۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83447357
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افزایش محدودیت ها در کشمیر پس از فراخوان اعتراضات گسترده

تهران- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند: مقام های کشمیر محدودیت های امنیتی در شهر اصلی این ایالت را پیش از برگزاری نماز جمعه و اعتراضات گسترده اعمال خواهند کرد.

خبرگزاری های بین المللی امروز گزارش دادند که پس از فراخوان برای برگزاری اعتراضات گسترده و راهپیمایی به سمت دفتر سازمان ملل در شهر سرینگر ایالت کشمیر بعد از نماز جمعه، خیابان های این شهر توسط نیروهای شبه نظامی به شدت کنترل خواهد شد و ایست های بازرسی خیابان ها را مسدود می کنند.

این هفته پوسترهایی درمورد برگزاری اعتراضات گسترده و راهپیمایی به سمت دفتر "گروه ناظر نظامی سازمان ملل در هند و پاکستان" برای اعتراض به خشونت دولت هند در ایالت جامو و کشمیر نصب شدند.

این گروه سازمان ملل در سال ۱۹۴۹ پس از اولین جنگ بین هند و پاکستان بر سر کشمیر تاسیس شد و بر روی نقض قوانین آتش بس در مرز میان دو کشور نظارت می کند.

دولت هند پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

پس از تصمیم دولت هند برای سلب خودمختاری منطقه جامو و کشمیر تنش ها میان دهلی و اسلام آباد تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

تنش های دیپلماتیک پس از اخراج سفیر و ۱۳ دیپلمات هند از پاکستان در پی تشدید اختلاف ها میان دو کشور، سبب شد تا اسلام آباد به طور رسمی مبادلات تجاری و فرهنگی با دهلی را متوقف کند.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =