۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۱
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83447249
۰ نفر
دیدار ترامپ و مودی در نشست گروه ۷ با موضوع کشمیر

تهران- ایرنا- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست گروه ۷ در بیاریتز فرانسه، درباره مسائل کشمیر با نارندرا مودی نخست وزیر هند گفت و گو می کند.

به گزارش خبرگزاری هندی "آسیا نیوز اینترنشنال"، یکی از مقامات عالیرتبه دولت آمریکا به خبرنگاران گفت، "دونالد ترامپ" می خواهد برنامه مورد نظر "نارندرا مودی"، نخست وزیر هند در رابطه با نحوه کاهش تنش های منطقه ای و رعایت حقوق بشر در کشمیر را از زبان خود او بشنود.

در حالی که قطعا هند و پاکستان باید مناقشه کشمیر را حل و فصل کنند، ترامپ در پی گفت وگوی روز پنجشنبه با "عمران خان"، نخست وزیر پاکستان، باردیگر خواستار میانجیگری برای حل مساله کشمیر شد.

ترامپ پیش از این دو بار پیشنهاد میانجیگری میان هند و پاکستان جهت حل مساله کشمیر را مطرح کرد که با مخالفت دهلی روبرو شد.

نشست سران گروه ۷ از ۲۴ تا ۲۶ اوت (دوم تا چهارم شهریور) در بیاریتز فرانسه برگزار می‌شود. سران فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، انگلیس، ژاپن و آمریکا در این نشست حضور دارند و "دونالد توسک"، رئیس شورای اروپا، سران هند، استرالیا، اسپانیا، روآندا و برخی کشورها و نهادهای دیگر نیز به این گردهمایی دعوت شدند.
ترامپ از روز شنبه تا دوشنبه در فرانسه حضور دارد و قرار است دیدارهایی با سران انگلیس، فرانسه، آلمان، ژاپن، هند و کانادا داشته باشد.

نخست وزیر هند ۵ اوت (۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری مودی از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

شورای امنیت سازمان ملل جمعه گذشته به درخواست پاکستان برای بررسی مناقشه کشمیر تشکیل جلسه داد اما، هند در این جلسه نیز باردیگر تکرار کرد، تحولات کشمیر یک مساله داخلی است و تصمیمات اتخاذ شده درباره این منطقه برای بهبود وضعیت اقتصادی آن، تقویت دمکراسی و رفاه مردم منطقه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =