابلی و رایزنی‌ های دیپلماتیک ایران، دیوان عالی جبل طارق سرانجام به آزادی این کشتی رای داد. با این وجود وزارت دادگستری آمریکا از دولت محلی جبل طارق خواست بر اساس توافق استرداد قضایی متقابل، این کشتی را توقیف کند و به آمریکا تحویل دهد. جبل طارق در پاسخ اعلام کرد، این درخواست را بعد از آزادی کشتی مورد بررسی قرار می‌ دهد. 

دادگاه جبل طارق در تاریخ ۲۷ مرداد به طور رسمی درخواست آمریکا برای ادامه توقیف این نفتکش را مردود اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =