یمن پاره پرافتخار و بسیار گران‌بهای پیکر اسلام است

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل گفت: در ارتباط با مسائل یمن باید بگویم یمن پاره پرافتخار و بسیار گران‌بهای پیکر اسلام است و جزیی از امت اسلامی به شمار می‌رود که در طول تاریخ خدمات بزرگی به اسلام و مسلمین کرده است.

سعدالله زارعی روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با موضوع بررسی مسائل منطقه افزود: هفته گذشته یک هیات یمنی به ریاست محمد عبدالسلام با مقام معظم رهبری دیدار داشتند که در این دیدار رهبری ضمن تجلیل بسیار از مجاهدت، هوشمندی، ایمان، ایستادگی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر تجاوز وحشیانه و گسترده دولت‌های عربی و غربی نکات بسیار مهمی را بیان فرمودند.

وی تصریح کرد: در این دیدار به صورت یک فرمول فرمودند هر ملت مومنی که به خدای متعال ایمان و به وعده‌های الهی اعتقاد داشته باشد قطعا پیروز خواهد شد و بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود و رهبر معظم انقلاب به ریشه های تاریخی و تمدنی مردم یمن اشاره کردند. برخی معتقدند یمن در دنیا به عنوان فقیرترین کشور دنیا است اما واقعیت این است که ملت یمن دارای ذخایر عظیم و نیروهای توانمند است که اگر حیله‌های استکباری نبود و سیطره رژیم‌های فاسد بر این ملت نبود ملت یمن در منطقه ما و در حوزه عربی یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای منطقه و جهان عرب به حساب می‌آمد.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب چند نکته اساسی داشتند که یکی از آنها به توطئه عربستان و امارات برای تجزیه یمن، دیگری مساله بیرون راندن متجاوزان از یمن و نکته دیگر لزوم گفت و گوهای یمنی برای حل مساله یمن بود یعنی رهبری راه تازه ای را بیان کردند که در واقع فراتر از گفت و گوهایی است که احزاب سیاسی درباره یمن دارند و اشاره فرمودند که باید گفت و گو با قومیت و مذاهب صورت گیرد و با همکاری تمام اقوام و مذاهب یمنی یک راه حل سیاسی درون یمنی پیدا شود.

زارعی  ادامه داد: امروز در یمن انصارالله به عنوان یک کلمه طیبه توانسته با وجود مواجهه شدن با یک جنگ گسترده جهانی از تمامیت ارضی و ملت یمن و موجودیت یمن در برابر متجاوزان دفاع کند یک نام پر تلالو و غیرقابل انکار است. امروز آمریکا، رژیم صهیونیستی، امارات و عربستان بزرگترین کابوس را انصارالله و در واقع مردم یمن می‌دانند و اساسا جنگی را به راه انداخته اند تا خودشان را از این کابوس برهانند اما با مجاهدت مردم انصارالله ، مایه اصلی نگرانی شیاطین در سطح منطقه و جهان شده است.

وی اضافه کرد: اما  باید گفت که انصارالله و جریان مبارز یمن چگونه به وجود آمده است اگر می خواهیم به تاریخ تشکیل  انصارالله مراجعه کنیم باید به تاریخ تهدیدات دهه های اخیر آمریکا و رژیم سعودی نسبت به یمن اشاره داشته باشیم آمریکایی ها به بهانه ۱۱ سپپتامبر وارد یمن شدند و مردم یمن  را بمباران می کردند و در عین حالی که انواع وحشی‌گری علیه ملت یمن داشتند و آنها را متهم به مادر تروریسم  می کردند،  این مساله برای ملت مبارز و نجیب یمن بسیار نگران کننده بود و جان مجاهدین یمنی را به جوش آورد و به خروش آمدند و صف های منسجمی در برابر امریکا تشکیل دادند.

