حکیم خواستار واکنش عملی دولت به نقض حاکمیت عراق شد

بغداد - ایرنا - در پی مشخص شدن نقش مخرب آمریکا در نقض حاکمیت عراق و حمله به مراکز الحشد الشعبی، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی ، مهمترین حزب اپوزیسیون در عراق، دولت «عادل عبدالمهدی» را به دفاع از خاک کشور در برابر نقض های مکرر حریم و حاکمیت عراق فراخواند.

سید عمار حکیم» در توئیتی امروز پنجشنبه گفت که نقض مکرر حاکمیت ارضی عراق در سایه سکوت مقامات رسمی و دولتی درباره عاملان و انگیزه‌ها، دیگر بیانیه محکومیت کفایت نمی‌کند .

وی با تاکید بر اینکه آنچه تأسیسات نظامی کشور در معرض آن قرار می گیرند (اشاره به انفجارهای اخیر در انبارهای مهمات الحشد الشعبی)، مسئله ای بسیار خطرناک است افزود: دولت در این باره مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و از خاک میهن دفاع کند.

سید عمار حکیم به دنبال بیانیه شب گذشته «ابومهدی المهندس» نایب رییس الحشد الشعبی که به طور مستقیم آمریکا را در قبال انفجارهایی که انبارهای مهمات نیروهای الحشد الشعبی در آن برابر آن قرار می گیرند، مسوول دانست، این موضع را اتخاذ کرده است.

المهندس در بیانیه اش گفت که از این پس نیروهای الحشد الشعبی با هرگونه پرواز مشکوک بر فراز پایگاه ها و انبارهای مهمات خود به عنوان دشمن برخورد می کند.

«فالح الفیاض» رییس تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی نیز متعاقب این بیانیه دیشب (چهارشنبه) اعلام کرد که تحقیقات اولیه نشان می دهند که انفجارها در انبارهای مهمات نیروهای الحشد الشعبی ناشی از اقدام عوامل خارجی است.

سخنگوی وزارت جنگ آمریکا نیز در پی اتهامات مستقیم وارده، شانه از مسوولیت خالی کرده اما موضع فالح الفیاض را مورد تاکید قرار داده و گفته است که احتمالا انفجارهای اخیر در انبارهای مهمات الحشد الشعبی ناشی از حمله هوایی یک طرف ثالث بوده است.

«شان روبرتسون» در بیانیه ای اضافه کرده است که آمریکا در سلسله انفجارهای مبهم اخیر در انبارهای مهمات نیروهای الحشد الشعبی نقشی ندارد اما احتمالا نتیجه حمله هوایی یک طرف ثالث باشد.

آمریکا در حالی خود را از این اتهامات مبرا کرده که به گفته نمایندگان پارلمان و رهبران سیاسی عراق، بر آسمان عراق تسلط کامل دارد و اعلام بی اطلاعی از حملات هوایی به انبارهای مهمات به اعتقاد کارشناسان نوعی شانه خالی کردن از مسوولیت است.

در همین خصوص «بهاء الاعرجی» مشاور نخست وزیر سابق عراق در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه تلویزیونی «العهد» عراق گفته است که آمریکا به رژیم صهیونیستی اجازه داده است تا مواضع الحشد الشعبی را بمباران کند تا به این ترتیب از پیگرد قانونی در امان بماند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا سیاست قلدرانه ای را با عراق در پیش گرفته اضافه کرد  که موضع شجاعانه اخیر نخست وزیر در محدود کردن پروازهای آمریکایی ها در آسمان عراق، باعث خشم آمریکایی ها شده است.

 در همین چارچوب «شیخ قیس الخزعلی» دبیر کل گروه مقاومت عصائب اهل الحق در توئیتی امروز پنجشنبه گفته است که بیانیه اخیر تشکیلات الحشد الشعبی، همه ابهام را برطرف کرده و هرکس از این پس بخواهد امنیت عراق را هدف قرار دهد، باید بداند که عراق دیگر مثل گذشته نیست و دارای قدرت کافی برای دفاع از خود است.

به رغم جنجال سیاسی وسیعی که انفجارهای اخیر انبار مهمات الحشد الشعبی در عراق ایجاد کرده اما هنوز دولت به طور رسمی طرف ثالثی را که مرتکب این حملات شده، معرفی نکرده است.

این درحالیست همچنان در عراق گمانه زنی ها در خصوص عامل حملات اخیر  بیشتر به سمت آمریکا و رژیم صهیونیستی  است و برخی احتمال داده اند که برخی از کشورهای عربی متحد آمریکا با هماهنگی با واشنگتن نیز در این توطئه دست داشته باشند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =