۷۶ پروژه جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هفته دولت افتتاح می شود

کرمانشاه - ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در هفته دولت امسال ۷۶ پروژه عمرانی و تسهیلاتی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۷۴۲ نفر در بخش کشاورزی استان کرمانشاه افتتاح می شود.

نوربخش حاتمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع ۷۶ پروژه مذکور، ۴۱ پروژه عمرانی، ۲۶ پروژه تسهیلاتی و ۹ پروژه تسهیلاتی نیز آماده کلنگ زنی است.

وی در ادامه با اشاره به ماهیت پروژه های افتتاحی این سازمان در هفته دولت، گفت: طرح ها و پروژه های افتتاحی در بخش کشاورزی استان شامل ۴۱ پروژه آب و خاک، ۱۳ مورد مربوط به حوزه تولیدات دامی، هشت مورد تولیدات گیاهی، پنج مورد صنایع کشاورزی و تعداد ۹ پروژه نیز شامل پروژه های تولیدات دامی و گیاهی است که در هفته دولت کلنگ زنی آنها انجام خواهد شد.

حاتمی میزان اعتبار عمرانی پروژه های مذکور را ۲۶ میلیارد و ۶۳۹میلیون تومان، میزان تسهیلات بانکی را ۲۹ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان و سهم آورده مجریان پروژهای ذکر شده را نیز هشت میلیارد و ۸۵ میلیون تومان اعلام کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص میزان تولیدات بخش کشاورزی استان کرمانشاه گفت؛ میزان تولیدات فعلی استان ۴.۲ میلیون تن است و با تدوین برنامه ۳ ساله توسعه کشاورزی استان کرمانشاه و استفاده از ظرفیت های موجود قصد داریم میزان تولیدات استان را به بیش از ۶ میلیون تن ارتقاء دهیم.

وی در ادامه با اشاره به رتبه های استان در تولید محصولات کشاورزی، اظهار داشت: کرمانشاه قطب کشاورزی کشور است و در بسیاری از کشت ها از جمله نخود، گندم، جو، ذرت، چغندرقند و... از رتبه های برتر کشوری برخوردار است و در برنامه سه ساله تلاش خواهیم کرد با تاکید بر کشت های نخود و زعفران و صنایع تبدیلی آنها و گسترش کشت های گلخانه ای و بسترسازی برای ایجاد باغات مدرن و پر محصول و در عین حال تحول در حوزه دامپروری استان با استفاده از نژادهای مطرح پرثمر ،در آمد سرانه کشاورزان و بهره برداران بخش را ارتقاء بخشیم.

دوم و نهم شهریور به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در این استان ۲ میلیون نفری حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

۳۰۳۳/۸۰۶۶