وی ادامه داد: دومین مساله به وجود آمدن انصارالله و تهدیدات دشمنان در منطقه بود و علت سوم عملکرد عربستان سعودی است، عربستان با تحمیل یک رژیم وابسته در طول ۳۰ سال علیه مردم امکان اختیار و انتخاب را از ملت یمن سلب کرد و بعد مردم در مقابل علی عبدالله صالح قیام کردند، سعودی ها و بقیه کشورهای عربی معاون علی عبدالله صالح که یک عنصر وابسته بود را بر این ملت محروم تحمیل کردند و مساله دیگر تلاش سعودی ها طی سال های گذشته بود که دنبال وهابی سازی در این منطقه بودند و ممانعت سعودی‌ها از توسعه یمن بود که در اینجا یا باید یمنی ها ذلت را تحمل می کردند یا مسیری تازه مبتنی بر عزت برمی گزیدند که یمنی ها راه دوم یعنی مقاومت را انتخاب کردند.

وی اظهار داشت: به همین دلیل مبارزه علیه آمریکا شکل گرفت و اولین درگیری در سال۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۸۸ جوانان تربیت شده علامه بدرالدین آمدند و در واقع صحنه های مدارس، مساجد، مراکز تبلیغ و مراکز اجتماعی را به دست گرفتند و تبدیل به یک قدرت شدند و بعد از انقلاب های اخیر منطقه که موسوم به انقلاب های عربی شد اینها فرصتی پیدا کردند تا بار دیگر مطالبات تاریخی زیدیه را داشته باشند و توانستند به یک قدرتی دست پیدا کنند. زیدی ها و انصارالله اهل مسامحه داخل یمن بودند و اهل عناد داخلی نبودند. اما عربستان جز انهدام و نابودی آنها را مدنظر نداشتند.

زارعی ادامه داد: در روز تجاوز قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۲۲۱۶ یک جبهه جهانی غربی عربی را علیه مردم مظلوم یمن به راه انداخت و مجوزی برای تجاوز و ادامه تجاوز به یمن را صادر کرد البته جنگ در ششم فروردین شروع و قطعنامه در ۲۵ فروردین صادر شد و در فاصله چهارم تا ۲۵ فروردین بارها سعودی‌ها ملت یمن را مورد حمله قرار دادند و چهار هزار نفر از آنها را به شهادت رساندند اما شورای امنیت بدون توجه به متجاوزان این قطعنامه را صادر کرد.

وی  تصریح کرد: تا امروز بیش از ۱۵ هزار نفر از مردم یمن به شهادت رسیدند و بیش از ۵۰ هزار نفر زخمی و مجروح شدند و هزاران خانه یمنی خراب شده است تاسیسات مختصر یمن منهدم شده است اینها دستاوردهای جنایتکارانی است که با مجوز سازمان ملل بر ملت مظلوم یمن یورش بردند و آنها را به شهادت رساندند. اما این یک روی سکه بود و روی بعدی سکه تجاوز و تعدی بود اما روی مقاومت هم دارد و یمنی ها وقتی با جنگ جهانی مواجه شدند و دست خالی بودند به خداوند توکل کردند با عزم و ایمان و استقامت در برابر کفار ایستادند و موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند. پیشروی را آغاز کردند. در واقع یک بسیج مستضعفان راه انداختند.

این کارشناس مسائل منطقه و بین الملل گفت: یمنی ها فرهنگ مقاومت را در میان خودشان گسترش دادند و همبستگی با دولت ها و جنبش های مقاومت خط سیر دیگری بود که انصار برای مواجهه با این تهدیدات شروع کرد. انصارالله در روزهای گذشته موشکی را آزمایش کرد که ۱۳۰۰ کیلومتر برد دارد و با دقت به مرکز نفتی دمام اصابت کرد و ۲۴ ساعت حرکت آمبولانس ها در این منطقه خاموش نشد. همچنین موشک های دیگری هم دارند. اینها بخشی از توان نظامی انصارالله است که در حین جنگ به دست آورده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =