صاحبنظر عراقی: آمریکا دنبال تکرار تجربه داعش در عراق با جبهه النصره است

بغداد – ایرنا – در ادامه هشدارها نسبت به طرح آمریکا برای ترور شخصیت های عراقی نزدیک به جبهه مقاومت اسلامی، وزیر کشور اسبق عراق و عضو برجسته مجلس اعلای اسلامی عراق نیز از وجود طرح خطرناکی خبر داد که بار دیگر از طریق خاک سوریه برای عراق تدارک دیده شده است.

«باقر جبر الزبیدی» صاحبنظر برجسته عراقی در یادداشتی که امروز پنجشنبه در خبرگزاری «براثا» منتشر شده است، نسبت به تکرار تجربه 2014 و مدیریت گروه های تروریستی در داخل خاک سوریه توسط آمریکایی ها برای ارسال آنها به داخل عراق هشدار داده است.

وی نوشته است که تنش آفرینی جدید گروه تروریستی «جبهه النصره» و زیر شاخه هایش در مناطق مشمول کاهش تنش که سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و روسیه در «آستانه» حول آن به توافق رسیدند، نباید از تلاش های آمریکا برای ارتباط با این گروه تروریستی بی ارتباط دانست.

وی اضافه کرده است که آمریکا از طریق کانال های سری بواسطه یک طرف ثالث توانسته است با جبهه النصره که بزرگترین گروه تروریستی در حال حاضر در اراضی سوریه به شمار می رود، ارتباط ایجاد کند تا این گروه تروریستی را همانند داعش که اینک به طور کامل تحت چتر حمایتی آمریکا و نیروهای قسد (همپیمان آمریکا) هستند، در آورد.

این وزیر اسبق کشور عراق هدف این سیاست آمریکا را ایجاد یک جبهه عریض و طویل سلفی گری که از شرق رودخانه فرات و منطقه بیابانی سوریه و مرزهای عراق آغاز می شود و تا مرزهای استان لاذقیه در غرب سوریه امتداد دارد، دانست.

الزبیدی افزوده است که آمریکا می خواهد همانند 2014 که گروه تروریستی  داعش از خاک سوریه به داخل عراق و شهر موصل سرازیر شدند، از این عناصر تروریستی به عنوان یک نیروی ذخیره بهره ببرد.

وزیر اسبق کشور عراق اضافه کرده است که حملات پیشدستانه ارتش سوریه در شمال «حماه» و در حوزه مرزهای اداری استان ادلب و درعمق مناطقی که جبهه النصره و زیر شاخه هایش بر آن مستقر هستند، برای ناکام گذاشتن این طرح جدید بوده است.

به گفته وی، کنترل منطقه راهبردی «خان شیخون» توسط نیروهای ارتش سوریه در طول روزهای گذشته با هدف حصار بر ادلب در شرق و شمال شرقی این منطقه و ممانعت از هرگونه ارتباط احتمالی با عناصر  تروریستی آمده از شرق رودخانه فرات صورت گرفته است.

در ادامه تحرکات آمریکا و افزایش نگرانی عراقی ها از مداخلات و توطئه های روزافزون واشنگتن، و در پی انفجار چند انبار مهمات متعلق به الحشد الشعبی عراق و رفتن انگشت اتهام به سمت آمریکا و رژیم صهیونیستی و تاکید معاون الحشد الشعبی بر دست داشتن آمریکا در این حوادث، چند شخصیت عراقی نسبت به طرحی آمریکایی برای ترور شخصیت های مهم عراقی که به جبهه مقاومت و الحشد الشعبی نزدیک هستند هشدار داده اند. 

"ابومهدی المهندس" معاون سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) روز چهارشنبه در بیانیه ای آمریکا را مسوول حملات اخیر به پایگاه ها و انبارهای مهمات این سازمان دانست و همچنین از وجود طرحی برای حذف فیزیکی شخصیت های مقاومت عراق خبر داده بود.

وی در بخش دیگری از این بیانیه تاکید کرده بود که طرحی وجود دارد که بر اساس آن قرار است شخصیت های جهادی و حامی الحشد الشعبی حذف فیزیکی شوند که ما از همینجا اعلام می کنیم که مسوول اول و آخر هر اتفاقی در این زمینه نیروهای آمریکایی خواهند بود و مسوولیت هر اتفاقی که از امروز بیفتد را متوجه این نیروها می دانیم. 

"عزت الشابندر" دیگر صاحبنظر شاخص عراق نیز در اظهاراتی از وجود طرحی از سوی آمریکا خبر داد که بزودی و در قالب آن شخصیت های عراقی مخالف سیاست های آمریکا و اسراییل از طریق پهپاد ترور و حذف فیزیکی می شوند.

در همین حال و در پی مشخص شدن نقش مخرب آمریکا در نقض حاکمیت عراق و حمله به مراکز الحشد الشعبی، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی ، مهمترین حزب اپوزیسیون در عراق، دولت «عادل عبدالمهدی» را به دفاع از خاک کشور در برابر نقض های مکرر حریم و حاکمیت عراق فراخواند.

سید عمار حکیم» در توئیتی امروز پنجشنبه گفت که نقض مکرر حاکمیت ارضی عراق در سایه سکوت مقامات رسمی و دولتی درباره عاملان و انگیزه‌ها، دیگر بیانیه محکومیت کفایت نمی‌کند ./ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =