۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۵
کد خبرنگار: 955
کد خبر: 83446469
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به ساماندهی پلاک های منازل مشهد

مشهد- ایرنا- مسئولان ذیربط ۲ سال پیش از آغاز طرح ساماندهی پلاک های منازل و تجمیع پلاک ها و کد پستی در مشهد خبر داده بودند اما اجرای این طرح باز هم به آینده مبهم حواله داده شده است.

مدیر کل وقت پست خراسان رضوی در سال ۱۳۹۶ طی مصاحبه ای به توافق آن اداره کل و شهرداری مشهد برای اجرای طرح تجمیع پلاک ها منازل و کد پستی در این شهر از ابتدای سال خبر داده بود با این حال پس از گذشت ۲ سال هنوز خبری از تجمیع یا اصلاح و ساماندهی این پلاک ها نیست.

مهدی شفیعی گفته بود: علاوه بر ساماندهی پلاک های شهری بر اساس استانداردهای تعیین شده، یکسان سازی تابلوهای معابر مشهد نیز توسط اداره پست صورت می گیرد که در مجموع اجرای این طرح یک سال به طول می انجامد.

به گفته وی این طرح که شامل تمام تابلو های معابر، میادین و بولوارهای شهر مشهد می شود، در اجرای پروژه ملی GNAF (یکسان و استاندارد سازی آدرس ها) انجام می شود.

سابقه تاریخی ساماندهی پلاک در مشهد  

رئیس اداره نامگذاری معابر و تابلو نویسی شهرداری مشهد به بیان قدمت ساماندهی پلاک های منازل پرداخت و گفت: تاریخچه پلاک گذاری ها و اصلاح نام ها و پلاک ها به سومین دوره شورای اسلامی شهر مشهد و شهرداری مهندس پژمان در سال های ۸۹ و ۹۰ باز می گردد.

ناهید فربدنیا افزود: پلاک گذاری ها در شورای سوم تصویب و قرار شد اداره کل پست اجرای کار را بر عهده بگیرد که این طرح در شورای چهارم متوقف شد و دوباره در شورای پنجم قرار شد با تلفیق کد پستی ، شماره پلاک و کد نوسازی، پلاک جدید تهیه و توسط پست نصب آنها در منازل اجرا شود.

وی به ارائه و تحویل نقشه بلوک های شهری با تعیین کد جی.نف این اماکن به اداره کل پست خراسان رضوی در اسفند ماه سال ۹۷ خبر داد و اظهار داشت: معابر بدون نام  نیز در این نقشه مشخص شده و هنوز توافق نهایی برای اجرای کار توسط شهرداری یا شرکت پست صورت نگرفته است.

مردم متولی پلاک گذاری منازل خود هستند

فربد نیا گفت: هنوز مدیریت شهری موضوع نصب تابلو و پلاک های شهری منازل را به این اداره ابلاغ نکرده است لذا تعیین مجری طرح منوط به واگذاری این امور به اداره نامگذاری معابر و تابلو نویسی زیر نظر معاونت فرهنگی شهرداری مشهد است.

وی افزود: اکنون پلاک منازل بر اساس گواهی پایان کار و نقشه شهرسازی مشخص می شود اما در پایان عملیات ساختمانی خود مردم بر این اساس یا پلاک منازل اطراف اقدام به تهیه و نصب پلاک می کنند که این امر موجب سردرگمی آنان شده است.

اداره پست متولی پلاک گذاری نخواهد بود

مدیر کل پست خراسان رضوی نیز گفت: در این ارتباط ماه گذشته با شهردار و اداره فناوری اطلاعات شهرداری مشهد جلسه ای تشکیل شد و اعلام نمودیم کد پستی منازل آماده است و می توانیم آن را در اختیار شهرداری قرار دهیم تا در کنار شماره پلاک منازل مورد استفاده قرار گیرد.

سید احمد موسوی افزود: ما همچنان منتظریم شهرداری شرکتی را که برای ساخت پلاک ها با آن قرارداد بسته معرفی نماید تا کد های پستی ۱۰ رقمی منازل مشهد را در اختیار آن قرار دهیم.

وی با بیان اینکه فرایند پلاک گذاری باید از نقطه ای از شهر آغاز شود اظهار داشت: اجرای طرح تجمیع پلاک های منازل و کد پستی در سال ۹۶ به دلایلی متوقف شد و هم اکنون شهرداری مشهد مجری این طرح است.

عمده ترین مشکل پلاک های منازل فرسوده بودن آنها و نبود متولی برای نصب پلاک جدید است و هم اکنون مالکین منازل اقدام به تهیه پلاک برای منازل می کنند.

تجمیع کد پستی و پلاک موجب می شود نامه رسان ها، نهادهای انتظامی و خدمات رسان در تعیین آدرس دقیق اماکن با مشکل کمتری مواجه شوند و از برخی اشتباهات ناخواسته در رساندن اقلام پستی، نامه ها و ابلاغیه ها جلوگیری شود.

شهروندان صبور مشهد همچنان به پلاک های قدیمی قناعت کرده و در انتظار اجرای طرح تجمیع پلاک و کد پستی به عنوان یکی از طرح های زیر ساختی و مرتبط با اقتصاد مقاومتی پست و حوزه ارتباطات نشسته اند.

فرایندی که موجب ایجاد و نگهداری یک نشانی رسمی و استاندارد جهانی برای نشانی های پستی در حال استفاده شود 'جی.نف' نامیده می شود که مخفف عبارت 'Geocoded national address file' است.

خراسان رضوی دارای سه میلیون و ۷۸۴ هزار مکان و کد پستی است که دو میلیون و ۸۷۸ هزار مورد آن در شهرها و بقیه در روستاهای این استان قرار دارند.

بیش از نیمی از جمعیت این استان در شهرستان مشهد ساکن هستند.

۳۲۲۱/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =