مشکلی در تامین نیاز آبی کشاورزان غرب و شرق اصفهان نداریم

اصفهان - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: تامین نیاز آبی کشاورزان غرب و شرق این استان طبق جدول زمانبندی و مطابق برنامه به خوبی پیش می رود.

حسن ساسانی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: تامین نیاز آبی کشاورزان و باغداران شرق و غرب این منطقه با برنامه ریزی های صورت گرفته با سازمان جهاد کشاورزی و صنف کشاورزان تاکنون به صورت مطلوب پیش رفته و در روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

وی افزود: وضعیت و دوره آبیاری محصولات کشت بهاره(تابستانه) در شرق و غرب اصفهان متفاوت است و مطابق با برنامه انجام می شود و در این راستا زاینده رود در نیمه دوم شهریور نیز جریان دارد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان، تداوم جریان این رودخانه پس از زمان یاد شده را منوط به تصمیمات مسوولان امر در جلسات آینده دانست.

وی اظهارداشت: ورودی فعلی به این سد ۲۵ و خروجی از آن ۸۵ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن ۶۸۰ میلیون مترمکعب است.

ساسانی یادآور شد : پارسال در چنین روزهایی ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد ذخیره شده بود و میزان یاد شده در متوسط بلند مدت(۴۴ ساله) ۸۱۰ میلیون متر مکعب ثبت شده است.

معاون شرکت آب منطقه ای مقدار بارش ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه های زاینده رود را ۲ هزار و ۱۴۵ میلی متر اعلام و تصریح کرد: خوشبختانه این مقدار در دوره زمانی بلند مدت افزایش داشت اما یک سال ترسالی و بارش های بالاتر از حد معمول سبب جبران یک دهه خشکسالی نمی شود و کماکان معضل کم آبی در منطقه مرکزی ایران وجود دارد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان درباره نیروگاه آبی سد زاینده رود تصریح کرد: سه توربین این نیروگاه هر کدام با توان ۱۷ مگاوات در ماه های گذشته فعال شدند و اکنون برق تولیدی را وارد شبکه می کنند.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد. 

زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد، این رود در سال های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شد و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می شود.

زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان می‌باشد که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفته است.

در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تُن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.

۶۰۲۰/۶۰۲۶/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =