گازرسانی به ۱۲۶۳ روستا هدیه دولت به روستاییان کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- گازرسانی به روستاها بعد از انقلاب اسلامی به عنوان یکی از رویکردهای اصلی در راستای محرومیت زدایی در دستور کار شرکت گاز قرار گرفته و در استان کرمانشاه نیز اکنون ساکنان یک هزار و ۲۶۳ روستا و ۲۸ شهر از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه ۲ هزار و ۵۴۳ روستا و ۳۴ شهر دارد که از این تعداد یک هزار و ۷۲۴ روستا بالای ۲۰ خانوار است که گازرسانی به این روستاها در تعهد شرکت گاز قرار دارد.

از مجموع ۳۴ شهر استان نیز اکنون ساکنان ۲۸ شهر از نعمت گاز طبیعی برخوردارند و گازرسانی به چهار شهر نیز در دستور کار است و گازرسانی به شهرهای سومار و نفت شهر نیز که خالی از سکنه است نیز فعلا در دستور کار شرکت گاز نیست.  

گازرسانی در استان کرمانشاه از سال ۱۳۷۲ با شروع عملیات اجرایی گازرسانی به شهرهای کنگاور و صحنه آغاز شد. در خلال سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۶ تعداد ۵۲۵ هزار و ۴۸۷ مشترک خانگی، تجاری و صنعتی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شدند.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به تبع تغییر رویکرد و سیاست های کلان کشور در بخش انرژی، برنامه ریزی برای استفاده بهینه از گاز طبیعی به عنوان یکی از محورهای اساسی توسعه پایدار کشور و همچنین تأمین رفاه و آسایش مردم، رشد صنعت، حفظ محیط زیست مطرح و تلاش در راستای جایگزین کردن گاز به جای سوخت های میان تقطیری آغاز شد.

افتتاح و کلنگ زنی ۲۲۷ پروژه در هفته دولت

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا کرمانشاه به مناسبت هفته دولت به تشریح پروژه های این هفته در استان پرداخت و گفت: در هفته دولت امسال در مجموع ۲۲۷ پروژه افتتاح و کلنگ زنی می شود.

سیروس شهبازی، اعتبار اولیه این تعداد پروژه را ۹۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در هفته دولت ساکنان ۴۵ روستای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار می شوند.

وی اضافه کرد: عملیات گازرسانی به ۱۰۶ روستای استان کرمانشاه نیز با هفت هزار خانوار در هفته دولت آغاز می شود. 

۱۲۶۳ روستا گاز دارد

مدیرعامل شرکت گاز کرمانشاه در ادامه سخنان خود با اشاره به آمار ۲ هزار و ۵۴۳ روستای دارای سکنه استان، گفت از این تعداد یک هزار و ۷۲۴ روستا بالای ۲۰ خانوار است که گازرسانی به این روستاها در تعهد شرکت گاز است.

شهبازی با بیان اینکه تعهدی برای گازرسانی به روستاهای زیر ۲۰ خانوار نداریم، افزود: البته روستاهایی که در مسیر خطوط گاز قرار دارد را بدون توجه به تعداد خانوارها گازدار می کنیم اما روستاهایی که دور از خطوط هستند فعلا در برنامه نیست.

به گفته او، از مجموع روستاهای استان اکنون ساکنان یک هزار و ۲۶۳ روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند. 

وی اضافه کرد: اکنون گازرسانی به ۴۰۰ روستا توسط پیمانکار در استان در دست اجرا است و ۴۸۰ روستا نیز در مرحله انتخاب پیمانکار و برگزاری مناقصه می باشد.

وی با بیان اینکه گازرسانی به ۸۰۰ روستا در مجموع اکنون در دستور کار شرکت گاز استان کرمانشاه است، گفت: تاکنون ۴۸۰ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه گذاری شده و این رقم همچنان رو به افزایش است.

او مصرف سالانه گاز طبیعی در استان را بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی که عمدتا از صنایع بزرگ و پرمصرف استان از جمله پتروشیمی و نیروگاه هستند و همچنین ۷۴ جایگاه سی ان جی معادل ۷۰ درصد خانوارهای روستایی استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند.

گازرسانی به ۴ شهر در دست اجرا است

مدیرعامل شرکت گاز کرمانشاه در ادامه سخنان خود تعداد شهرهای دارای سکنه استان را ۳۴ شهر اعلام کرد و گفت: اکنون ساکنان ۲۸ شهر استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

شهبازی اظهار داشت: ۹۹.۵ درصد از جمعیت خانوارهای شهری در قالب ۲۸ شهر اکنون از گاز طبیعی استفاده می کنند.

به گفته او، اکنون ۵۷۳ هزار مشترک خانگی، صنعتی، تجاری و عمومی از خدمات شرکت گاز استان بهره مند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز کرمانشاه در ادامه سخنانش گفت: گازرسانی به شهرهای نوسود، نودشه، ریجاب و ازگله اکنون در دست اجرا است که گازرسانی به نودشه تا ۲ ماه دیگر به پایان می رسد.

به گفته او، گازرسانی به شهرهای نوسود و ریجاب نیز توسط پیمانکار در حال اجرا است و شهر ازگله نیز در مرحله پیمان سپاری است.

وی اظهار داشت: شهرهای سومار و نفت شهر اکنون خالی از سکنه هستند و فعلا برنامه ای برای گازرسانی به این شهرها نداریم.

۳۰۳۳/۸۰۶۶